Asus Windows anahtarı sorunu

imja

Hectopat
Merhaba Asus K55VD laptopun harddisk sorunu yüzünden format atılması gerekdi. Ancak pc açılmadığından ürün kimliğini not edemedim. Asus'u arıyıp durumu anlattığımda Windows 8 ürün kimliğim anakartta gömülü olduğunu servise göndermem gerektiğini söylediler. Tokat'ta servis olmadığından İstanbul'a kargo ile göndermem gerektiğini söylediler. İşlem ücreti için 150 200 TL civarında bi ücretlendirme olcağını söylediler. Formatı atan ben altı üstü bi kimlik girilcek nette kimlik fiyatları 15 TL ile 40 TL arasında bu kadar yüksek fiyat vermelerindeki amaç ne anlamadım. Anakarttan kendi kimliğimi nasıl bulurum bilen arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atmayı deneyinorijinal ISO dosyasıyla. Anakarta hala gömülü durumdaysa kurulum ekranında lisans sormaz. Anakarttan silindiyse kurulumda sorar. Windows 10 için böyle ama bildiğim kadarıyla Win 8 de aynı şekilde.

Bilgilendirme amaçlı yazıyorum. Asus Destek para istediğinden dolayı biraz araştırma yapdım bikaç 3.parti yazılım indirdim ve en son Produkey isimli programla orjinal Windows 8 kimliğime ulaşdım. Hazır lisansı bulduk bari Windows 10 yükliyim dedim. Ancak sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Öncelikle Asus Desteği aradım Windows 8 lisansımı Windows 10'da işe yarıyıp yaramıyacağımı sordum ama kendilerinin bilmediğini Microsoft'u aramam gerektiğini söylediler. Microsoft satış ekibinden biriyle konuşduğumda Windows 8 lisansımın Windows 10'da geçersiz olcağını ve yeni lisans almam gerektiğini söyledi. Yeni lisans fiyatını sorduğumda 1250 TL olduğunu belirtti. Bakdık işin içinden çıkamıyorum temiz bir format atıyım dedim. Microsoft'un sitesinde Windows 7, 8.1 ve 10 kurmak için iso dosyaları bulunmakda ama Windows 8 yok Microsoft'a sorduğumda Windows 8 desteği artık vermedikleri için kaldırıldığını söylediler. Bari Windows 8.1 kurayım dediğim ama benim lisansım Windows 8 için bende Microsoft'a danışdım tekrardan lisansımın Windows 8.1'de işe yarıyıp yaramıyacağını sorduğumda ise mağzadan Windows 8.1'i indirdiğimde sıkıntı olmaz ama Windows'u tamamen silip formatlarsanız sonuç ne olur bilmiyorum dedi. Öncelikle VirtualBox ile denemeyi düşünüyorum. Denemelerimi yapdıkdan sonra sonuçları buraya yazarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı