ASUS VP249QGR alınır mı?

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Aynı monitörü 4300GE APU sistem ile kullanıyorum. Sorun varsa elden geldiğince cevaplarım.

Bahsettiğin monitörü iki buçuk yıldır kullanıyorum, sorun varsa yanıtlayabilirim.

HDMI ile bağlantıda 144Hz alabileceğim söyleniyor fakat bazı yerlerde HDMI ile en fazla 120 Hz alındığını söylüyor bu olayın aslını biliyor musunuz? Bir de ışık sızmasıyla karşılaştınız mı?

İyi bir monitör ama bütçeyi biraz daha arttırıp bunu almak çok daha mantıklı.

Ne yazık ki bütçem yetmiyor biraz daha artabilsem bunu alacaktım, aynı öneriyi farklı bir konuda da yapmıştınız sanırım oradan görmüştüm.

HDMI ile bağlantıda 144Hz alabileceğim söyleniyor fakat bazı yerlerde HDMI ile en fazla 120 Hz alındığını söylüyor bu olayın aslını biliyor musunuz?
HDMI hiç denemedim, monitörle birlikte aldığım DP kabloyu kullanıyordum şimdiye kadar. Yarın sabah HDMI ile de denerim, sonucu paylaşırım buraya.
Bir de ışık sızmasıyla karşılaştınız mı?
Yok gibi bir şey benimki, köşelerde biraz gözüküyor. Onun için de sahnenin gerçekten karanlık olması lazım, hep karşılaştığım bir şey değil bu da. Gerçi buna ışık sızması mı denir IPS Glow mu denir bilmiyorum, teknik bilgim pek yok bu konularda. Bi' tecrübe benimki sadece.

Bu arada monitörden genel olarak memnun olduğumu söyleyebilirim.

Büyüklüğü masa başında oturup işini görüyorsan ideal. Bir kere kanepeye doğru çevirip uzaktan uzanıp film izlemiştim. Hem o uzaklık için küçük kaldığından hem de o şekilde TV izlemeye alışık olduğumdan yetersiz gelmişti. Ki bu 24" için gayet normal. Dediğim gibi masa başında oturup oyununu oynayıp dizi, filmini izlemen için ideal. Pivotu yok ama yukarı aşağı eğebiliyorsun ekranı.

Görüntü kalitesi genel olarak güzel. Genel olarak dememin sebebi dizi/film izlerken çamur gibi olabiliyor görüntü bazen. Muhtemelen kaynağın bitrateine bağlı bir şey. Çünkü oyun oynarken hiç böyle bir sorun yok, gayet keskin ve net görüntü. Ayrıca monitörün çerçevesiz olması da seyir zevkine kocaman bir artı katıyor benim için.

Teknik bir sorununa ise denk gelmedim daha. Ölü piksel, ghosting vs.

Hoparlörünü bir iki kez denediğimi hatırlıyorum. İdare edecek seviyede, monitör hoparlöründen pek bir şey beklememek lazım.

Mavi ışık filtresi güzel. Yazı yazarken, internette gezerken ve genel olarak uzun kullanımda onu kullanıyorum. Özellikle uzun kullanımda çok rahat ettiriyor. Onun dışında oyun oynarken ve dizi izlerken "Theater" modunu kullanıyorum. En iyi deneyimi bu mod ve "Scenery" modda gördüm. Theater siyahları daha net gösterdiğinden onu kullanıyorum. Sakın "Game" modu kullanma oyun oynarken. Veya herhangi bir şey için. İsmi game mod diye ilk aldığım zamanlar onu kullanıyordum hep. Sonra diğer modları da denedim ve koca bir hüsrana uğradım. Game mod, gece görüş modundan başka bir şey değil. O zamana kadar monitörde siyah bile görmemişim. En fazla koyu gri. Neden böyle bir adlandırma yaptıklarına anlam veremedim.

Genel olarak deneyimim ve birkaç tavsiyem bu kadar. Şimdiden hayırlı olsun.

HDMI hiç denemedim, monitörle birlikte aldığım DP kabloyu kullanıyordum şimdiye kadar. Yarın sabah HDMI ile de denerim, sonucu paylaşırım buraya.

Yok gibi bir şey benimki, köşelerde biraz gözüküyor. Onun için de sahnenin gerçekten karanlık olması lazım, hep karşılaştığım bir şey değil bu da. Gerçi buna ışık sızması mı denir IPS glow mu denir bilmiyorum, teknik bilgim pek yok bu konularda. Bi' tecrübe benimki sadece.

Bu arada monitörden genel olarak memnun olduğumu söyleyebilirim.

Büyüklüğü masa başında oturup işini görüyorsan ideal. Bir kere kanepeye doğru çevirip uzaktan uzanıp film izlemiştim. Hem o uzaklık için küçük kaldığından hem de o şekilde TV izlemeye alışık olduğumdan yetersiz gelmişti. Ki bu 24" için gayet normal. Dediğim gibi masa başında oturup oyununu oynayıp dizi, filmini izlemen için ideal. Pivotu yok ama yukarı aşağı eğebiliyorsun ekranı.

Görüntü kalitesi genel olarak güzel. Genel olarak dememin sebebi dizi/film izlerken çamur gibi olabiliyor görüntü bazen. Muhtemelen kaynağın bitrateine bağlı bir şey. Çünkü oyun oynarken hiç böyle bir sorun yok, gayet keskin ve net görüntü. Ayrıca monitörün çerçevesiz olması da seyir zevkine kocaman bir artı katıyor benim için.

Teknik bir sorununa ise denk gelmedim daha. Ölü piksel, ghosting vs.

Hoparlörünü bir iki kez denediğimi hatırlıyorum. İdare edecek seviyede, monitör hoparlöründen pek bir şey beklememek lazım.

Mavi ışık filtresi güzel. Yazı yazarken, internette gezerken ve genel olarak uzun kullanımda onu kullanıyorum. Özellikle uzun kullanımda çok rahat ettiriyor. Onun dışında oyun oynarken ve dizi izlerken "theater" modunu kullanıyorum. En iyi deneyimi bu mod ve "scenery" modda gördüm. Theater siyahları daha net gösterdiğinden onu kullanıyorum. Sakın "Game" modu kullanma oyun oynarken. Veya herhangi bir şey için. İsmi Game mod diye ilk aldığım zamanlar onu kullanıyordum hep. Sonra diğer modları da denedim ve koca bir hüsrana uğradım. Game mod, gece görüş modundan başka bir şey değil. O zamana kadar monitörde siyah bile görmemişim. En fazla koyu gri. Neden böyle bir adlandırma yaptıklarına anlam veremedim.

Genel olarak deneyimim ve birkaç tavsiyem bu kadar. Şimdiden hayırlı olsun.

Çok teşekkür ederim almaya karar verdim. Konu kapanabilir.

HDMI ile bağlantıda 144Hz alabileceğim söyleniyor fakat bazı yerlerde HDMI ile en fazla 120 Hz alındığını söylüyor bu olayın aslını biliyor musunuz?
hz.png

Böyle gözüküyor.

Bir de ışık sızmasıyla karşılaştınız mı?
Az önce siyah ekran açıp baktım var ancak az önce bilinçli bakana kadar etkisini fark etmedim.

Hocam memnun musunuz aldınız mı?

Evet aldım ve gerçekten çok memnunum. Eski monitörüm TN paneldi ve IPS monitöre geçtiğimde gerçekten bir çağ atladım. Aynı zamanda monitörde hoparlörde varmış ben ses kalitesini de beğendim, tek sorunum 60Hz'den 144hze geçince insanların söylediğinin aksine devasa bir fark yaşamadım. Şu anki bilgimle tekrardan monitör satın alsam hiç düşünmeden bütçemi zorlamayan 75Hz IPS bir monitör alırdım. Zaten FPS oyunu neredeyse hiç oynamıyorum. Ghosting yok denecek kadar az ve ölü piksele rastlamadım, ve Shadow boosting teknolojisi çok hoşuma gitti.

Son düzenleme:
Evet aldım ve gerçekten çok memnunum. Eski monitörüm TN paneldi ve IPS monitöre geçtiğimde gerçekten bir çağ atladım. Aynı zamanda monitörde hoparlörde varmış ben ses kalitesini de beğendim, tek sorunum 60Hz'den 144hze geçince insanların söylediğinin aksine devasa bir fark yaşamadım. Şu anki bilgimle tekrardan monitör satın alsam hiç düşünmeden bütçemi zorlamayan 75Hz IPS bir monitör alırdım. Zaten FPS oyunu neredeyse hiç oynamıyorum. Ghosting yok denecek kadar az ve ölü piksele rastlamadım, ve Shadow boosting teknolojisi çok hoşuma gitti.

1. hoparlörleri muazzam dahili vardı kaldırdım, artık kendi hoparlörleri iş görüyor yeteri kadar.
2. IPS panelinden ötürü ghosting rastlamadım akıcılık muazzam.
3. tek kötü tarafı ekran çok parlak.

Yeni konular

Geri
Yukarı