ASUS X54C RAM-CPU ve Wi-Fi Card önerisi

YakupAslan

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
köle
Arkadaşlar merhaba.
Yıllar sonra aklımı kullanmaya başlamamla internette gördüğüm bir videoda X54C model notebook için RAM, CPU ve Wi-Fi card değiştiğini öğrendim. Yaklaşık 2-3 yıl önce ASUS teknik desteğe sorduğumda yükseltmenin mümkün olmadığını söylediler.

Şimdi, bu sitelerden anladığım kadarıyla listede yazan işlemcilerden istediğimi benim bilgisayarıma takabiliyorum (yanlışım varsa lütfen düzeltin).
Sizden isteğim bana bunların içinden en iyi işlemciyi söylemeniz. Ağırlıklı oyun oynayan biri olduğumdan içindeki grafik chipseti de önemli benim için.
Bir de sizlerden bu bilgisayara en uygun ve en yüksek RAM ve Wi-Fi kartı önerilerinizi bekliyorum.
Alışverişi 2. el, montajı kendim yapacağım. Bu yüzden Online alışveriş sitelerinden veya bilgisayar parçası satan yerlerde kolayca bulabileceğim işlemci olursa benim için çok iyi olur. Montajı yapabilirim defalarca söküp taktım bilgisayarımı, işlemci değişmenin zor olduğunu sanmıyorum.
Bahsettiğim siteler: Site1, Site2
CPU-Z ekran görüntüleri:

1.PNG
2.PNG

Maalesef yükseltme yapamazsınız. Yapabileceğiniz yükseltme RAM, SSD olabilir. Yeni taktılan CPU BİOS ile uyumlu çalışmayacak ve cihaz mavi ekran verir veya açılmaz.

Konu hakkında kesin bilgim yok ama şu videoyu inceleyebilirsiniz. Sanırım sizin elinizdeki laptop ile aynı. Toplamda 6 GB bellek olacak şekilde 4 GB bellek eklemesi yapabilirsiniz. İşlemciyi de i5-2450M olarak değiştirmiş. Videoda hepsini açıklıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konu hakkında kesin bilgim yok ama şu videoyu inceleyebilirsiniz. Sanırım sizin elinizdeki laptop ile aynı. Toplamda 6 GB bellek olacak şekilde 4 GB bellek eklemesi yapabilirsiniz. İşlemciyi de i5-2450M olarak değiştirmiş. Videoda hepsini açıklıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Merhaba. Evet ben de bu videodan görüp yazmıştım. Benim bilgisayarım da aynı özelliklere sahip. Sadece Ram'im 2 Gb. Bu videoyu baz alarak soruyu yazmıştım aslında. Ram tamam, ama takabileceğim en iyi işlemci hangisi?
Maalesef yükseltme yapamazsınız. Yapabileceğiniz yükseltme RAM, SSD olabilir. Yeni taktılan CPU BİOS ile uyumlu çalışmayacak ve cihaz mavi ekran verir veya açılmaz.
Arkadaşın da paylaştığı videoda bu nasıl sağlanıyor?
Güncel.
Merhaba. Cihazımda dün CPU ve HDD değişimi yaptım, Ram ekledim. Şimdi cayır cayır çalışıyor. Yanlış bildiğinizi düzeltmeniz için yazıyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    98 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleme:
Karşılaşacağınız sıcaklık sorunları ve mavi ekran hatalarını almaya başladığınızda keşke yapmasaydım diyeceksiniz. Cihazın eski CPU ile yeni CPU arasında günlük işlemlerde verdiği performansda çok fazla bir fark görülmez. Dediklerim uzun vadede çıkacaktır.

Letgo'da denk geldim. İstanbul'da 2. el satış yapıyor. Turuncu forumda bilindik bir satıcı olduğunu söylemişti. Şuan bilgileri elimde değil maalesef.
peki performansta çok değişiklik oldu mu işlemci açısından? ben de ram ve ssd değiştiricem ama işlemcide kararsız kaldım. yani "ram ve ssd yetmez kesinlikle işlemciyi de değiştir" der misiniz? (işlemcim: i3 2350m)

aliexpress'te ve ebay'de 30 dolara satılıyor işlemci. bir de bios'ta herhangi bir değişiklik yaptınız mı?

bir de başka bir yerde okuduğumda adamın aldığı ram uymamış. siz hangi marka ve modeli tercih ettiniz?
uyumlu ram'i kingston'ın sitesinden buldum. KVR13S9S8/4

acaba bu ssd bilgisayara uyumlu mudur?

Son düzenleme:
peki performansta çok değişiklik oldu mu işlemci açısından? ben de ram ve ssd değiştiricem ama işlemcide kararsız kaldım. yani "ram ve ssd yetmez kesinlikle işlemciyi de değiştir" der misiniz? (işlemcim: i3 2350m)

aliexpress'te ve ebay'de 30 dolara satılıyor işlemci. bir de bios'ta herhangi bir değişiklik yaptınız mı?

bir de başka bir yerde okuduğumda adamın aldığı ram uymamış. siz hangi marka ve modeli tercih ettiniz?
uyumlu ram'i kingston'ın sitesinden buldum. KVR13S9S8/4

acaba bu ssd bilgisayara uyumlu mudur?
Harddiski temiz tuttuğumdan performansa en çok etkisi bunun olduğunu düşünüyorum. Tabii ki RAM'i de arttırdığım için Windows 10 stabil ve sorunsuz çalışıyor artık. Yeni işlemcim, eski işlemcime nazaran program ve oyunlarda ciddi fark gösterdi. Zaten CS:GO gibi oyunlar dışında oyunlar oynayamıyordum. Eski işlemcim B815 olduğu için; hem grafik hem de işlemci konusunda beni inanılmaz rahatlattı. İşlemlerim daha hızlı, programlar kasmıyor. CS:GO'yu oynayamazken artık en düşük ayarlarda olsa da oynayabiliyorum. RAM'i mhz ve DDR sürümüne göre aldım, bi sorun yaşamadım hâlâ. BİOS'ta değişiklik yapmadım, zaten günceldi. İşlemciyi değiştirmeniz bir şey değiştirmeyecektir bence. Zaten eski nesil. Ofis için kullanacaksanız RAM ve SSD takviyesi yeterli olur. RAM markamı hatırlamıyorum bu arada. SSD olarak da Kingston A400 öneririm. Yanılıyor olmayayım, linkini attığınız SSD'nin kronik sorunu vardı. Aliexpress'te satılan orjinal olmayabilir. Çinli üretimi olabilir yani. Böyle bir şey okumuştum.
Karşılaşacağınız sıcaklık sorunları ve mavi ekran hatalarını almaya başladığınızda keşke yapmasaydım diyeceksiniz. Cihazın eski CPU ile yeni CPU arasında günlük işlemlerde verdiği performansda çok fazla bir fark görülmez. Dediklerim uzun vadede çıkacaktır.
Ne kadar uzun?

Yeni konular

Geri
Yukarı