ASUS VG249QL3a alınır mı?

Hocam bende RX 5700 XT var, FreeSync açılıyor ama G-Sync konusunu bilmiyorum. Bende bayağı memnunum fakat benim monitörüm de fazla ışık sızması var ama iade etmekle uğraşmak istemedim. OverDrive ayarını ben en yükseğin bir altında kullanıyorum (düzey 4'te) sizce doğru mu yoksa düşürmek lazım mı? Ayrıca ELMB tam ne oluyor ne zaman açılmalı?

Dosya Ekleri

• IMG_1842.jpeg
    IMG_1842.jpeg
    108,8 KB · Görüntüleme: 9
Bu monitörü yeni aldım fakat dikkatimi çeken bir durum var. Monitör G-sync compatible uyumlu olmasına ve benim de bütün driverları kurup üstüne displayportla bağlamış olmama rağmen nvidia denetim masasında g-sync compatible uyumlu olmadığını söylüyor. Sizde de böyle mi? Çözümü var mıdır, acaba kabloyla ilgili midir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eki Görüntüle 2166580Eki Görüntüle 2166580
Son durum nedir çözdünüzmü g sync yi

Bende de durum aynı.
Son durum nedir çözdünüzmü g syncyi acaba

*** Genel cevaplayayım:
  • G-Sync özelliği ekranda oluşabilecek yırtılma vb senkronizasyon sıkıntılarını gidermek için olan bir özellik.
  • G-Sync özelliklerini açabiliyorsunuz(ekran görüntüsü aşağıda) lakin bu tarz bir G-Sync uyumlu değil uyarısı vermekte. Buna rağmen herhangi bir yırtılma vs olmadığından da bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.
  • Overdrive'ı ben düzey 2'de kullanıyorum. Yanlış bilmiyorsam yüksek seviyeler o kadar da önerilmiyor size de orta bir düzeyde kendi zevkinize göre ayarlamanızı tavsiye ederim.
  • ELMB g-sync benzeri çalışan bluru azaltan bir özellik. Genel olarak forumda da g-sync veya freesync kullanılması önerilmiş ki zaten gsync/freesync ayarını monitörden açtığınızdan elmb kapanıyor ve açamıyorsunuz. Yine forumdaki bilgiye göre rekabetçi oyunlarda elmb kullanılmasını önermiyorlar. Görüşleri yüksek fps aldığınız daha hikayeli veya gündelik kullanımda elmb açılabileceği.
  • Dp kablosu içinden çıkıyor kalitesini bilmiyorum ama Asus'un bir oyuncu monitörünün içine monitörün özelliğini göstermeyecek bir kablo koyacağını düşünmüyorum. Tahminen yeterli olacaktır. Ben type-c to dp kullanıyorum onu da Amazon'dan almıştım(uni marka).

*** Benim sorunlarım şunlar oldu yardımcı olabilecek varsa sevinirim:
  • Malum, nvidia panelinde g-sync özelliği taşımadığının yazması(?).
  • Monitörün ses çıkışından kulaklık taktığımda kulaklığın sadece sol kanalına ses vermesi. Sağ kulaklıktan hiç ses gelmiyor. İki farklı kulaklıkla denedim ama olmuyor. Bilgisayarla ilgili değil çünkü bilgisayara taktığımda kulaklığı iki kanaldan da ses gelmekte. (@Saint Lucia daha önce yine size bir konuda danışmıştım. Monitörler hakkında bilgili olduğunuzu biliyorum eğer ki bu konuda bir bilginiz var ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Etiketlediğim için kusura bakmayın.)

Nvidia Kontrol Paneli görüntüsü - Asus VG249QL3a monitör - RTX 3050 - type-c to dp kablo
Screenshot 2024-06-15 175453.png

*** Genel cevaplayayım:
  • G-Sync özelliği ekranda oluşabilecek yırtılma vb senkronizasyon sıkıntılarını gidermek için olan bir özellik.
  • G-Sync özelliklerini açabiliyorsunuz(ekran görüntüsü aşağıda) lakin bu tarz bir G-Sync uyumlu değil uyarısı vermekte. Buna rağmen herhangi bir yırtılma vs olmadığından da bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.
  • OverDrive'ı ben düzey 2'de kullanıyorum. Yanlış bilmiyorsam yüksek seviyeler o kadar da önerilmiyor size de orta bir düzeyde kendi zevkinize göre ayarlamanızı tavsiye ederim.
  • ELMB G-Sync benzeri çalışan bluru azaltan bir özellik. Genel olarak forumda da G-Sync veya FreeSync kullanılması önerilmiş ki zaten gsync/freesync ayarını monitörden açtığınızdan ELMB kapanıyor ve açamıyorsunuz. Yine forumdaki bilgiye göre rekabetçi oyunlarda ELMB kullanılmasını önermiyorlar. Görüşleri yüksek FPS aldığınız daha hikayeli veya gündelik kullanımda ELMB açılabileceği.
  • DP kablosu içinden çıkıyor kalitesini bilmiyorum ama ASUS'un bir oyuncu monitörünün içine monitörün özelliğini göstermeyecek bir kablo koyacağını düşünmüyorum. Tahminen yeterli olacaktır. Ben Type-C to DP kullanıyorum onu da Amazon'dan almıştım(uni marka).

*** Benim sorunlarım şunlar oldu yardımcı olabilecek varsa sevinirim:
  • Malum, NVIDIA panelinde G-Sync özelliği taşımadığının yazması(?).
  • Monitörün ses çıkışından kulaklık taktığımda kulaklığın sadece sol kanalına ses vermesi. Sağ kulaklıktan hiç ses gelmiyor. İki farklı kulaklıkla denedim ama olmuyor. Bilgisayarla ilgili değil çünkü bilgisayara taktığımda kulaklığı iki kanaldan da ses gelmekte. (@Saint Lucia daha önce yine size bir konuda danışmıştım. Monitörler hakkında bilgili olduğunuzu biliyorum eğer ki bu konuda bir bilginiz var ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Etiketlediğim için kusura bakmayın.)

NVIDIA kontrol paneli görüntüsü - ASUS VG249QL3a monitör - RTX 3050 - Type-C to DP kablo.
Eki Görüntüle 2223284

Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Ben aldığımda kutudan DP kablosu çıkmamıştı onu ekstra olarak almıştım. Seninkinden çıkması şaşırttı. Ek olarak kulaklık girişini test ettiğim de bir sorun yaşamadım. İki taraftan da ses geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı