Düşük kullanımda yüksek CPU sıcaklığı

Sensör bozuk değil. Büyük ihtimalle laptop turbo frekansına geçince 90'ın üzerine çıkıyor ve throttle sonucu tekrar temel frekansına dönüyor.

Oyun içinde cpu frekansı gözükecek şekilde fotoğraf atın. Yüksek ve düşük sıcaklık değerlerinde olursa iyi olur.
Peki sakıncalı bir şey mi bu?

Peki sakıncalı bir şey mi bu?

Eğer bu durum varsa soğutmanın yetersiz olduğu ya da bakım yapılması gerektiğini gösterir. Tabii sıkıntı çıkaran bir durum değil ama sorunun kökenini bulup ona göre hareket etmek iyi olacaktır.

Bunun için dediğim değerleri gösteren bir SS alıp buraya atmanız yararlı olacak.

IMG_20210730_115226.jpg
IMG_20210730_115151.jpg

Vantage'de ısı kipi dengeli modda.

Sen kendin diyorsun “test edildi” yani bu aşı deneysel ayrıca aşı tam manasıyla korumuyor yani korusa tamam anneannem ve teyzem korona oldu anneannem 3 döz vuruldu teyzemde 2 doz ben annem ve babam hiç vurulmadık bugüne kadar da hiç korona olmadım dışarı da çıkabiliyorum devlet o aşıyı bize vurarken kağıt imzalattırıyor onaylıyor musun diye içinde belki iyi belki de atıyorum kanser oluşturacak belki gelecek zamanda kısır edecek bilemezsin o yüzden vurulmamayı tercih ediyorum ülkede koyun çok sonuçta…

Hocam fps düşüşü yaşıyor musunuz sıcaklıklar 90'dan düşmeye başlayınca. Eğer yaşamıyorsanız değerleriniz normal gibi. Laptopun içini temizlemek, laptop soğutucu kullanmak sıcaklıkların düşmesine yol açabilir. Ayrıca fan hızını arttırma gibi bir seçenek varsa arttırın. Undervolt da önerebilirim size. Ama bu dediklerimi yaptıktan sonra aynı sorun devam ederse son çare olarak bu yola başvurabilirsiniz.

Hocam fps düşüşü yaşıyor musunuz sıcaklıklar 90'dan düşmeye başlayınca. Eğer yaşamıyorsanız değerleriniz normal gibi. Laptopun içini temizlemek, laptop soğutucu kullanmak sıcaklıkların düşmesine yol açabilir. Ayrıca fan hızını arttırma gibi bir seçenek varsa arttırın. Undervolt da önerebilirim size. Ama bu dediklerimi yaptıktan sonra aynı sorun devam ederse son çare olarak bu yola başvurabilirsiniz.
Fan hızını dengeli modda çalıştırıyorum. Yüksek moda alınca 82 derecenin üstüne çıkmıyor. Sıcaklıklar artınca fps düşüyor. Ya da düsmeye baslayınca. Çok hızlı bir şekilde olduğu için yakalayamıyorum ki.
Hocam dediğim olay oluşuyor. Laptopun içi temizlendi mi hiç? Eğer temizlenmediyse throttle olması normal. Ne zaman aldınız?
Hayır hocam. Dediğim gibi yeni aldım zaten. Yarın 1 hafta olacak.

Fan hızını dengeli modda çalıştırıyorum. Yüksek moda alınca 82 derecenin üstüne çıkmıyor. Sıcaklıklar artınca fps düşüyor. Ya da düsmeye baslayınca. Çok hızlı bir şekilde olduğu için yakalayamıyorum ki.

Hayır hocam. Dediğim gibi yeni aldım zaten. Yarın 1 hafta olacak.
Hocam sert bir zeminde kullanın. Arkasını biraz kaldırın ve fanı yüksek modda kullanın çünkü sıcaklıklar artıyor.

%100 kullanımda büyük ihtimalle cpu frekansınız düşüyor. O yüzden oyundakine göre daha az sıcaklık elde ediyorsunuz. Endişelenecek bir şey yok.

Hocam sert bir zeminde kullanın. Arkasını biraz kaldırın ve fanı yüksek modda kullanın çünkü sıcaklıklar artıyor.

%100 kullanımda büyük ihtimalle cpu frekansınız düşüyor. O yüzden oyundakine göre daha az sıcaklık elde ediyorsunuz. Endişelenecek bir şey yok.
Tamamdır hocam teşekkürler. İade etmeyi bile düşündüm yani. Çünkü hep masaüstü kullandım, bu kadar yüksek sıcaklıklara alışık değilim.

Tamamdır hocam teşekkürler. İade etmeyi bile düşündüm yani. Çünkü hep masaüstü kullandım, bu kadar yüksek sıcaklıklara alışık değilim.
Hocam maalesef laptopların kötü özelliklerinden birisi de masaüstüne göre çok ısınması. Bende de ideapad l340 var ve soğutması rezalet maalesef. Bakımını 6ay-1 senede yaptırmayı unutmayın.

Geri
Yukarı