Asus X541U i5 7200U SSD ve RAM yükseltme

TheNavyInfantry

Centipat
Merhabalar, 2 yıldır 4 GB RAM'i olan ASUS X541u i5 7200u kullanıyorum ama artık ne yapsam da laptop'un kasma sorununu çözemedim. Sizlere sormak istediğim şey laptop için RAM yükseltmesi mi yapmak mı beni uzun vadede ileriye götürür yoksa SSD alıp CD-ROM yuvasına takmak mı? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemdeki RAM miktarı nedir ? 8 GB ve üstü ise günlük kullanım için sorun olmaz. Hız için SSD alabilirsin ve HDD'ye göre ciddi fark olur.

Tek slot bulunuyor ve ona da 4 GB bir tane RAM takılı. Benim şahsi görüşüme göre çok yetersiz kalıyor en basitinden tarayıcı sekmesinin birinde video oynarken diğer sekmeye geçmek için tıkladığımda 25 - 30 saniye donuyor ekran. Ayrıca bilgisayara yüklü olan diğer programlar içinde bu geçerli, onları açmaya çalıştığımda da aynı şekilde 1 - 2 dakika sonra açıyor programları.

Bu kadar yavaş olmamalı. HDD sorunu veya gereksiz yazılımlar olabilir.
CPU- Z SPD kısmından görsel paylaşın.

Kusura bakmayın biraz geç oldu yanıtım ama SPD görselini ekledim. Ek olarak HDD'ye Bad Sector taraması da yaptım. Derin tarama olarak . Onunda sonuçlarını ekliyorum.

Bu arada görev yöneticisinden baktığımda disk kullanımı her zaman %100 ve bellek kullanımımda 2,5 - 3,6 / 3,9 GB yani %65 - %70 arasında görünüyor.

CPUZ SPD.PNG

HDD BS.PNG

HDD ERROR BS.PNG

Ek olarak sağlık kısmında şöyle birşey çarptı gözüme bu bir sıkıntı yaratır mı?

CRC HDD.PNG

Bu RAM olabilir.
Ama HDD sorunlu gibi. Mümkünse SSD'ye geçin.

Bu RAM olabilir.
Ama HDD sorunlu gibi. Mümkünse SSD'ye geçin.

Yardımınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yapacağım. Ama aklıma takılan 2 soru var. Onları da sorup tam netliğe kavuşturmak istiyorum.

1) Yeni RAM ve SSD alıp taktığım zaman eski HDD'yi CD-ROM yuvasından tekrar laptop da takılı tutsam herhangi bir zararını görür müyüm? Sadece film ve oyun depolamak için düşünüyorum bu işlemi.

2) Bir defa laptop'un alt kapağını açmıştım RAM slotuna bakmak için ve HDD dahil çoğu bileşeni yuvasından çıkarmıştım. Geri taktım hepsini ama acaba bu işlem mı zarar verdirmiştir?
Teşekkürler tekrardan.

Çok teşekkür ederim gerekli tüm yanıtları ve yardımı aldım, iyi forumlar dilerim.
1 sene geçmiş üzerinden. Aynı sisteme sahibiz. Benim de 3 sene olacak alalı. Bende de senin dediğin gibi kasmalar çoğaldı. İ5-7200U ve 4gb ram var. Sen ssd mi aldın ram mi? Sorununu çözebildin mi? Bana tavsiyen var mı? Bir oyuna girme sürem oldukça uzadı son zamanlarda. Ben de ya ram alıp ya ssd alıp çözmeye çalışacağım. Anakart üzerinde gerçekten tek ram girişi mi var cidden şaşırdım :/

Geri
Yukarı