Asus VZ229HE Alınır mı?

1cihan8

Hectopat
Daha fazla  
Bugün Topkapı Vatan Bilgisayar'a gittim. Elimde liste vardı 10 model. 4 5 tanesini görme fırsatım oldu Vatan'da. Listemde yoktu bu monitör. 10 15 tane 21.5 inç monitör arasında bu kadar sırıtan bir model görmedim ben. Diğer modellerden çok çok iyi bir monitördü. Önceki konumdan zaten aradığım ürünün IPS olması gerektiğini biliyordum ama diğer IPS monitörlere göre çok daha derin ve kusursuz bir görüntü veriyordu monitör. Problem teşkil eder mi bilmiyorum ama tek eksiği DVI-D çıkışı olmaması. HDMI ve VGA çıkışı var sadece. En uygun şuan 730 TL'ye var. Yani bilmiyorum ama Vatan mı bir çakallık yapıyor aynı fiyata yakın diğer ürünlere göre çok göze batıyordu.

Kullanan arkadaşlardan negatif ve pozitif yanları hakkında bilgi almak istiyorum. Bir de HDMI ile DVI-D arasında fark var mı? HDM-I'da ilerde pikselleşme yaptığına dair söylentiler var bunun hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim.

Özelliklerine bakmak isteyen varsa; VZ229HE | Monitör | ASUS Türkiye

Almak isteyen varsa (En uygun bu sitede şuan); 21.5 ASUS VZ229HE IPS VZ229HE IPS 1920x1080 5ms, 75hz 3YIL D-SUB,HDMI EyeCare Flicker-Free,Çerçevesiz,Düşük Mavi Işık,Ul
Ekleme: Şu videoyu bir izler misiniz. Işıkları kapattığında oluşan problem tüm IPS monitörlerde olan bir şey mi? Görselin tümünü etkiliyor mu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de diğer ekranlara göre IPS monitörlerde ghosting olayı daha fazla oluyor diyorlar. 2 3 gündür kafam karıştı iyice

Son düzenleme:
Diğer bir konuda yazdığım şu yorumuma bakabilirsin: 750 TL 75Hz 1ms Monitör Önerisi

Buraya da yapıştırayım:

"Gecikmesi en az olan panel TN paneldir. IPS paneller daha çok tasarımda ve sabit görsellerde öne çıkıyor. Çünkü renk doygunluğu ve kararlılığı daha iyi fakat oyunlardaki hareketli görseller sebebiyle, IPS panellerin MS oranı oyunları karşılayamıyor. Bu sebeple insanlar oyunlar için TN panel seçiyorlar. Kaldı ki son gelişmelerle birlikte TN panellerin renk kararlılığı epeyce geliştirildi.

Ayrıca VA panellere de değinmem gerekirse; IPS ile TN panellerin ortasını bulmak amacıyla geliştirildi fakat VA paneller yüksek ışık, yüksek karşıtlık oranı ve geniş görüntüleme avantajlarıyla ön plana çıksa da yavaş tepki süreleriyle TN panelin gerisinde kaldı.

Tüm bu doğrultuda, bir monitöre kötü ya da iyi diyebilmemiz için, o monitörün kullanım amacına bakmak gerekir. Bu sebeple; 4-5MS, IPS bir monitör oyun için kötü bir seçimdir. 1MS, 75Hz ve üzeri bir monitör en uygun seçim olacaktır."

Ek olarak evet, IPS paneller 4-5MS'lerde gezindiğinde ghosting durumları daha çok yaşanıyor.

Örnekteki gibi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Diğer bir konuda yazdığım şu yorumuma bakabilirsin: 750 TL 75Hz 1ms Monitör Önerisi

Buraya da yapıştırayım:

"Gecikmesi en az olan panel TN paneldir. IPS paneller daha çok tasarımda ve sabit görsellerde öne çıkıyor. Çünkü renk doygunluğu ve kararlılığı daha iyi fakat oyunlardaki hareketli görseller sebebiyle, IPS panellerin MS oranı oyunları karşılayamıyor. Bu sebeple insanlar oyunlar için TN panel seçiyorlar. Kaldı ki son gelişmelerle birlikte TN panellerin renk kararlılığı epeyce geliştirildi.

Ayrıca VA panellere de değinmem gerekirse; IPS ile TN panellerin ortasını bulmak amacıyla geliştirildi fakat VA paneller yüksek ışık, yüksek karşıtlık oranı ve geniş görüntüleme avantajlarıyla ön plana çıksa da yavaş tepki süreleriyle TN panelin gerisinde kaldı.

Tüm bu doğrultuda, bir monitöre kötü ya da iyi diyebilmemiz için, o monitörün kullanım amacına bakmak gerekir. Bu sebeple; 4-5MS, IPS bir monitör oyun için kötü bir seçimdir. 1MS, 75Hz ve üzeri bir monitör en uygun seçim olacaktır."

Ek olarak evet, IPS paneller 4-5MS'lerde gezindiğinde ghosting durumları daha çok yaşanıyor.

Örnekteki gibi:

Ruhum daraldı iyice. Hepsinin ayrı problemleri var. Şu fotoğraflara bakar mısın bir.
Hızlı Resim - Monitör
IPS olmayan modellerin hepsi Acer modeli ile aynı neredeyse. Aşırı sahte geliyor bana sunduğu görüntüler oyun olsun film olsun. IPS'de de yok ışık sızması yok ghosting. Sistemi dizerken bu kadar strese girmemiştim. Önerebileceğin başka monitörler var mı? Sistem yatıyor 1 haftadır 2 monitöründe dijital çıkışı yok diye :) Bir monitörde karar kılıp almam lazım artık.

Ruhum daraldı iyice. Hepsinin ayrı problemleri var. Şu fotoğraflara bakar mısın bir.
Hızlı Resim - Monitör
IPS olmayan modellerin hepsi Acer modeli ile aynı neredeyse. Aşırı sahte geliyor bana sunduğu görüntüler oyun olsun film olsun. IPS'de de yok ışık sızması yok ghosting. Sistemi dizerken bu kadar strese girmemiştim. Önerebileceğin başka monitörler var mı? Sistem yatıyor 1 haftadır 2 monitöründe dijital çıkışı yok diye :) Bir monitörde karar kılıp almam lazım artık.

TN monitörlere açılı baktığın zaman görüntülerin ışığı, rengi bozulmaya başlar. IPS ve VA monitörler geniş açıdan güzel görüntü sunar fakat onlarda da Ghosting problemleri yaşanır. Mesela VA monitörler siyah rengini çok iyi verir ama onların da tepkime süreleri çok yüksektir.

Bir TN monitör 1 MS'lere kadar inerken, IPS ve VA monitörlerin en ideali 4-6 MS'lerde seyreder.

Burada karar kılman gereken şey, monitörü ne amaçla aldığındır. Eğer film izleme ve tasarım konularında kullanmak istiyorsan IPS öneririm. Filmler hareketli olsa da bir oyun kadar hareketliliğe sahip olmayacağından Ghosting önemini yitirecektir.

Eğer ki oyun için tercih edeceğim diyorsan kesinlikle TN panel öneririm. Kararını ver, ona göre tavsiyede bulunalım :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı