ASUS X550VX temizleme yöntemi önerisi

ONEMEGAS

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Benim elimde asus X550VK PC var. Özellikleri bilmeyenler için şöyle;

Intel core i7 6700HQ 2.9GHz işlemci
16GB RAM
1TB Hardisk
4GB Nvidia GTX950M ekran kartı

Ben bu PC’yi alalı 1 seneyi geçiyor. Öncelikle güzelce içini açıp termal macununu yenilemeyi düşünüyorum. Ondan sonra da iyisinden önerebileceğiniz 60-70TL’yi geçmeyecek şekilde vakumlu fan almayı düşünüyorum. Altına da fan almak isterdim ancak pek bir etkisi olmadığını söylüyorlar. Bir de ben PC’yi hep masaüstü gibi kullanıyorum. O yüzden bataryasını çıkarın PC daha az ısınır falan diyorlar. Öyle mi yapmalıyım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bataryasını çıkarıp kullanmanıza gerek yok. Batarya ile PC ısısı arasındaki bağı kuramadım. Çok mantıksız bir söylem. Sanırım batarya dolarken yayacağı ısı PC'yi ısıtacağını anlatmaya çalışmışlar. Yine çok saçma olur. Bunun nedeni de siz bataryayı tamamen doldurduktan sonra PC batarya ile olan ilişiğini keser. Yani sadece AC'den güç çeker. Batarya sadece durur. Kullanılmaz. Zaten dikkatli bir kullanıcı iseniz, bataryanız %95 ve üzerinde ise PC'niz bataryayı doldurmayacaktır. %96'da ise, saatlerce kullansanız bile doldurmayıp %96'da kalacaktır. Vakumlu fan almanıza gerek olacağını sanmıyorum. PC'deki fan yeterince soğutma sağlayacaktır. Zaten dışarıdan yapabileceğiniz tüm çabalar sonuçsuz kalacaktır. Vakumlu fanın sağlıklı olmadığı kanısındayım. Ayrıca temizlik yapacaksanız, PC'nin güncel gaming laptoplardaki gibi alttan açınca direk karşınıza işlemci ve GPU geliyorsa işlemi yapın. Asus'un bazı laptoplarını tamamen sökmek gerekebiliyor. O da çok zahmetli ve tehlikeli kendinize güvenmiyorsanız yapmayın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı