ASUS X505bp RAM frekansı 1866MHz gözüküyor

DenBay Tech

Hectopat
Makaleler
5
Selam, bundan bir hafta önce bir arkadaşım bana ASUS X505bp laptopunu bıraktı. Bilgisayar inanılmaz derecede yavaştı ve bir hızlandırma projesi yaptık. Termal macunları değşitirdik, SSD taktık ve son olarak 8 GB olan RAM'i 12 GB yaptık. Laptoptaki RAM'lerden biri gömülü diğeri removable. Slotta 4 GB 2400MHz DDR4 takılıydı fakat 1866MHz olarak görünüyordu. Elimdeki PNY'ın tek 8 GB 3200MHz CL18 modülünü slota taktım. RAM kapasitesi 12 GB oldu lakin frekans hala 1866MHz olarak görünüyor. CPU-Z RAM'leri tanımış fakat ikj RAM tanınmasına rağmen çift kanal yerine tek kanal gösteriyor. Arkadaşımın şu aralar bilgisayar alacak maddi durumu yok. Frekans arttırmanın yolu varsa biri yardım etsin. BIOS'ta da RAM frekansı ile ilgili bir ayar yok ve performans hala çöp :(

ASUS X505bp.
AMD A9 9420 APU cores 2C 3C+ 3GHz.
4+8 = 12 GB 3200MHz DDR4 (1866MHz okunuyor hem Windows hem CPU-Z)
Radeon R5 M420 2 GB.
Windows 10 Pro (temiz kurulum yaptık)

Son düzenleyen: Moderatör:
Gömülü RAM bilgileri nedir? Frekansı düşük RAM kullanılıyorsa taktığınız diğer RAM aynı frekans üzerinden çalışır.

Gömülü RAM bilgileri nedir? Frekansı düşük RAM kullanılıyorsa taktığınız diğer RAM aynı frekans üzerinden çalışır.
İçindeki gömülü RAM 4 GB ve evet 1866 MHz fakat frekansının 2133 MHz'e çıkartılabildiğini duydum. Peki böyle birşey varsa 2133 MHz yapabilmenin yolu var mıdır?

veya slottaki RAM'e göre sistemi ayarlama zira stock takılı gelen 4GB mödül Crucial marka ve 2400MHz idi ama ona rağmen 1866MHz'de çalışıyordu.

İçindeki gömülü RAM 4 GB ve evet 1866 MHz fakat frekansının 2133 MHz'e çıkartılabildiğini duydum. Peki böyle birşey varsa 2133 MHz yapabilmenin yolu var mıdır?

veya slottaki RAM'e göre sistemi ayarlama zira stock takılı gelen 4GB mödül Crucial marka ve 2400MHz idi ama ona rağmen 1866MHz'de çalışıyordu.
BIOS üzerinde bir ayar varsa yalnızca oradan MHz arttırabilirsiniz. Ama BIOS hakkında çok bilgim bulunmuyor maalesef. Bu arada anakart en fazla 2133 MHz destekliyormuş.

BIOS üzerinde bir ayar varsa yalnızca oradan MHz arttırabilirsiniz. Ama BIOS hakkında çok bilgim bulunmuyor maalesef. Bu arada anakart en fazla 2133 MHz destekliyormuş.
Keşke BIOS üzerinde bir ayar olsaydı ama maalesef yok. En son BIOS update'i de yaptım fakat 2133MHz'e çıkamıyoruz. 1866MHz'de takılıyız ve bunu arttıracak bir program vesayre yok mu? O kadar rezil bir laptop ki performansı bunca yükseltmeye rağmen leş gibi.

Ciddi ciddi benim Core 2 Duo P8600'lü MacBook Pro daha iyi CPU-Z'de sonuç veriyor. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim

Yeni konular

Geri
Yukarı