ASUS VG27AQL1a alınır mı?

Bütçe
4-6 Bin
Fiyat önemli degilse Samsung Odyssey G7 27 inç veya 32 inç versiyonlarını da düşünebilirsin.

IPS takıntın varsa kesinlikle MSI. Siyah ekran performansı en iyisi MSI'da var çünkü. Renk gamutları çok iyi ve tepki süresi olarakta Asus'dan kat ve kat iyi.
MSI da HDR yokmuş bu HDR nedir çok önemlimi fark eder mi ?

MSI da HDR yokmuş bu HDR nedir çok önemlimi fark eder mi?

HDR'ın hiçbir önemi yok çünkü gerçek HDR 1000 CD parlaklıga sahip monitörlerde belli oluyor. HDR 600 bile o kadar iyi degil ama tercih edenler var. Yani sizin alacagınız tüm modellerin Max parlaklıgı 400 cd/m2 oldugu için HDR'ın pek bir önemi yok.

MSI önermemin sebebi yazdıgım gibi siyah performasının çok iyi olması. Amazon'da 21-22 Haziran Prime day indirimleri olacak. MSI monitörün fiyatı düşerse hemen onu tercih edin derim.

Gigabyte'de fena degil. Ama bana pek güven vermiyor. Satıcısı Amazon olması sebebiyle ben olsam MSI seçerdim. Dell'de çok iyi ve Dell harika bir marka. Bir sorun çıkarsa seni ortada bırakmaz. Dell'de alınabilir ama yerinde olsam Gigabyte almazdım. Gigabyte almak biraz kumar gibi olacak. Saglam ürün çıkarsa aslında en iyisi Gigabyte. Çünkü 3100 TL çok ucuz. Performans olarak da aralarında pek bir fark yok.

@7777 @WTC bu arkadaşın dediği MSI MAG274QRF-QD nasıl sizce fiyat önemli değil arkadaşlar ya ASUS ya MSI düşünüyorum.
Parlaklık ve HERTZ değeri ASUS'a göre düşük. Fiyat olarakta daha yüksek. 165 ile 170 HERTZ arasında fark olmaz ama parlaklık büyük sorun olabilir kişiye göre. ASUS 400 cd/㎡ parlaklığa sahipken, MSI 300 cd/㎡ parlaklığa sahip. En önemli artısı saf G-SYNC teknolojisinin olması. Yani yazılıma ihtiyaç duymadan kendisinde G-SYNC bulunuyor görünüşe göre. Ama günümüz için bunun pek bir önemi kalmadı. Tabii attığınız İtopya linkine göre yorum yapıyorum. RTINGS sitesine bakacak olursak, MSI'ın parlaklığı daha iyi gözüküyor. Yani MSI genel olarak bakıldığında daha iyi bir monitör gibi duruyor. Tercih edebilirsiniz.

HDR teknolojisinin olmaması önemli değil bu arada. Çünkü kimse oyun monitöründe HDR özelliğini kullanmıyordur. Nedeni çok kötü şekilde uyarlanması. Yani saf HDR kalitesi yok. Çakma HDR diyebiliriz. Herkesin monitörü taktıktan sonra yaptığı ilk iş HDR'ı iptal etmek. Bunu pek kafaya takmayın.

Fiyat göz önüne alındırdığınız zaman hala Gigabyte seçmelisiniz diye düşünüyorum. Çünkü bahsedilen bu iki modele göre tepkime süresi daha az ve özellikleri aynı. Tek kötü tarafı ergonomik yapısı. İstediğiniz açılarda kullanamayacak olmanız. Bir de siyahları karanlık ortamlarda gri gibi gösterdiğini belirtmişler. Yani siyah dengesi biraz kötü. Bunlar sorun olmazsa araştırmanızda fayda var.

Son düzenleme:
MSI şuanda 5.500 den 4.500 e düşmüş sanırım onu tercih edicem :)
@WTC Arkadaşlar Amazon Prime ile satın aldım MSI'ı şimdi geldi kurdum ve 2 siyah 1 kırmızı olmak üzere 3 adet ölü piksel mevcut. Amazon koşulsuz şartsız iade alıyormuş geri göndermeli miyim yoksa 3 ölü piksel sorun yapmaz mı?

Son düzenleme:
MSI şuanda 5.500 den 4.500 e düşmüş sanırım onu tercih edicem :)
@WTC Arkadaşlar Amazon Prime ile satın aldım MSI'ı şimdi geldi kurdum ve 2 siyah 1 kırmızı olmak üzere 3 adet ölü piksel mevcut. Amazon koşulsuz şartsız iade alıyormuş geri göndermeli miyim yoksa 3 ölü piksel sorun yapmaz mı?
Direkt gönder. O kadar para verip kusurlu ürün kabul etmenin anlamı yok. Değişim yapmıyorlar, para iadesi yaparlar. İster hediye bakiyesi olarak, ister ödemenin yapıldığı karta iade yapılıyor. Eğer monitör hoşunuza gittiyse hediye bakiyesine iade isteyin. Fazla beklemeden kupon tanımlanır ve yenisini alırsınız. Kredi kartına geri iadeler 1 hafta kadar sürebiliyor. Yalnız hediye bakiyesine bir kere para iadesi istediğiniz zaman o parayı Amazon üzerinden kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Yani başka siteden monitör almayı düşünürseniz kredi kartına iade isteyin. Amazon'dan almaya devam ederim derseniz de, hediye kartına iade isteyin.

İade şekli anlaşmalı olan MNG kargo ve iki şekilde daha oluyor. Amazon'dan iade işlemleri başlatıyorsunuz, size kargo kodu gönderiyorlar. O kod 2 saat içerisinde aktif oluyor. Kullanmak için de 1 hafta süreniz oluyor. Direkt MNG kargoya kodu gösterip, monitörün gönderimini yapıyorsunuz. Gönderi takip kodunu almayı unutmayın. Firmaya ulaştığını oradan takip edersiniz.

Direkt gönder. O kadar para verip kusurlu ürün kabul etmenin anlamı yok. Değişim yapmıyorlar, para iadesi yaparlar. İster hediye bakiyesi olarak, ister ödemenin yapıldığı karta iade yapılıyor. Eğer monitör hoşunuza gittiyse hediye bakiyesine iade isteyin. Fazla beklemeden kupon tanımlanır ve yenisini alırsınız. Kredi kartına iadeler 1 hafta kadar sürebiliyor. Yalnız hediye bakiyesine bir kere para iadesi istediğiniz zaman o parayı Amazon üzerinden kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Yani başka siteden monitör almayı düşünürseniz kredi kartına iade isteyin. Amazon'dan almaya devam ederim derseniz de, hediye kartına iade isteyin.

İade şekli anlaşmalı olan MNG Kargo ve iki şekilde daha oluyor. Amazon'dan iade işlemleri başlatıyorsunuz, size kargo kodu gönderiyorlar. O kod 2 saat içerisinde aktif oluyor. Kullanmak için de 1 hafta süreniz oluyor. Direkt MNG Kargo'ya kodu gösterip, monitörün gönderimini yapıyorsunuz. Gönderi takip kodunu almayı unutmayın. Firmaya ulaştığını oradan takip edersiniz.

Baktım zaten MSI monitörlerinde çok fazla ölü piksel çıkıyormuş. Nasıl yapacağız ki yani şu an indirimde aldım bunu gönderip aynısından bir daha alamam 4.500'e aldım 5.500 olacak. Karta iade alırım Vatan'dan ASUS'u alırım artık şans olsa zaten...
Bu arada monitör gerçekten çok sevdim güzel yani eski monitörüm 144 Hz OC ile 165 oluyordu şu anki MSI kendiliğinden 165 miş ve tabii ki IPS. Ha bu arada eski kullandığım ASUS PG27VQ TN paneldi şu an MSI IPS panel çok değişik geldi yani nasıl desem daha koyu renkler ayarlardan parlaklık constrast falan ayarlamaya çalıştım ama hala koyu geliyor TN'den IPS'e geçişte biraz sıkıntı olacak ama alışmak gerek sanırım.

O zaman garanti olması için kredi kartına iade isteyin. Birden indirimi kesebilirler. İade etme nedenini de belirtin. Bilgileri olsun. Diğer alışveriş siteleri gibi üretici firmaya gönderelim, ona göre iade alırız demezler.

Ölü piksel olayı şans işi. Şu an kullandığım ve sizin almayı düşündüğünüz ASUS modelinde 6 kere ölü piksel yüzünden değiştirdiğimi söylemiştim. Yani her markada olabilecek bir sorun. Kargoda gelirken panelin hasar görmesi, fabrika üretimi sorunu gibi etkenlerden kaynaklanabilir. Bu yüzden iade yapmak istediğiniz zaman sorun çıkarmayacak bir alışveriş sitesi kullanmanız lazım, Amazon gibi.

MSI beğendiyseniz ölü piksel olmayan panele denk gelene kadar şansınızı deneyebilirsiniz. Ama durumu garantiye almak açısından iadeyi yine de kredi kartına isteyin dediğim gibi. Bir kere o hataya düşüp hediye bakiyesine iade istemiştim. Almak istediğim ürün kalmamıştı ve para öylece Amazon'da yatılı kaldı. Sonradan ufak tefek şeyler alarak harcamıştım. Çünkü hediye bakiyesine iade istediğiniz an, sonradan kredi kartına tekrar iade yapılmıyor.

Zamanla alışırsınız. İlk kez IPS panel kullanıyorsanız garip gelebilir. Renkleri TN panele benzemez. Göz de yorabilir. İnternet üzerinden güzel renk profilleri paylaşılmıştır. Araştırarak size en uygun renk profili ne ise, onu ayarlarsınız sonradan.

Ayrıca Vatan'dan alacaksanız, gidip test ederek almanızı öneririm. İnternet üzerinden iade yapmaya kalktığınız zaman sıkıntı çıkarabilirler. Ölü piksel var mı, yok mu diye baştan kontrol etmeniz gerek mağazada.

O zaman garanti olması için kredi kartına iade isteyin. Birden indirimi kesebilirler. İade etme nedenini de belirtin. Bilgileri olsun. Diğer alışveriş siteleri gibi üretici firmaya gönderelim, ona göre iade alırız demezler.

Ölü piksel olayı şans işi. Şu an kullandığım ve sizin almayı düşündüğünüz ASUS modelinde 6 kere ölü piksel yüzünden değiştirdiğimi söylemiştim. Yani her markada olabilecek bir sorun. Kargoda gelirken panelin hasar görmesi, fabrika üretimi sorunu gibi etkenlerden kaynaklanabilir. Bu yüzden iade yapmak istediğiniz zaman sorun çıkarmayacak bir alışveriş sitesi kullanmanız lazım, Amazon gibi.

MSI beğendiyseniz ölü piksel olmayan panele denk gelene kadar şansınızı deneyebilirsiniz. Ama durumu garantiye almak açısından iadeyi yine de kredi kartına isteyin dediğim gibi. Bir kere o hataya düşüp hediye bakiyesine iade istemiştim. Almak istediğim ürün kalmamıştı ve para öylece Amazon'da yatılı kaldı. Sonradan ufak tefek şeyler alarak harcamıştım. Çünkü hediye bakiyesine iade istediğiniz an, sonradan kredi kartına tekrar iade yapılmıyor.

Zamanla alışırsınız. İlk kez IPS panel kullanıyorsanız garip gelebilir. Renkleri TN panele benzemez. Göz de yorabilir. İnternet üzerinden güzel renk profilleri paylaşılmıştır. Araştırarak size en uygun renk profili ne ise, onu ayarlarsınız sonradan.

Ayrıca Vatan'dan alacaksanız, gidip test ederek almanızı öneririm. İnternet üzerinden iade yapmaya kalktığınız zaman sıkıntı çıkarabilirler. Ölü piksel var mı, yok mu diye baştan kontrol etmeniz gerek mağazada.

Evet bir merak ettiğim konuda oydu. Ben Vatan'a gidip monitörü orada gördüm ama üst raftaydı ve indiremeyeceklerini söylediler ürünü bende almadan döndüm fakat ürünü alacağım dediğim zaman orada açıp deneme şansımız oluyor mu yani diyelim açtırdık denedik ve ölü piksel var almıyorum diyebiliyor muyum nasıl oluyor bilginiz var mı?

Arkadaşlar bu monitörü almayı düşünüyorum. Kullanan var mı özellikleri nasıldır tavsiye eder misiniz? Oyun ağırlıklı bazen dizi/film için.

Şu anda kullandığım monitörde ASUS PG27VQ ama servise göndermem gerekecek o yüzden yenisini önce almak istiyorum ve servisten gelince 2. monitör olarak kullanırım diye düşündüm.

Sizce yeni almak istediğim nasıl alınır mı şimdikinden iyi midir bilgisi olan kullananlar var mı acaba?

Monitör alacaksanız kesinlikle ASUS almanızı öneririm 21 inç üzerinde ki tüm monitörleri araştırın ama markası mutlaka ASUS olsun bence bayağı performanslı iyi bir monitör.

Monitör alacaksanız kesinlikle ASUS almanızı öneririm 21 inç üzerinde ki tüm monitörleri araştırın ama markası mutlaka ASUS olsun bence bayağı performanslı iyi bir monitör.

Evet bu ürüne bakıyorum ama gidip deneyerek alabiliyor muyuz ya da sorun çıkarsa diyelim Vatan da kutuyu açtırdık alacağız dedik ama ölü piksel çıktı almıyorum diyebiliyor muyuz nasıl oluyor onu merak ediyorum.

Geri
Yukarı