Çözüm Asus X550JK-XO012D UEFI Kurulum Yapılabilir Mi ?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

PcKologX

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Ürünüm bu Asus X550JK-XO012D daha dün geldi freedos sistem vardı içinde bende @Recep Baltaş 'ın UEFI kurulum videosunu izledim. Yaptım fakat açılışta ASUS değil yine windows geliyor ve bir şey kopyalarken diskim direk %100 oluyor ve bilgisayar kasmaya ve donmaya başlıyor.

1- Cihazım UEFI kurulumu destekliyor mu ?
2-UEFI kurulum yapmaya çalıştım Recep Baltaş'ın kurulum dosyalarıyla ama olmadı sanırsam olup olmadığını nasıl anlarım ?

@Kaan Arslan

Yetkililerden yardım bekliyorum @Recep Baltaş

Format atmak için sizi bekliyorum yeni aldım dizüstünü yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır şuan komut sisteminden baktığımda sistemim UEFI olarak kurulu gözüküyor fakat Refus'dan GPT seçmedim galiba yani Recep Baltaş videosunda değinmedi ya da ben görmedim ?

Mesela bir şey kopyalarken sistem kasıyor falan GPT ile alakalı mı ?

Adsız.jpg

Birçok kullanıcı BIOS'ta ya da boot menüde UEFI göremediğinde sorun çıkarabildiğinden dolayı BIOS'tan söz etmiştim. Hatta biri üyeliğini sildirmeyi bile başardı sırf bu yüzden. Okuduğunu anlayamıyordu bir türlü.

Rufus'tan GPT olarak yazdırın belleği. Sorun bundan kaynaklı.

@Recep Baltaş bu anlatımında fark etmez diye anlatmış yani ben şimdi tekrar mı format atacağım ?
UEFI Windows 8.1 USB'ye Yazma

Adsız.jpg

Recep Baltaş yanlış bilgilendirme yaptı yani ? Bana bu durumu izah ederseniz sevinirim ne yapmam lazım şuan Recep Baltaş yanlış mı yönlendirdi ?

Sayın yetkili siz UEFI sistem için GPT diyorsunuz, sorunlar bu yüzden diyorsunuz. Şimdi de @Recep Baltaş MBR demiş işte bunun ötesi yok ki yanlış bilgi vermiş. ben İnternet de zaten UEFI ve GPT daha uygun olduğunu biliyordum. Ama sorum şu. Neden o zaman anlatımda MBR dediniz ? Ben şimdi mağdur oldum tüm güncelleştirmeleri yaptım bilgisayarı müşteriye teslim ettim.

Ben seri sistem başlattığı için kurdum ve BIOS menüsü için yeterli bir neden değil mi ?
Ama hala BIOS'um eski görünümün de ve sistem 1 dakika da başlatılıyor.

Cümlelerinizi parçalara ayırın ki, insanlar sizi daha iyi anlayabilsin. Öncelikle UEFI için GPT'nin şart olduğunu bildiğiniz halde rehberde yazılan "GPT de seçebilirsiniz" kısmını gerçekten okudunuz mu? Anlatımda salt MBR kurun diye anlatılmadığı ve videolu rehberde de GPT seçildiği taktirde neden daha konuyu uzatıyorsunuz? Çoğu sistemde UEFI desteği olmadığı için ilk seçeneği MBR olarak ayarlayın dedik. UEFI sisteme sahip kullanıcı, UEFI için hazırlanan videoyu izlediğinde rahatlıkla kurulumu yapabilir. Öte yandan rehberleri eksiksiz okuyup uygulamak bir Sosyal kuralıdır. Bu gibi saçma ithamlar için böyle bir kural var.

Her ne işte çalışıyorsanız da UEFI hakkında detaylı bilgiye ihtiyacınız var, hem de acilen.

Tamam o zaman ben bilgiye açığım. Öncelikle BIOS'um hala eski gözükmesi ve sistemimin durup dururken kasması ve dosya kopyalarken donması, kasması MBR kurduğum için midir ? Bir de son soru olarak GPT yaptığımda BIOS'um eski görünümünden çıkacak mı, yardıncı olur musunuz şuan GPT ile disk hazırlıyorum dikkat etmem gereken başka bir şey var mıdır ?

UEFI dizüstü sistemlerde UEFI'nin gelişmiş BIOS arayüzü yoktur. Ayrıca işletim sistemi kurmayla BIOS değişmez, BIOS ayrı bir yongadır. Dosya kopyalarken kasması da sabit diskin yoğunluğundan kaynaklanır. Sistem, kopyalamada diski %100 meşgul ettiğinden dolayı diğer işlemler yavaş yürür, hatta sistem kasabilir. GPT ile bu sorun çözülmez. Ancak bir SSD ile çözülür.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı