Asus VG278H İncelemesi

Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
2.632
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
384
Yer
Gebze Çayırova Kocaeli
Anakart denince akla ilk gelen markalardan Asus'un, son zamanlarda çok çeşitli bir ürün yelpazesine sahip olduğunu biliyorsunuz. Ekran kartından modeme, tabletten All-in-One bilgisayara, daha birçok alanda faaliyet gösteren Asus, bu sefer karşımıza 3D monitör ile çıkıyor. VG278H model bu monitör, Nvidia 3D Vision'ın üç boyutlu gözlükleri için entegre kızılötesi vericiye sahip tek ürün.

Tasarım
Öncelikli olarak VG278H'nin tasarımından söz edelim. Son dönemde diğer markalar tarafından "alıştırıldığımız" ekstra güzel görünümlü dış çerçeve, Asus VG278H'de bulunmuyor. Firma, sadeliği tercih etmiş ki, zaten ekstra çirkin olmadığı sürece (kesinlikle çirkin değil) monitör gibi bir cihazda tasarım çok da önemli olmadığını düşünüyorum. Oldukça düz bir yapıda olan çerçeve, üst tarafta yer alan kızılötesi verici noktasında biraz daha kalın bir yapıya bürünüyor. Kızılötesi verici, active shutter üç boyutlu gözlüğün, monitör ile senkronize bir şekilde çalışmasını sağlama işlevini görüyor. 3D gözlükten ise birazdan bahsedeceğim.

Ürünün menü tuşları, sağ alt tarafa konumlandırılmış. Günümüz monitörlerinde sık sık karşılaştığımız dokunmatik tuş modeli, bu monitörde bulunmuyor. Tuşların dokunmatik olmamasının daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zira çoğu monitörde hem parlak yüzey, hem de dokunmatik tuşlar olunca, ekranın köşesinde anlamsız parmak izleriyle karşılaşıyorduk. VG278H'nin tuşlarıyla alakalı söyleyebileceğimiz tek olumsuz şey, yukarı ve aşağı navigasyon tuşlarının arasına menü tuşunun yerleştirilmiş olması. Normalde alışmadığımız bir durum olduğu için, ilk etapta biraz sıkıntı çekiyorsunuz.

Cihazın ayak kısmı da, kendisi kadar sade bir yapıda. VG278H, bu ayak sayesinde sağa - sola ve yukarı aşağı dönebiliyor, ayrıca yüksekliği de değiştirilebiliyor. 150'şer derece sağa ve sola dönebiliyorken, 20 derece yukarı veya 5 derece aşağı doğru ayarlanabiliyor. Yükseklik ayarı ise 10 santim olarak belirlenmiş. Bu sayede, monitörünüzü istediğiniz konumda, istediğiniz açıyla ayarlayarak en net görüntüyü elde edebiliyorsunuz. Ayrıca ayak kısmını söktükten sonra Vesa duvara montaj noktaları sayesinde duvara da monte edebilirsiniz.

3D Özellikleri
Gelelim ürünün 3D özelliklerine, 3D gözlüklerine ve Nvidia 3D Vision'a... Açıkçası, uzunca bir süreden sonra ben de ilk defa Nvidia 3D Vision keyfini yaşadım. Test ederken kullandığım ekran kartı ise Asus GTX 560 Ti'dı. Hemen hemen her oyunda harika bir deneyim sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kurulum için ihtiyaç duyulan tek donanım Nvidia 3D Vision destekli bir ekran kartı (ki şu an piyasada sıfır olarak satılan hemen hemen tüm Nvidia kartlarda var), tek yazılım ise Nvidia'nın son sürücüleri. Bunun dışında herhangi bir donanıma veya yazılıma ihtiyaç duyulmuyor. Nvidia'nın sürücüsünden 3D Vision özelliğini açtıktan sonra, girdiğimiz her oyunda üçüncü boyutun keyfini çıkarabiliyoruz. Desteklenen oyun sayısı çok fazla. Özellikle Crysis 2'de ve World of Warcraft'ta harika bir deneyim yaşadığımı söylemem gerek. Sonrasında "Bir de araba yarışı olsun..." deyip Need For Speed: The Run denemek istedim. Fakat bu oyun maalesef 3D desteğinde sıkıntılı. Hemen ardından "FEAR 3'ü deneyim, biraz korkayım" dedim, bu oyunda da destek bulamadım. Piyasadaki hemen hemen her oyun sorunsuz destekleniyorken, benim bu iki oyunu bulmuş olmam bir hayli güldürdü.

Gözlükler, bilinenin aksine gözümde herhangi bir sulanmaya veya ağrıya sebep olmadı. Normalde 3D ile aramın pek olmamasına rağmen, herhangi bir sıkıntı çekmemiş olmam, benim de Active Shutter 3D hakkındaki düşüncelerimin değişmesine sebep oldu. Oyunları oynarken yaşadığım en büyük problem, World of Warcraft'ta karakterlerin geride, onları tıklamak için kullandığım fare ikonunun ise ön tarafta kalmasıyla bir türlü seçim yapamamamdı. Ayrıca yanımdaki arkadaşıma "Aha, burası işte Tessellation efekti oluyor" diye parmağımla göstermeye çalışırken, yine ekran derinliğinden dolayı uzaklık algımın kayboluşu ve sonrasında parmağımı monitörün içine sokarcasına çarpmış olmam da yaşadığım problemler(!) arasındaydı.

Teknik Detaylar
27 inç boyutundaki bu devasa monitör, 1920'ye 1080 piksel çözünürlüğe sahip. Ekranın biraz büyük olmasından dolayı, pikseller de haliyle biraz daha belirgin hale geliyor. Mantıklı bir uzaklıkta kullanıldığında ise herhangi bir sorun yaşanmıyor. VG278H, 3D desteğinin verilebilmesi için, haliyle 120 Hz'lik bir çözünürlüğe sahip. Tepki süresine baktığımızda da 2 ms ile karşılaşıyoruz. Parlaklık konusundaki başarısı ise gerçekten çok iyi. 3D gözlüklerin sebep olduğu karanlığı Asus, ekranı fazlasıyla parlatarak çözebiliyor. Ama gözlüksüz kullanımda sonuna kadar açarsanız, gözünüzü rahatsız edebilir. Hemen yeri gelmişken belirtelim, VG278H 50.000.000:1'lik bir kontrast oranına sahip.

Ürün her ne kadar yatayda 170 derece, dikeyde 160 derece görüntü sağlayabiliyor dense de, dikeyde yapacağınız orta halli bir açı (tahmini 30 - 35 derece), renklerin bozulmasına sebep oluyor. Bu açıdan Asus'un bu modeli maalesef çok başarılı değil. Neyse ki her şekle giren ayak sayesinde monitörü istediğimiz açıya konumlandırarak, bu problemi aşabiliyoruz.

VG278H, görüntü girişi olarak VGA, DVI ve HDMI bağlantı noktalarını kullanabiliyor. Her birinden birer tane olan bu bağlantılardan, HDMI'ın 2 tane olmasını beklerdik.

Yaklaşık 2000 TL'lik bir fiyat etiketine sahip olan VG278H, üst uç seviye bir oyun deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar için ideal. İçerisinden 1 tane Nvidia 3D Vision gözlük çıkıyor olması, gözlük derdiyle uğraşmak istemeyen kullanıcılar için bir avantaj. Eğer 3D keyfini yaşamak istiyorsanız, Asus VG278H 3D monitörü tercih edebilirsiniz.
 
Yukarı