Asus x550v Klavye Bozulması

blutschtein

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Dün akşam laptopum normal şekilde çalışıyordu. Sabah kalktım açtım şifre girerken hata veriyordu, şifreyi gör'e bastığımda klavyenin tuşlarının yanlış bastığını farkettim. Ama bu ing klayveye falan geçişle alakalı değil.

Onlarca şey deneyerek, mekanik klavye bağlayarak falan zar zor laptopu açtım. Şifreyi kaldırdım. Baya bir şey denedim olmadı.

Win 10 kullanıyorum. Verilerimi yedekleyip Geri yükleme ayarlarından format attım, fabrika ayarlarına geri yükledim. Düzelmesini umuyordum ama düzelmedi ve bilgisayar açıldığında işlem merkezinde sürücü hatalarını onarım için yeniden başlatmamı söylüyordu. Yaptım. Açıldı değişen bir şey yok. 2. kez format attım değişen bi şey yok yine sürücü hatalarını onar vs dedi. Yaptım şu an bildirim merkezinde öyle bir şey demiyor.

Laptopu ilk açtığımda metin belgesinde tuşları deniyorum. Q hiç basmıyor. A'ya basıyorum æ yazıyor. Backspace tuşu, X, C, V, N, M, Ö, Ç . tuşları gibi bir çok tuş çalışmıyor. İ'ye basıyorum ENTER olarak algılıyor vs. Mekanik klavyeden denediğimde Q'ya bastığımda @ yapıyor. Laptopun kendi klavyesinden bastığımda bir şey olmuyor. Metin belgesine çift tıkladığımda metin belgesinin özelliklerini açıyor. Bazen bi süre sonra laptopun kendi klavyesinde yine bazı tuşlar çalışmıyor ama mekanik klavyeden tüm tuşlar normal çalışmaya başlıyor bir anlam veremiyorum.

BIOS ekran görüntülerini yükledim.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Sorunun ne olduğunu donanımsal mı yazılımsal mı onu bile anlayamadım çünkü çok farklı tepkiler veriyor. Ekran klavyesiyle denediğimde bile A ya bastığımda æ yazıyor. Bazen hiçbir şey yazmıyor.

Canımın çok sıkkın olduğu bir dönem de bir de bu başıma geldi gerçekten kafayı yemek üzereyim. Yardımcı olabileceklere şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows sürücüleriniz güncel mi? Aygıt yöneticisinden eğer güncel ise eski haline döndürün. Büyük ihtimal bunu bir güncelleme yapmıştır.

Temiz kurulum yaptım zaten tamamen fabrika ayarlarına geri dönüş ama bir işe yaramadı.
Tamirciye götürdüm. Klayyeye sıvı kaçmış dedi. Yeni klayve aldım. Şuan çalışıyor ama yeni aldığım klavye malesef çok dandik, basarken kalitesizliği hissediliyor. Klavyeyi 50 liraya aldım, adam takmak için 50 lira istedi... Kendim taktım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı