ASUS X550JK Hangi Model Alınmalı?

yasarkaya74

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
CNC Operatörü
Merhaba Technopat kullanıcıları başlıkta belirttiğim gibi 2 tane laptopta karar kıldım ama ekran kartlarının notebookcheck sitesindeki oyun performansları biraz düşündürücü şimdi karar kıldığım 2 laptopa gelelim..

ASUS X550JK-XO012D - 1800 TL
i5-4200H - GTX 850M 2GB Ekran Kartı
4GB 1600 Mhz Ram - 500GB HDD

ASUS X550JK-XX099D - 2000 TL

i5-4200H - GTX 950M 2GB Ekran Kartı
4GB 1600 Mhz Ram - 750GB HDD

Bu iki laptop arasındayım sanırım 2'nci model ilk modelin bir üstü ama bunun yanında ekran kartlarının notebookcheck sitesinde ilginçtir ki GTX 850M bazı oyunlarda GTX 950M'yi fps değerlerinde geçtiği görülüyor. Bununla birlikte sanırım bunun nedeni nVidia'nın güç tüketimindeki iyileştirmelere dayandırmak gerektiğini düşünüyorum sizin görüşleriniz nelerdir ?

Birde GTX 950M modelini kullanan varmı varsa görüşlerinizi belirtir misiniz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence 2. alınmalı. Performans olarak bir fark olmasa da yeni nesil her zaman daha iyidir. Belki bugün farkını görmesen ileride görebilirsin. Aynı zamanda X550JX kullananlar böyle bir sorun yaşadı mı bilmiyorum ama X550JK modelinin sabit diskinde ses çıkarma vs. gibi sorunlar vardı. X550JX de 750GB sabit disk ile birlikle sanırım farklı bir modele yönelinmiş. Yani sırf GTX950M vs GTX850M kıyaslaması değilde bu yönlerden bakarsanız daha iyi olur.

Bence 2. alınmalı. Performans olarak bir fark olmasa da yeni nesil her zaman daha iyidir. Belki bugün farkını görmesen ileride görebilirsin. Aynı zamanda X550JX kullananlar böyle bir sorun yaşadı mı bilmiyorum ama X550JK modelinin sabit diskinde ses çıkarma vs. gibi sorunlar vardı. X550JX de 750GB sabit disk ile birlikle sanırım farklı bir modele yönelinmiş. Yani sırf GTX950M vs GTX850M kıyaslaması değilde bu yönlerden bakarsanız daha iyi olur.

Tespit ettiğim kadarıyla makine X550JK-XO012D'nin aynısı, Tek fark GTX950M bulundurması. Bence arada 200 TL fiyat farkı var, XO012D almak daha mantıklı, Bu parayla Makineye 8GB ram alınabilir.

Bu arada ram için yardımcı olan bir video ;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cevaplarınız için teşekkür ederim ama tam olarak istediğim cevap şu GTX 850M'nin GTX 950M'yi bazı oyunlarda geçmesinin nedeni nedir? Bu neden bence güç tüketimindeki iyileştirmelerden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden az güç çok iş gibi birşey ortaya çıkmış gibi görünüyor bu güç az geldiği zaman ortaya bu performans kaybının geldiğini düşünüyorum sizce bu yüzdenmi performans kaybı yaşanıyor ? Birde GTX 950M'in DirectX 12 destekliyor olmasıda cezbedici bir başka özelliği...

Pcdepo'sa X550JK'nın 12 ve 8 GB RAM'li versiyonları da vardı. Aralarında 200 tl fark var onlardan birini alabilirsiniz bence.

Bence 8GB versiyon alınmamalı, çünkü 8GB 4+4 oluyor. Eğer siz ileride makinenin desteklediği max. kapasiteye çıkartmak isterseniz içindeki 4GB ram'i söküp 12GB tek modül takmak zorunda kalacaksınız, Boşuna masraf.

Cevaplarınız için teşekkür ederim ama tam olarak istediğim cevap şu GTX 850M'nin GTX 950M'yi bazı oyunlarda geçmesinin nedeni nedir? Bu neden bence güç tüketimindeki iyileştirmelerden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden az güç çok iş gibi birşey ortaya çıkmış gibi görünüyor bu güç az geldiği zaman ortaya bu performans kaybının geldiğini düşünüyorum sizce bu yüzdenmi performans kaybı yaşanıyor ? Birde GTX 950M'in DirectX 12 destekliyor olmasıda cezbedici bir başka özelliği...

GTX850M'de DX12'yi destekliyor hatta daha alt modeller bile destekliyor. Performans farklılığı kartın yeni nesil oluşundan kaynaklanıyordur diye sanıyorum. XO012D'de GTX850M'in Maxwell mimarisi kullanılan modelinden mevcut.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı