Asus X550 Yüksek CPU Sıcaklığı

envakd

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, makineyi 1 yıldır kullanıyorum. Yaklaşık 1 ay önce fanı bozuldu. İnternet üzerinden yeni bir fan aldım ve taktım. Zalman Zm-Stg2 marka termal macun kullanarak termal macunlarını yeniledim. CPU sıcaklığı 90-97 dereceyi görüyor, bir de öyle bir şey ki 60 dereceden hızlıca 90 derece sıcaklıklara ulaşıyor. GPU sıcaklığı en fazla 80 dereceyi görüyor. CPU boştayken 60 derece ve Fan hızı 2700RPM. CPU yükte iken 90-97 ve Fan hızı 4000RPM. Yardımcı olur musunuz?

Sizce CPU sıcaklık sensörü bozulmuş olabilir mi?

Tam modeli yazabilir misin ?
Bir kaç modeli plastik kasa olduğundan ısıyı yayamıyor ve tam soğutma gerçekleştirmiyor. Seninki de o modelden olabilir.

Kasa plastik fakat ısınma sorunu yok diyorlar.
Şu soruları cevaplar mısın ?
  • Fanın çalıştığı zaman sesini duyuyor musunuz ? Yani çalışıyor mu ?
  • Ayrıca değerler 90 dereceyi gördüğünde kasayı elleyip gerçekten sıcak olduğuna baktın mı ?

Kasa plastik fakat ısınma sorunu yok diyorlar.
Şu soruları cevaplar mısın ?
  • Fanın çalıştığı zaman sesini duyuyor musunuz ? Yani çalışıyor mu ?
  • Ayrıca değerler 90 dereceyi gördüğünde kasayı elleyip gerçekten sıcak olduğuna baktın mı ?

Öncelikle geç cevapladığım için özür dilerim.
Evet çalışıyor, fan sesini duyuyorum. Fan yeni olduğu için çok fazla ses çıkarmıyor.
Kasa sıcaklığı gayet normal.

MSI Afterburner indirip oradan sıcaklık değerlerine bakabilir misin ?
Büyük ihtimalle kontrol ettiğin program yanlış değer veriyor.

Birçok program ile değerleri kontrol ettim sonuçlar aynı.
Bir fotoğraf vereceğim bilgisayarda sadece müzik çalıyor ve aniden işlemci önce 80 hemen ardından 98 dereceye ulaşıp 1 saniyede 55 derecenin altına düşebiliyor. Fan +3500RPM hızında, bilgisayar ise ılık.
123.png
fan.jpg

Muadil olarak takılan yan sanayi fanlar hiçbir şekilde orijinal fanın performansını veremez. Öncelikle termal macunu az ve ince şekilde DIE'ye yaydığınızdan emin olun. Bakır heatsink'in CPU ve GPU DIE'sine tam oturduğundan emin olun. Orijinal fan duruyorsa muadili ile beraber önlü arkalı şekilde fotoğrafını çekin. Xiorbijiben fan aldıysanız bu sıkıntıları yaşamanız normal.

@Neurevt Daha önce de böyle bir sorunda görmüştüm seni. Ben anlayamadım sorunu bir de sen baksana.

İlginiz için teşekkür ederim.

Muadil olarak takılan yan sanayi fanlar hiçbir şekilde orijinal fanın performansını veremez. Öncelikle termal macunu az ve ince şekilde DIE'ye yaydığınızdan emin olun. Bakır heatsink'in CPU ve GPU DIE'sine tam oturduğundan emin olun. Orijinal fan duruyorsa muadili ile beraber önlü arkalı şekilde fotoğrafını çekin. Xiorbijiben fan aldıysanız bu sıkıntıları yaşamanız normal.

Macunu CPU DIE'sine çok azıcık fazla yaymıştım GPU DIE'sine göre. Tam oturduğundan eminim gerekirse tekrar macunları yenileyebilirim. Fotoğrafları en kısa zamanda paylaşacağım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı