ASUS X509DJ fan kontrol programı

enoqhi

Hectopat
Yer
Ahiret
Daha fazla  
Bilgisayarım ASUS X509DJ. Bilgisayarımda çok fazla ısınma problemi yaşıyorum bu sebeple soğutucu bir yana mini vantilatör bile koydum yanına fakat şunu keşfettim: Ben MyASUS yazılımına girip fan Control yaptığımda daha önce hiç çalışmadığı gibi çalışıyor fanlarım. Keşke hep öyle çalışsa dedim fakat ne kadar araştırdıysam olmadı.

Birçok fan Control programı denedim lakin o da işe yaramadı, varsa öneriniz denerim. Denediklerim standart fan Control programı, Fan Expert 3 ve 4 bunlar dışında MSI Afterburner'da zaten fan kısmını kontrolüme açmamış tıklanmıyor dahi.

Ne yapmalıyım bu fan için? Bu arada fan temizliğimi de yaptım ve fanıma hava geçişi muazzam ölçüde ayarlı ama dediğim gibi fan yazılımsal olarak yüksek sıcaklığa gelince yüksek devire RPM'e geçmiyor.

Bilgisayarım ASUS X509DJ. Bilgisayarımda çok fazla ısınma problemi yaşıyorum bu sebeple soğutucu bir yana mini vantilatör bile koydum yanına fakat şunu keşfettim: Ben MyASUS yazılımına girip fan Control yaptığımda daha önce hiç çalışmadığı gibi çalışıyor fanlarım. Keşke hep öyle çalışsa dedim fakat ne kadar araştırdıysam olmadı.

Birçok fan Control programı denedim lakin o da işe yaramadı, varsa öneriniz denerim. Denediklerim standart fan Control programı, fan expert 3 ve 4 bunlar dışında MSI Afterburner'da zaten fan kısmını kontrolüme açmamış tıklanmıyor dahi.

Ne yapmalıyım bu fan için? Bu arada fan temizliğimi de yaptım ve fanıma hava geçişi muazzam ölçüde ayarlı ama dediğim gibi fan yazılımsal olarak yüksek sıcaklığa gelince yüksek devire RPM'e geçmiyor.

İşlemcinin turbosunu kapatıp denediniz mi?

Normalde bazı notebook modellerinde fan profili oluşturabiliyorsunuz. Ne yazık ki bu sorundan ben de şikayetçiyim. X512DA modeline sahibim. Fan'ı kontrol et dediğimde çok güzel son hızlarda çalışıyor test bitince eski haline dönüyor. Hangi programı denediysem deneyeyim, maalesef hiçbiri bir işe yaramadı. Fan'ı bir türlü kontrol edemiyorum. Keşke bütün notebook modelleri için geçerli kılsaydı fan profil ayarını MyAsus.

Bahsettiğim ayar;

1621119578122.png

1621119637886.png

Ben eski laptopta bunu kullanıyorum. Bi bakın derim

Eki Görüntüle 1025491
Evet denedim bunu hem bende ordaki modellerden yokmhemde uyumlu denilen modelde denediğimde current fan speed gözükmüyor 0 yani
Normalde bazı notebook modellerinde fan profili oluşturabiliyorsunuz. Ne yazık ki bu sorundan ben de şikayetçiyim. X512DA modeline sahibim. Fan'ı kontrol et dediğimde çok güzel son hızlarda çalışıyor test bitince eski haline dönüyor. Hangi programı denediysem deneyeyim, maalesef hiçbiri bir işe yaramadı. Fan'ı bir türlü kontrol edemiyorum. Keşke bütün notebook modelleri için geçerli kılsaydı fan profil ayarını MyAsus.

Bahsettiğim ayar;

Eki Görüntüle 1025494
Eki Görüntüle 1025496
Evet problemimiz tam olarak aynı

Hocam BIOS güncellemesi olup olmadığını kontrol edin, varsa özellikle sürüm notlarına bakın. Bahse konu Asus yazılımının farklı sürümleri varsa mevcut sürümü RevoUninstaller tarzı bir programla kaldırıp, farklı sürümü kurun. Bios ayarlarında Gelişmiş/Advanced bölümünde fanınızla ilgili ayar olup olmadığını kontrol edin. Sıcaklık değerlerini Hwinfo64 ile izleyip değerleri burada paylaşın. Muhtemelen yapmışsınızdır fan temizliği sırasında ancak yapmadıysanız(en azından bir süredir) termal macun(anlıyorsanız) yenileyin. Bahsettiğim Asus programının başka versiyonunu kuracaksanız eğer daha önce indirdiğiniz fan kontrol programlarını RevoUninstaller ile kaldırın.

İşin yazılım kısmında aklıma gelenler bunlar. Donanım kısmında sensör arızası falan yoksa eğer, vakumlu laptop soğutucuları var. O tarz ürünlere bakabilirsiniz(Fan çıkışınıza uyarsa).

Yeni konular

Geri
Yukarı