ASUS X550VC açılırken kapanıyor

Furkan17TR

Megapat
Makaleler
5
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf Öğrencisi
Merhaba.

ASUS X550VC dizüstü bilgisayara sahibim. Olay kısaca, bilgisayarı ödünç olarak kuzenime verdim. O gün de evde fırın çalışıyormuş ve o fırın yüzünden defalarca kez (11 kere olduğunu söyledi.) şartel atmış. Ama kuzenim, tekrar gidip açmış. Sonra prizde şarjda bırakıp yatmış.

Sabah laptopun şarjı bitmiş şekilde uyanıyor. Sonra beni arayıp durumu anlatıyor. Ama laptopta bir sıkıntı yok. Çalışıyor. Fakat şarj cihazı gitti. Ben de aynı voltaj ve amper verebilen farklı bir adaptör buldum, sağlam çalışan, o adaptörün, laptopa giren kısmını kestim ve kendi şarj adaptörümün ucunu doğru şekilde bağladım. Bandı da sardım. Taktım laptopa. Şarj alıyordu.

Daha sonra yaptığım işi beğenmedim ve kabloları söktüm. Diğer kuzenime verdim kabloları. O daha iyi yaparım dediği için. O yaptı. Nasıl yaptığına bakmadım. Tekrar şarja taktım ve laptopa kabloyu taktığım an adaptörün üstündeki ışık söndü. Az evvel şarj alan laptop artık almıyordu.

Sonra Casper marka bir laptopun şarj cihazi (voltaj amper ve soketi aynı) ile denedik. Şarj ışığı yanıyor. Açmaya çalıştığım zaman 3 saniye sonra kapanıyor. Komple güç kesiliyor ve tekrar şarj oluyor ışığı yanıyor.

Denediğim çözüm yolları:
  1. Sabit diski çıkardım. Direkt BIOS'a giriyor. PC'de 4 GB anakarta lehimli, 2 GB takılı toplam 6 GB RAM var. Bu gözüküyor.
  2. RAM'i çıkardım. Bu sefer (HDD çıkarttığım halinde) BIOS'ta 4 GB RAM gözüküyor.
  3. Pili çıkarınca şarj oluyor ışığı sönüyor. Pilsiz kesinlikle açılmıyor.
Sorunun kaynağını tahmin edemiyorum. Yarın laptopu dağıtacağım. O şekilde bakacağım. Laptopu dağıtmadan yapmamı önereceğiniz bir şey var mı?

Dostum sistem 3 saniye sonra kapanıyor diyorsun ama BIOS ayarlarına girebiliyor. Lütfen konuyu tam şekilde açıp anlatır mısın daha iyi yardımcı olmamız için.

Dostum sistem 3 saniye sonra kapanıyor diyorsun ama BIOS ayarlarına girebiliyor. Lütfen konuyu tam şekilde açıp anlatır mısın daha iyi yardımcı olmamız için.
Harddisk takılı iken Windows başlatılıyor kısmında komple bütün ışıklar sönüyor. Bilgisayar kapanıyor. Bu Windows başlatılıyor logosuna gelene kadar 3 saniye geçiyor.

Harddiski söktüğüm zaman, otomatik olarak BIOS'a atıyor.

Yani HDD yokken sistem hiç kapanmıyor? Doğru mu anladım?
Yoo :) Hep kapanıyor. Ama şimdi 1 saniye bile dayanmıyor. Anakartı söküp kontrol ettim. Sanırım işlemciye doğru giden yerlerde yanık var gibi geldi. Tam emin değilim. Ama artık 1 saniye bile dayanmıyor. Çöpe atma zamanı geldi.

Dostum laptopu açarken oradan şarj kablosunun çıkışını göreceksin bir kablo ile anakarta bağlanıyor o çıkış çoğu bilgisayarda. Sendede öyleyse o kabloyu kontrol et. Sanırım 4 pinlik bende öyleydi. Çıkışı kontrol et ayrıca şarj aletini de kontrol et voltaj yetmezliğinden dolayı kapanıyor olabilir. Sorun kısa devre gibi durmuyor kısa devre olsa sistem komple açılmaz ışıkları yanmaz. Dediğimi yap sonuçları paylaş kral.

Dostum laptopu açarken oradan şarj kablosunun çıkışını göreceksin bir kablo ile anakarta bağlanıyor o çıkış çoğu bilgisayarda. Sendede öyleyse o kabloyu kontrol et. Sanırım 4 pinlik bende öyleydi. Çıkışı kontrol et ayrıca şarj aletini de kontrol et voltaj yetmezliğinden dolayı kapanıyor olabilir. Sorun kısa devre gibi durmuyor kısa devre olsa sistem komple açılmaz ışıkları yanmaz. Dediğimi yap sonuçları paylaş kral.
O soketleri kontrol ettim. Bir yanık yok. Siyahlaşma yok. İşin ilginci de o. Anakart üzerinde komple baktım. Gözümle yaptım gerçi. Ampermetre olsa belki öğrenirim ama.

Ama o dediğin soketi kontrol ettim. Kabloyu çıkarıp tekrar taktım. Amper yetmeme gibi bir şey, bilmiyorum. Ama pili çıkarınca, şarja takınca açılmıyor. Bu yüzden açma kapama butonuna baktım. Orada da yok.

Çok ilginç.

O soketleri kontrol ettim. Bir yanık yok. Siyahlaşma yok. İşin ilginci de o. Anakart üzerinde komple baktım. Gözümle yaptım gerçi. Ampermetre olsa belki öğrenirim ama.

Ama o dediğin soketi kontrol ettim. Kabloyu çıkarıp tekrar taktım. Amper yetmeme gibi bir şey, bilmiyorum. Ama pili çıkarınca, şarja takınca açılmıyor. Bu yüzden açma kapama butonuna baktım. Orada da yok.

Çok ilginç.

Dostum kendin diyorsun pili çıkarınca şarj ile çalışmıyor. İki seçenek var ya şarj çıkışı bozuk ya da laptopun şarj aletinde sorun var.

Geri
Yukarı