ASUS X541U için CPU-Z ve AIDA64 SPD Slotları gözükmüyor

bipobat

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Akademisyen
ASUS X541U laptopumda sanırım "Onboard RAM" var. Çünkü CPU-Z ve AIDA64'te SPD Slotları boş gözüküyor. Cihazla ilgili "disassembly" videolarını inceledim ancak bazılarında anakart üstüne lehimliyken bazılarında slottan çıkarılıyor. Benzer cihazlarla ilgili burada yer alan paylaşımları da inceledim ancak tam olarak karar veremedim. Çünkü çoğu kişinin cihazında 4 gb RAM ve i5 varken benim cihazımda 8 gb RAM ve i7 var. 8 gb daha RAM takmak istiyorum. Hangi RAM'i almam gerektiğine nasıl karar verebilirim?

İçini açıp bakmanız daha sağlıklı olur.
Daha kolay bir yöntem olacağını ummuştum. Ama seçeneğim yok sanırım.
İnternette birkaç makale baktığımda sorunu şu şekilde çözmeyi deniyorum;

Öncelikle AIDA64 üzerinden hangi RAM türlerini desteklediğini, kaç GB'a kadar yükseltebileceğimi ve denetleyici çift (dual) kanalı desteklerken benim aktif olarak tek (single) kanalı kullandığımı öğrendim.

1.png

Ardından CPU-Z üzerinden "Memory" sekmesinde "DRAM Frequency" değerlerine baktım ve oradaki sayıyı iki ile çarptım (1.063*2=2.126). Çıkan sonucu da ne kadar bilimsel olacak bilemiyorum ama önerilen üzerine yuvarladım ve SO-DIMM DDR4-2133 türünde bir RAM almam gerektiğine karar verdim.

2.png

Hali hazırda 8 GB takılı olduğu için benzer frekansta bir 8 GB RAM alıp 8*2 olarak kullanmayı deneyeceğim. Eğer doğru yaklaşımı uyguladıysam ve olumlu sonuç alabilirsem burayı güncellerim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı