ASUS Vivobook 15 X505bp driver (sürücü) problemi

Serebrum

Femtopat
Herkese merhabalar öncelikle.

Konu başlığında belirttiğim marka/model dizüstü bilgisayarım var. Bilgisayarımı Windows 10 Enterprise LTSC evaluation ile uzun zaman önce formatladım ve bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.
Eskiden sürücülerle ilgili bir sıkıntı yaşamazken, şu anda net bir şekilde driver (sürücü) problemi yaşamaktayım.

Tüm sürücülerimi kaldırıp, ekran kartını öncelikle entegre olanı kurmak için AMD sitesinden chipset sürücüsünün en güncelini kurdum, bilgisayarda halihazırda olan her iki ekran kartını da gördü. Fakat normalde oynadığım oyundaki performans düşüşü beni cidden çok şaşırttı. Eski sürümleri de bulamıyorum. BIOS ve diğer güncellerimi de eksiksiz bir şekilde yaptım bu arada.

Sürücüler için yardımcı programların sağlıksız olduğunu biliyorum ve kullanmıyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum.
Donanım kimlikleri ile arattığımda da eski sürücüler ya kırık linklerle dolu ya da uyumsuzluk içerisinde.

Sizinle konuya daha vakıf olabilmeniz için aşağıdaki ekran görüntülerini paylaşıyorum, tekrar teşekkür ederim.

ScreenShot_20210418155419.png

ScreenShot_20210418155427.png

ScreenShot_20210418155440.png

ScreenShot_20210418155451.png

ScreenShot_20210418160156.png

ScreenShot_20210418160220.png

ScreenShot_20210418160429.png

Farklı ekran görüntüleri isterseniz hemen yükleyebilirim, işin içinden çıkamadıkça gerçekten başım ağrımaya başladı.

Herkese merhabalar öncelikle.

Konu başlığında belirttiğim marka/model dizüstü bilgisayarım var. Bilgisayarımı Windows 10 Enterprise LTSC evaluation ile uzun zaman önce formatladım ve bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.
Eskiden sürücülerle ilgili bir sıkıntı yaşamazken, şu anda net bir şekilde driver (sürücü) problemi yaşamaktayım.

Tüm sürücülerimi kaldırıp, ekran kartını öncelikle entegre olanı kurmak için AMD sitesinden chipset sürücüsünün en güncelini kurdum, bilgisayarda halihazırda olan her iki ekran kartını da gördü. Fakat normalde oynadığım oyundaki performans düşüşü beni cidden çok şaşırttı. Eski sürümleri de bulamıyorum. BIOS ve diğer güncellerimi de eksiksiz bir şekilde yaptım bu arada.

Sürücüler için yardımcı programların sağlıksız olduğunu biliyorum ve kullanmıyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum.
Donanım kimlikleri ile arattığımda da eski sürücüler ya kırık linklerle dolu ya da uyumsuzluk içerisinde.

Sizinle konuya daha vakıf olabilmeniz için aşağıdaki ekran görüntülerini paylaşıyorum, tekrar teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 980219

Eki Görüntüle 980220

Eki Görüntüle 980221

Eki Görüntüle 980223

Eki Görüntüle 980231

Eki Görüntüle 980232

Eki Görüntüle 980238

Farklı ekran görüntüleri isterseniz hemen yükleyebilirim, işin içinden çıkamadıkça gerçekten başım ağrımaya başladı.
Bu sayfada yeni ve eski sürücüler mevcut hocam. Varsayılan olarak sadece güncel sürücüler gösterilebilir, ama tüm dosyaları göster üzerine tıklarsanız bütün sürümleri görebilirsiniz. Sürücüleri Asus'un sayfasından yüklemenizi öneririm. En azından destek sayfasındaki yüklemeleri tamamlayın, sonrasında gerekli gördüğünüz güncellemeleri yaparsınız.
Ekleme: Neden Windows 10 Enterprise?

Bu sayfada yeni ve eski sürücüler mevcut hocam. Varsayılan olarak sadece güncel sürücüler gösterilebilir, ama tüm dosyaları göster üzerine tıklarsanız bütün sürümleri görebilirsiniz. Sürücüleri ASUS'un sayfasından yüklemenizi öneririm. En azından destek sayfasındaki yüklemeleri tamamlayın, sonrasında gerekli gördüğünüz güncellemeleri yaparsınız.
Ekleme: Neden Windows 10 Enterprise?

Yazımı okurken biraz dikkat etseydiniz, bu yöntemleri denediğimi anlayabilirdiniz.
Sizin verdiğiniz linkte Chipset'in diğer sürümlerine baktığımızda en son 2018'i görüyor. Daha öncesini görmüyor ve oradaki tüm linkleri denedim. O nedenle burada konu açma gereksinimi duydum.

Ekran kartım için AMD'nin Adrenalin sürümünden başka bir sürüm bulamadım ve tüm Adrenalin sürümleri ciddi şekilde performans kaybı yaratmakta. Performans kaybından kastım; normalde oynadığım oyunların oynanamaz hale gelmesi.

Bu linkten AMD Catalyst'in stabil sürümü 15.7.1'i denediğimde ise, aygıt yöneticisinde ekran kartım HD 8500M olarak göründü, oysa benim ekran kartım M420. Zaten sürücü uyumluluğu da yok aşağıda görüldüğü gibi.

ScreenShot_20210418195349.png

Ciddi manada çıkmaza girmiş durumdayım. Umarım bu konuda bana yardımcı olabilecek birileri vardır.

Neden Enterprise dersen, sanırım site dışı linkler vermek yasak. Fakat şunu söyleyebilirim, tüm işletim sistemleri ile çalıştığımda en iyi performans ve kararlılığı bu işletim sisteminde yakalayabildim. Araştırabilirsin.

Son düzenleme:
Yazımı okurken biraz dikkat etseydiniz, bu yöntemleri denediğimi anlayabilirdiniz.
Sizin verdiğiniz linkte Chipset'in diğer sürümlerine baktığımızda en son 2018'i görüyor. Daha öncesini görmüyor ve oradaki tüm linkleri denedim. O nedenle burada konu açma gereksinimi duydum.

Ekran kartım için AMD'nin Adrenalin sürümünden başka bir sürüm bulamadım ve tüm Adrenalin sürümleri ciddi şekilde performans kaybı yaratmakta. Performans kaybından kastım; normalde oynadığım oyunların oynanamaz hale gelmesi.

Bu linkten AMD Catalyst'in stabil sürümü 15.7.1'i denediğimde ise, aygıt yöneticisinde ekran kartım HD 8500M olarak göründü, oysa benim ekran kartım M420. Zaten sürücü uyumluluğu da yok aşağıda görüldüğü gibi.

Eki Görüntüle 980550

Ciddi manada çıkmaza girmiş durumdayım. Umarım bu konuda bana yardımcı olabilecek birileri vardır.

Neden Enterprise dersen, sanırım site dışı linkler vermek yasak. Fakat şunu söyleyebilirim, tüm işletim sistemleri ile çalıştığımda en iyi performans ve kararlılığı bu işletim sisteminde yakalayabildim. Araştırabilirsin.
Yazınızı dikkatli bir şekilde okudum. İsterseniz siz de yazdığınız mesajı okuyun. Öncelikle dahili ekran kartı sürücüsünü yüklemek için AMD'nin sitesinden Cipset sürücüsünü indirdiğinizi, tüm güncellemeleri ve BIOS güncellemesini yaptığınızı yazmışsınız. Bunlara ek olarak eski sürücülerin indirme bağlantılarının bozuk olduğunu ve donanım kimliğiyle aramanın da fayda etmediğini yazmışsınız, ama sürücüleri nereden indirmeyi denediğinizi yazmamışsınız. Ben de haliyle internette sürücüleri donanım kimlikleriyle arayıp bulamadığınızı düşündüm. Her neyse... Laf kalabalığına gerek yok. Enterprise sürümüne gelince; zamanında bilgisayarıma kurdum ama günlük kullanımda pek farkını göremedim. Son zamanlardaki performansını bilemem ama kurumsal sürüm olduğu için içerisinde daha fazla bileşen olduğunu ve aksine performans anlamında daha kötü olduğunu düşünüyorum. Windows 7 zamanındaki Ultimate hastalığı gibi yani. Kurup deneyeyim desem, ev kullanıcısı için uygun bir sürüm olmadığından kullanamayacağım zaten. Bilgisayarımın Botnet ağının bir parçası olmasına gerek yok. Umarım sorununuzu çözebilecek bir arkadaş yazar. Sağlıklı günler dilerim.

Eki Görüntüle 980550

Sorunu çözdünüz mü?
Aynı sorun arkadaşımın bilgisayarında mevcut.

Geri
Yukarı