ASUS VP247h monitörden cızırtı sesi geliyor

Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
TECHNOPAT-TWO WIN
GPU: ASUS Radeon RX 6750 XT DUAL OC 12GB
RAM: CORSAIR 16GB Vengeance RGB PRO SL Siyah 3200MHz CL16 DDR4
CPU: Intel Core i5 12400F 4.40GHz
Anakart: ASUS PRIME H610M-A 3200MHz mATX
SSD: Kingston 1TB SKC3000S Gen4x4 NVMe M.2
SSD 2: Samsung 970 Evo Gen3x4 NVMe M.2
Monitör
ASUS VP247H Gaming Monitör - 23.6" FHD 1 ms
Arkadaşlar merhaba,

Kullandığım monitör ASUS VP247h.

Bugün ÖSYM'nin sitesinde gezerken bir Excel dosyası açtım, açtıktan sonra cızırtı sesi gelmeye başladı. Ekran kartımda zaten halihazırda coil whine sorunsalı var ama ilk başta oradan geliyor sanmıştım ama sonra baktığımda monitörden gelen bayağı rahatsız edici bir cızzz sesi geliyormuş. Hoparlörü fişten çektim ses kesilmedi fakat monitörü düğmesinden kapatınca cızırtı sesi gitti. Monitörden geldiğini netleştirdim.

Bazı Excel veya bembeyaz PDF sayfalarını açtığımda cızırtı sesi geliyor.

Bu sorun nedir? Ve nasıl çözülür? Bilginiz var ise yardımcı olursanız sevinirim.

1. Kablo bağlantıları: Monitörünüzün bağlantı kablolarının düzgün takılı ve sağlam olduğundan emin olun. Eğer kablolar gevşek veya bozulmuşsa, elektriksel parazitlere neden olabilirler.
  2. Güç problemleri: Monitörünüzü bağladığınız güç kaynağı sağlam bir şekilde çalışıyor mu kontrol edin. Yetersiz veya dalgalanan güç kaynağı monitörden gelen cızırtıya neden olabilir?
  3. Elektrik parazitleri: Diğer elektronik cihazlar veya kablolar, monitörünüzde elektriksel parazitlere neden olabilir? Monitörü farklı bir prizde veya farklı bir odada deneyerek bu durumu test edebilirsiniz.
  4. Frekans sorunları: Monitörünüzün yenileme hızı veya ekran frekansı bazen ses üretebilir. Monitör ayarlarınızı kontrol edin ve farklı frekans değerlerini deneyerek cızırtıyı azaltmaya çalışın.
  5. Donanım arızaları: Monitörün iç donanımında bir sorun olabilir. Bu tür durumlarda genellikle teknik destek veya tamir hizmetine başvurmanız gerekebilir.
  6. Yüksek parlaklık ve kontrast ayarları: Monitör ayarlarınızda parlaklık ve kontrast gibi değerler yüksekse, bu ses üretebilir. Ayarları daha düşük seviyelere getirerek deneyin.
  7. Elektromanyetik parazitler: Diğer elektronik cihazlar veya manyetik alanlar monitörünüzde parazit oluşturabilir. Monitörünüzü bu tür cihazlardan uzakta kullanmayı deneyin.

Geri
Yukarı