Asus X552L Hoparlör yerine başka hoparlör takmak sıkıntı çıkarır mı?

Darkrose

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. ASUS laptopum da eskiden ses gayet iyiyken son zamanlarda sağ hoparlörümden cızırtı gelmeye başladı. Hoparlör patladı sanırım. Arkadaşlar ASUS'un başka model hoparlörü takılır mı laptopa? Bir sıkıntı cıkarır mı? Uyumlu hoparlör fiyatı bayağı pahalı, 125 TL. Yine ASUS'un başka modelinden taksam sıkıntı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tükettiği güç olarak hesaplayın, yani ses kartının sağladığı kaç Watt hoparlör gücü kaç amper şeklinde. Bunları doğru karşılarsa slota uygun olan her hoparlör takılabilir.

Son düzenleme:
Bu bilgilere nasıl ulaşabilirim ?
Bu bilgiler anakartın teknik dökümünde yazabilir, ürünün modelini ve "user manual" şeklinde aratmak teknik döküm vermese bile bir fikir verebilir. Firmanın teknik ekibine bir mail atarak da ilgili bilgilere ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Yanılmıyorsam da ses kartının modeli de kaç Watt ses çıkışı sağlar, standarttır.

Bu bilgiler anakartın teknik dökümünde yazabilir, ürünün modelini ve "user manual" şeklinde aratmak teknik döküm vermese bile bir fikir verebilir. Firmanın teknik ekibine bir mail atarak da ilgili bilgilere ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Yanılmıyorsam da ses kartının modeli de kaç Watt ses çıkışı sağlar, standarttır.
Realtek alc233 modeli ses kartına sahibim. İnternette cok bir şey bulamadım.

Realtek alc233 modeli ses kartına sahibim. İnternette cok bir şey bulamadım.
Chipsetlere göre standart ürünler, hoparlör değişimi düşünmeden önce sürücülerde sorun olmadığından da emin olun. Hoparlör ancak dışarıdan darbe alırsa patlar. Aygıt yöneticisinde ses sürücüsünü kaldırıp yeniden yüklemeyi ve uyumlu codec araçları çalıştırdığınızdan emin olun.

Chipsetlere göre standart ürünler, hoparlör değişimi düşünmeden önce sürücülerde sorun olmadığından da emin olun. Hoparlör ancak dışarıdan darbe alırsa patlar. Aygıt yöneticisinde ses sürücüsünü kaldırıp yeniden yüklemeyi ve uyumlu codec araçları çalıştırdığınızdan emin olun.
Aygıt yöneticisinden ses sürücüsünü kaldırdım. Daha sonra yeniden başlattım driverpack yazılımı ile otomatik yüklettim. Ses düzeldi meğerse hoparlör patlamamış. Sorunsuz ses eskisi gibi düzeldiiii Çok sağol :) Patladı diye çok korkmuştum.
Sabah daha yüksek ses açarak denedim diğerine göre iyi fakat sağ kısımdan sanki basslı çalmaya çalışıyormuş gibi biraz daha boğuk bir ses gelmeye çalışıyor.
DFX adlı programla deniyeceğim bir de.

Son düzenleme:
@Sinan C. Konuyu hortlatmak gibi olacak ama hoparlörlerin artık iyice yırtılması sebebiyle değiştirmem gerekiyor. Ancak ne üzerlerinde watt ohm değerleri yazıyor ne de anakart ve ses kartı manuellerinden bir sonuca ulaşabildim. Bilgisayar ASUS K555'un ses kartı Realtek ALC256 ortalama ürünler. Hoparlör de veco üretimi X555 M.2 watt 8 ohm olabileceğini düşünüyorum ben. Bir fikriniz var mı hocam değerler ne olabilir?

@Sinan C. konuyu hortlatmak gibi olacak ama hoparlörlerin artık iyice yırtılması sebebiyle değiştirmem gerekiyor. Ancak ne üzerlerinde watt ohm değerleri yazıyor ne de anakart ve ses kartı manuellerinden bir sonuca ulaşabildim. Bilgisayar ASUS K555'un ses kartı Realtek ALC256 ortalama ürünler. Hoparlör de veco üretimi X555 M.2 watt 8 ohm olabileceğini düşünüyorum ben. Bir fikriniz var mı? Hocam değerler ne olabilir?

Ben bir firma ile görüşmüştüm. Laptopun içini açıp bakmanız gerekli hoparlöre demişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı