Asus X550J Isınma Problemi

Onur_Doğan19

Hectopat
Arkadaşlar, Asus X550J model 4720HQ işlemci, 12GB RAM, 4GB GTX950M ekran kartı olan bir laptopum var. Oyun oynamıyorum, internette çok sekme açabiliyorum, IDM kullanıyorum. Bunları yaparken arada bir bilgisayarın kendi kendine fanı hızlandırması normal mi? Elimi koyduğumda çok sıcak üflüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Fanlar otomatiktir, sıcaklık arttığında hızlanabilir bu normal. Çok sekme derken kaç sekme açtığınızı bilmiyorum ama aşırı fazla açmadığınız sürece o kadar ısınmaması lazım. Laptopu ne zaman aldınız? Tahminimce laptop 3-5 yaşını doldurdu, bu süreçte hiç temizlik yapılmadı ,fanlar da baya tozlandı o yüzden eskisi gibi stabil çalışamıyor.
Belirttiğiniz işlemleri yaparken sıcaklıkları da kontrol edin. Konuya görsel olarak ekleyin.

12 GB Ram varmış bende iş yorgunluğundan dolayı onu 128 GB RAM olarak okuyorum. Diyorum 128 GB Ram olan makine da neden GTX950M olsun :)

Hadi biraz tebessüm edelim :)

Fanlar otomatiktir, sıcaklık arttığında hızlanabilir bu normal. Çok sekme derken kaç sekme açtığınızı bilmiyorum ama aşırı fazla açmadığınız sürece o kadar ısınmaması lazım. Laptopu ne zaman aldınız? Tahminimce laptop 3-5 yaşını doldurdu, bu süreçte hiç temizlik yapılmadı ,fanlar da baya tozlandı o yüzden eskisi gibi stabil çalışamıyor.

Çözüm
Güç seçeneklerinden en yüksek işlemci kullanımını %99 a çekmenizi tavsiye ederim Turbo Boost bu bilgisayarı çok yoruyor %99 işlemci internette gezinirken film izlerken yetiyor artıyor hem bilgisayarı yormuyor hemde çok fazla performans kaybı yaşamıyorsunuz ben 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum gayet memnunum.

Güç seçeneklerinden en yüksek işlemci kullanımını %99 a çekmenizi tavsiye ederim Turbo Boost bu bilgisayarı çok yoruyor %99 işlemci internette gezinirken film izlerken yetiyor artıyor hem bilgisayarı yormuyor hemde çok fazla performans kaybı yaşamıyorsunuz ben 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum gayet memnunum.
Nasıl yapılıyor bu dediğiniz, tarif eder misiniz ?

Nasıl yapılıyor bu dediğiniz, tarif eder misiniz ?
Güç seçeneklerine geldikten sonra seçili planın sağ tarafındaki "Plan ayarlarını değiştir" tıklayıp aşağıdan "Gelişmiş güç ayarlarını değiştir" kısmına gelip bu ayarları uygulayın.

(Ben pilde kullanım için %40 a çekmiştim işlemciyi siz orayı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz)

Ekran Alıntısı.PNG

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı