ASUS VG279QL1A 144 Hz'de kararma

louter1221

Hectopat
Merhaba, ASUS VG279QL1A marka ve modelindeki monitörümde anlık olarak kararmalar oluyor. Bilgisayar üzerinde belli başlı eylemler yapınca ve kendi kendine anlık olarak monitör kararıp kendine geliyor. Sorunu az buçuk tespit edebildiğimi düşünüyorum. 120Hz ve altındaki yenileme hızlarında problem çıkmazken 144Hz yenileme hızında bu problemi yaşıyorum. Monitörü Display Port kablosu ile kullanıyorum. Fakat bu anlık kararmalar neden yaşanıyor bunun hakkında hiçbir bilgim yok. Bu kararmalara dair alta birkaç video bırakıyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur ise gerçekten çok mutlu olurum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İlginç. Ben bu monitörü kullandım renk modlarını begenmeyip iade etmiştim. 10 senelik TN monitörüm daha iyi renk vermişti yan yana karşılaştırmada. Ama bu tarz bir sorun yaşamamıştım.

Çözümü için: OverDrive ayarına gelip, 0 yapmanı tavsiye ederim belki düzelir.

İlginç. Ben bu monitörü kullandım renk modlarını begenmeyip iade etmiştim. 10 senelik TN monitörüm daha iyi renk vermişti yan yana karşılaştırmada. Ama bu tarz bir sorun yaşamamıştım.

Çözümü için: OverDrive ayarına gelip, 0 yapmanı tavsiye ederim belki düzelir.
OneDrive kapalı. Direkt kullanmıyorum yani.

O kapatıp açılan bir şey degil. ELMB ile karıştırdıysanız diye söylüyorum. Belki karıştırmış olabilirsiniz.
OverDrive kaçta kaçta kullanıyorsunuz? 0-20-40-60-80-100 gibi seçenekleri var. Onu sıfıra çektiginizden emin olup tekrar dener misiniz?
Çok özür dilerim. OneDrive diye okudum yanlışlıkla :( OverDrive'ı menü üzerinden 0'a çektim fakat maalesef durum hala aynı.

Çok özür dilerim. OneDrive diye okudum yanlışlıkla :( OverDrive'ı menü üzerinden 0'a çektim fakat maalesef durum hala aynı.

Çok ilginç bir sorun. Şöyle söyleyeyim ben o monitörü sabit 144 FPS aldıgım vakit, OverDrive 40-60 arası kullandım. 60-70 FPS'lere düştügüm vakit 0'a çektim. En dogru degerleri, en az ghosting durumlarını düşük FPS'de 0'da yaşadım.

Hatta 60 FPS aldıgım durumlarda OverDrive 100 yaptıgım zaman overshoot, yani tersine ghosting yaşamıştım o monitörde. Tıpkı yukarıda attıgım videoda oldugu gibi. Sizin sorunuda OverShoot sandım ama galiba başka birşeyden kaynaklı.

Çok ilginç bir sorun. Şöyle söyleyeyim ben o monitörü sabit 144 FPS aldıgım vakit, OverDrive 40-60 arası kullandım. 60-70 FPS'lere düştügüm vakit 0'a çektim. En dogru degerleri, en az ghosting durumlarını düşük FPS'de 0'da yaşadım.

Hatta 60 FPS aldıgım durumlarda OverDrive 100 yaptıgım zaman overshoot, yani tersine ghosting yaşamıştım o monitörde. Tıpkı yukarıda attıgım videoda oldugu gibi. Sizin sorunuda OverShoot sandım ama galiba başka birşeyden kaynaklı.
Bir de ek olarak bir şey sormak istiyorum. Sizce sorun kablo da olabilir mi? Ben şahsen sorunun kablodan kaynaklı olduğunu pek düşünmüyorum bu yüzden teknik servise yollamayı düşünüyorum. Monitörü daha yeni aldım fakat yanlışlıkla klavyem ile monitöre ufak bir çizik attım. Diyelim monitörü teknik servise yolladım ve değişim onayı verilmesi gerekiyor. Bu çizik göz ardı edilip değişim onayı verilir mi?

Bir de ek olarak bir şey sormak istiyorum. Sizce sorun kablo da olabilir mi? Ben şahsen sorunun kablodan kaynaklı olduğunu pek düşünmüyorum bu yüzden teknik servise yollamayı düşünüyorum. Monitörü daha yeni aldım fakat yanlışlıkla klavyem ile monitöre ufak bir çizik attım. Diyelim monitörü teknik servise yolladım ve değişim onayı verilmesi gerekiyor. Bu çizik göz ardı edilip değişim onayı verilir mi?

Ekranda çizik varsa biraz zor olur. Ekran çizigi işin rengini degiştirebilir.

ELMB: OFF
144 Hz olarak kullanın 165 Hz olarak kullanmayın.
OverDrive:0 yapın. Benim tek aklıma gelen bunlar.

Ekranda çizik varsa biraz zor olur. Ekran çizigi işin rengini degiştirebilir.

ELMB: OFF
144 Hz olarak kullanın 165 Hz olarak kullanmayın.
OverDrive:0 yapın. Benim tek aklıma gelen bunlar.
Vallahi aldığımdan itibaren hiç overclock yapmadım yani en fazla 144hz de kullandım. ELMB kapalı gözüküyor. OverDrive'ı da denemiştim. Neyse şu bayram bitsin de HDMI 2.0 kablosu ile bir deneme yapacağım yine problem çıkarsa teknik servise yollayacağım mecburen.

Geri
Yukarı