Çözüldü Asus X550JX İşlemci 3.45GHz hızında çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Beccaria38

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar,
Asus X550JX-XX171D model bilgisayara sahibim.
Bilgisayarımın genel özellikleri şu şekilde:

• Ekran kartı: Nvidia Geforce GTX 950M (4GB)
  • Ekran çözünürlüğü: 1366 x 768
  • İşlemci: Mobile QuadCore Intel Core i7-4720HQ, 2400 MHz (24 x 100)
  • İşlemci cache: 6 MB Cache
  • İşlemci hızı: 2.6 GHz
  • RAM: 12GB
  • Görüntü bağdaştırıcısı: Intel(R) HD Graphics 4600
  • BIOS türü: AMI (08/11/2015)
  • IDE denetleyici: Intel(R) 8 Series Chipset Family SATA AHCI Controller
  • Disk sürücüsü: TOSHIBA MQ01ABD100 (1 TB, 5400 RPM, SATA-II)
  • DMI BIOS sağlayıcısı: American Megatrends Inc.
  • DMI BIOS sürümü: X550JX.206

İşlemcim hiçbir yük altında değilken 3.45GHz hızında çalışıyor. Termal macun değişimini kendim yapıyorum 6 ayda bir ve evet yaparken statik eldiven kullanıyorum. Bu sorun yeni oluşan bir şey değil. 1.5 sene öncede vardı. İşlemci çekirdek hızını sınırlayıp bir şekilde idare ediyordum. Fakat sıcaklık değerleri çok yükselince birçok teknik servise yolladım. Kimisi anakarta kısa devreler var dedi kimisi farklı şeyler söyledi.

En son internet üzerinden araştırıp iyi bir teknik servise göndermek istedim. Ve gönderdim de ama o da kısa devreler var fan değişimi gerekiyo dedi ve benden 500TL aldı. Son yolladığım teknik servisten geldikten 1 ay sonrada aynı sorunlar yine belirmişti fakat sonradan kendiliğinden gitti.
Şuan tekrar kendi kendine saçmalamaya başladı.

Bu arada neredeyse 1 yıldır hiç oyun oynamıyorum laptopta.
Laptop gerekirse çöp olsun önemli değil tek istediğim buna sebebiyet veren şeyin ne olduğu. Çünkü bu forum sayesinde bilgisayarlar hakkında birçok şey öğrendim birçok şeyi çözdüm ama bu sorunu bir türlü çözemedim.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

cpu.jpg
sıcaklıklar.jpg
görev yöneticisi.jpg
görev yöneticisi2.jpg
görev yöneticisi3.jpg
görev yöneticisi4.jpg
görev yöneticisi5.jpg
görev yöneticisi6.jpg
görev yöneticisi7.jpg
görev yöneticisi8.jpg
poweroptions.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam cihazın ASUS ve ASUS'un yüklü gönderdiği Windows'u kullanıyorsun anladığım kadarıyla. Format atıp temiz Windows kullanmanı tavsiye ederim. Üreticilerin yükledikleri programlar ya da üreticilerin hazırladıkları ISO'larda kendi programları entegre halde geliyor ve o programlar sistemlerin yavaşlamasına güç kaybına veya sistemden tam performans almamıza ve hata kullanmak istediğimiz programlarda hatalara sebep oluyorlar. En güzeli sen temiz bir format atıp kafan rahat yoluna devam et.

Yıllar önce açmış olduğum bir konuydu. Cihaz FreeDOS olarak geldi. 1 değil onlarca kez format attım. Termal macun bakımlarına çok özen gösterdim. Özel teknik servislere yolladım. Ürünün işlemcisi arızalıydı. Yazılımsal bir sorun değildi. Güç ayarlarından işlemci pildeyken %80'de çalıştırıp biraz da olsa kontrol altına aldım yıllarca ama en hafif bir oyunda bile işlemci 99 derece oluyordu.

Bence işlemcinin arızalanmasının muhtemel sebebleri şuydu:
1-Ben laptopu ilk aldığımda bilgisayarlar hakkında çok bilgim yoktu. Termal macunun değişmesi gerektiğini bilmezdim. Ben oyun oynamamama rağmen yazın kuzenlerim geldiğinde akşama kadar oyun oynuyorlardı. Bir ara FPS aşırı düştü. Ne olduğunu bilmiyordum fakat kuzenler oynamaya devam ediyordu. Termal macun kurumasına rağmen aşırı oynama zarar vermiş olabilir.

2-Oyundan çıkar çıkmaz laptopu kapamakta lehim atmasına sebebiyet veriyor. Böyle bir durumda işlemci zarar görmüş olabilir.

Zaten benim PC hakkında çok şey öğrenmemi sağlayan laptoptu kendisi. Halen daha çalışıyor. Günlük işler için sıkıntı olmuyor. Şu anda sırf bu laptoptan kalma alışkanlıklarım var. Kendi topladığım masaüstü bilgisayarımda o kadar dikkatliyim ki... Mesela oyundan çıktığım an direk Görev Yöneticisi'ni açarım. Bazen bugda kalıp arka planda çalışabiliyor. Oyun açık kalmışsa direk kapatırım. Sonra AIDA64 açıp normal sıcaklıklarına düşmesini beklerim. Ondan sonra ise kapatırım. Bu davranışı aldığım ilk günden beri 1 kez bile sapmadan yapıyorum. Bir tavır oldu artık bende.
Hocam cihazın Asus ve Asus'un yüklü gönderdiği windovsu kullanıyorsun anladığım kadarıyla. Format atıp temiz windovs kullanmanı tavsiye ederim. Üreticilerin yükledikleri programlar yada üreticilerin hazırladıkları iso'larda kendi programları entegre halde geliyor ve o programlar sistemlerin yavaşlamasına güç kaybına veya sistemden tam performans almamıza ve hata kullanmak istediğimiz programlarda hatalara sebep oluyorlar. En güzeli sen temiz bir format atıp kafan rahat yoluna devam et.

Hocam cihazın ASUS ve ASUS'un yüklü gönderdiği Windows'u kullanıyorsun anladığım kadarıyla. Format atıp temiz Windows kullanmanı tavsiye ederim. Üreticilerin yükledikleri programlar ya da üreticilerin hazırladıkları ISO'larda kendi programları entegre halde geliyor ve o programlar sistemlerin yavaşlamasına güç kaybına veya sistemden tam performans almamıza ve hata kullanmak istediğimiz programlarda hatalara sebep oluyorlar. En güzeli sen temiz bir format atıp kafan rahat yoluna devam et.

Yıllar önce açmış olduğum bir konuydu. Cihaz FreeDOS olarak geldi. 1 değil onlarca kez format attım. Termal macun bakımlarına çok özen gösterdim. Özel teknik servislere yolladım. Ürünün işlemcisi arızalıydı. Yazılımsal bir sorun değildi. Güç ayarlarından işlemci pildeyken %80'de çalıştırıp biraz da olsa kontrol altına aldım yıllarca ama en hafif bir oyunda bile işlemci 99 derece oluyordu.

Bence işlemcinin arızalanmasının muhtemel sebebleri şuydu:
1-Ben laptopu ilk aldığımda bilgisayarlar hakkında çok bilgim yoktu. Termal macunun değişmesi gerektiğini bilmezdim. Ben oyun oynamamama rağmen yazın kuzenlerim geldiğinde akşama kadar oyun oynuyorlardı. Bir ara FPS aşırı düştü. Ne olduğunu bilmiyordum fakat kuzenler oynamaya devam ediyordu. Termal macun kurumasına rağmen aşırı oynama zarar vermiş olabilir.

2-Oyundan çıkar çıkmaz laptopu kapamakta lehim atmasına sebebiyet veriyor. Böyle bir durumda işlemci zarar görmüş olabilir.

Zaten benim PC hakkında çok şey öğrenmemi sağlayan laptoptu kendisi. Halen daha çalışıyor. Günlük işler için sıkıntı olmuyor. Şu anda sırf bu laptoptan kalma alışkanlıklarım var. Kendi topladığım masaüstü bilgisayarımda o kadar dikkatliyim ki... Mesela oyundan çıktığım an direk Görev Yöneticisi'ni açarım. Bazen bugda kalıp arka planda çalışabiliyor. Oyun açık kalmışsa direk kapatırım. Sonra AIDA64 açıp normal sıcaklıklarına düşmesini beklerim. Ondan sonra ise kapatırım. Bu davranışı aldığım ilk günden beri 1 kez bile sapmadan yapıyorum. Bir tavır oldu artık bende.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı