ASUS X470-PRO PCI 3.0 x16 slotunda görüntü gelmeme sorunu

Ubeydbaz

Decapat
Ekran kartımı anakartın ilk slotu olan PCI 3.0 x16 slotunda calistiramiyorum. BIOS sifirladim, islemciyi soktum taktim, tek RAM kullaniyorum 8 GB onun yerini degistirdim, hatta güney köprüsünün soğutucuları falan da taktim çıkarttım olmuyor.

Kazala nadir ugrasitiktan sonra arada aciliyor x16 slotunda ama kesinlikle ilk bilgisayarı kapatip acmam ile tekrar çalışmıyor. Hic üst üste 2 kere açıldığı olmadı kesinlikle, orasını burasını oynadığında bir kereliğine açılıyor.

X8 slotuna taktigimda ilk bi naz yapiyor ama goruntu geldikten sonra kararlılığını koruyor devamlı çalışıyor. Windows ekranında bazı program açılışlarında ve geçişlerde monitor sinyali kesiyor ve 1 2 saniye sonra tekrar görüntü veriyor. Oyun oynarken ve sabit bir ekranda iken sorun yok hic kesinti olmadı.

BIOS ayarlarini guncel tuttum, anakart ekran karti gibi driverlarda güncel. Kullandigim RAM anakartin tavsiye ettigi B2 slotunda calisiyor.

Teknik ozellikler;

Ilk baslarda hem M.2 slotuna SSD hem SATA portundan HDD takılıydı. Sonra araştırdım. Islemcim 20 PCI veri hattını destekliyormuş. 16'sini ekran kartına ayırıyormus yani ya sade SSD takacağım ya da 2 tane SATA portu takacağım geriye 16 PCI veri yolu kalsın diye. x16 solutunu kullanmak icin islemcide verilen bilgi buydu. Onu da yapistirayim;

The 2600 includes 20 PCIe lanes - 16 for a discrete graphics processor and 4 for storage (NVMe or 2 ports SATA Express).
[Edit/Modify Expansions Info]
75px-ide_icon.svg.png

Expansion Options
PCIe
RevisionMax LanesConfigs

3.0

20

1x16+1x4

USB

RevisionPortsRate

3.0, 2.0

4

5 Gbit/s

SATA

RevisionPorts

3.0

4

• SPI, LPC, UART, I2C, SMBus

Su an sadece ekran karti takili oldugu halde x16 slotundan VGA algilamiyor.

Speakerdan 1 uzun bip 3 kisa bip sesi geliyor.

Yardimlarinizi bekliyorum, okudugunuz icin cok teşekkürler.
Merhabalar tekrar.

Asus teknik servislerini aradım ve durumumu onlarada ilettim.

Kullandığım güç kaynağı;
Teknik servis bana x16 da gücün yetersiz kaldığını fakat x8 de idare ettiğini söyledi. En az 1000 Watt üstü bir model ile x16 slotunda kullanabileceğini söylüyor.

Malum piyasa bozuk ben bana fazlasını değilde yeteri kadarını almak isterim. Ayrıca bu x16 da ve x8 deki güç harcamaları farklımı oluyor konu ile bilgisi olan var ise yardımcı olabilir ise sevinirim.

Umarım güç kaynagi ile sorunu cözerim daha denemedim çözülecek mi ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı