ASUS X555LD anakartı hangi işlemcileri destekler?

OTUNBİR

Picopat
Daha fazla  
İşlemcim i3-4030u 1.9GHz ve oldukça düşük bir işlemci. Bana anakartımın hangi işlemcileri desteklediğini söyleyebilir misiniz?
Ekran Alıntısı.PNG

Bu işlemci lehimli olması lazım. Kendin değiştiremezsin.
peki başka hangi yolları deneyebilirim? İşlemciyi zaten değiştiremiyecem senin dediğine göre ama fps drop çok giriyor. Ekran kartı Geforce 820m kaldırması gerek olan Robloxda bile 2 saniye fps drop yemeden duramıyor İşlemci. 4 çekirdeğe çektim gene değişen bi şey yok. başka hangi yolları deneyebilirim?

Peki başka hangi yolları deneyebilirim? İşlemciyi zaten değiştiremiyeceğim senin dediğine göre ama FPS düşmesi çok giriyor. Ekran kartı GeForce 820M kaldırması gerek olan Roblox'da bile 2 saniye FPS düşmesi yemeden duramıyor işlemci. 4 çekirdeğe çektim gene değişen bir şey yok. Başka hangi yolları deneyebilirim?

Ekran kartı harici olması güzel. Fena bir ekran kartı da değil işlemci ile. Ancak işlemci biraz fazla düşük günümüzde. Kullandığın işletim sistemini değiştirmen gerekir. Windows 10 kullanıyorsun yazdığına göre. Windows 8 indir kur demem. Ancak Windows 10 düşük versiyonlarını indirebilirsin. Modlanmış halini. İşlemci değişir bu arada. Ancak teknik servis tarafından yardım alman lazım. Anakartı ısıtarak uygun olan işlemci takılıyor. Yani lehimli olması hiç sökülemeyeceği anlamına gelmiyor. Ev ortamında özellikle de gerekli ekipmanlar ve bilgin yoksa değiştirilemez. Kolay bir işlem değil çünkü. Hangi işlemci destekler olayına da gelirsek baktığıma göre i7 olarak satılan anakart laptoplarda mevcut. Ama teknik servisin incelemesi daha doğru olur. Kaldı ki bütçe vermek de bu işe pek mantıklı değil. 4GB ram olması da sıkıntılı bir durum. HDD var galiba değil mi?

Ekran kartı harici olması güzel. Fena bir ekran kartı da değil işlemci ile. Ancak işlemci biraz fazla düşük günümüzde. Kullandığın işletim sistemini değiştirmen gerekir. Windows 10 kullanıyorsun yazdığına göre. Windows 8 indir kur demem. Ancak Windows 10 düşük versiyonlarını indirebilirsin. Modlanmış halini. İşlemci değişir bu arada. Ancak teknik servis tarafından yardım alman lazım. Anakartı ısıtarak uygun olan işlemci takılıyor. Yani lehimli olması hiç sökülemeyeceği anlamına gelmiyor. Ev ortamında özellikle de gerekli ekipmanlar ve bilgin yoksa değiştirilemez. Kolay bir işlem değil çünkü. Hangi işlemci destekler olayına da gelirsek baktığıma göre i7 olarak satılan anakart laptoplarda mevcut. Ama teknik servisin incelemesi daha doğru olur. Kaldı ki bütçe vermek de bu işe pek mantıklı değil. 4 GB RAM olması da sıkıntılı bir durum. HDD var galiba değil mi?

Windows 8.1 Single Language kullanıyorum Windows 7E geçmeyi düşünüyorum aynı zamanda. Ustamın yanında 4 ay çalıştım ve çıkartmasını biliyorum ama korkuyorum hata yaparım diye. Laptop konusuna gelirsek maalesef laptop alamam ve bu yüzden laptopun işlemcisini değiştirmek istiyorum. 500 GB HD var ama SSD alacağım 2 hafta sonra. İşletim sistemini Windows 7 yaparsam ve 500 GB SSD takarsam işlemci darboğaz yapar mı veya gene fps droplar olur mu onu merak ediyorum.

Windows 8.1 Single Language kullanıyorum Windows 7E geçmeyi düşünüyorum aynı zamanda. Ustamın yanında 4 ay çalıştım ve çıkartmasını biliyorum ama korkuyorum hata yaparım diye. Laptop konusuna gelirsek maalesef laptop alamam ve bu yüzden laptopun işlemcisini değiştirmek istiyorum. 500 GB HD var ama SSD alacağım 2 hafta sonra. İşletim sistemini Windows 7 yaparsam ve 500 GB SSD takarsam işlemci darboğaz yapar mı veya gene FPS droplar olur mu onu merak ediyorum.

SSD ile Windows 7 darboğaz alakası yok. SSD almanı ve RAM arttırmanı öneririm. Şu anda yapabileceğin tek şey bunlar. Ayrıca makinen var mı? Lehimi sökmek için? İş yerinde var sanırsam. Ayrıca olay ne yazık ki sökmekle bitmiyor. Belki el becerin iyidir makine ısınmasını vs ayarlayıp kolayca sökebilirsin. Ancak değiştirmek ve işlemciye fazla zarar vermemek gerekiyor. Dediğim gibi şu anda en mantıklısı RAM almak ve SSD yükseltmek. RAM büyük ihtimalle anakart ile gelen lehimli RAM'ler. Çift kanal olmadığı için de ekstra performans yaşanmıyor. Ayrıca Windows 7 önermem. Desteklerden dolayı. Hatta 8 bile önermem. Windows 10 2016 LTSB sürümünü indirebilirsin. Arkadaşın laptop indirmiştim. Onun işlemci seninkinden kötüydü. 15 yıllık falandı laptop. 2 GB RAM vardı vs. 1GB RAM bile tüketmedi. O yüzden dediğim gibi Windows 10 2016 LTSB öneririm. Hem destek açısından hem de hız ve güzel görünmesi açısından. SSD ve RAM alacağın zaman ayrı konu açarsan yardımcı olurum.

SSD ile Windows 7 darboğaz alakası yok. SSD almanı ve RAM arttırmanı öneririm. Şu anda yapabileceğin tek şey bunlar. Ayrıca makinen var mı? Lehimi sökmek için? İş yerinde var sanırsam. Ayrıca olay ne yazık ki sökmekle bitmiyor. Belki el becerin iyidir makine ısınmasını vs ayarlayıp kolayca sökebilirsin. Ancak değiştirmek ve işlemciye fazla zarar vermemek gerekiyor. Dediğim gibi şu anda en mantıklısı RAM almak ve SSD yükseltmek. RAM büyük ihtimalle anakart ile gelen lehimli RAM'ler. Çift kanal olmadığı için de ekstra performans yaşanmıyor. Ayrıca Windows 7 önermem. Desteklerden dolayı. Hatta 8 bile önermem. Windows 10 2016 LTSB sürümünü indirebilirsin. Arkadaşın laptop indirmiştim. Onun işlemci seninkinden kötüydü. 15 yıllık falandı laptop. 2 GB RAM vardı vs. 1GB RAM bile tüketmedi. O yüzden dediğim gibi Windows 10 2016 LTSB öneririm. Hem destek açısından hem de hız ve güzel görünmesi açısından. SSD ve RAM alacağın zaman ayrı konu açarsan yardımcı olurum.

El becerim ve bilgim var ama makine ısınmasını kontrol etmek bana biraz zor geliyor. RAM konusunda fazla sorunum yok 2 GB RAM üstü oyunlar fazla oynamıyorum zaten ama dediğim gibi FPS düşmesi çok giriyor. 500 GB SSD FPS dropları, oyun açılma sürelerini kısaltır mı veya halleder mi onu soruyorum. Windows 7 çok az RAM tüketiyor ve birçok hataları ve sürüm hatalarını kendim halledebiliyorum ama Windows 10'a geçince alışamıyorum. 2 hafta kullanmaya çalıştım ve bunun hızla ilgisi yok direkt ana menüsüne falan alışamıyorum. 8 GB RAM ve 500 GB SSD alacağım.

El becerim ve bilgim var ama makine ısınmasını kontrol etmek bana biraz zor geliyor. RAM konusunda fazla sorunum yok 2 GB RAM üstü oyunlar fazla oynamıyorum zaten ama dediğim gibi FPS düşmesi çok giriyor. 500 GB SSD FPS dropları, oyun açılma sürelerini kısaltır mı veya halleder mi onu soruyorum. Windows 7 çok az RAM tüketiyor ve birçok hataları ve sürüm hatalarını kendim halledebiliyorum ama Windows 10'a geçince alışamıyorum. 2 hafta kullanmaya çalıştım ve bunun hızla ilgisi yok direkt ana menüsüne falan alışamıyorum. 8 GB RAM ve 500 GB SSD alacağım.

Hızlandırmaya hızlandırır. Drop da HDD kaynaklı ise ki genelde işlemci durumundan kaynaklanıyor o onda da iş görür. Bakım da önemli tabii termal macun vs. Anakart SATA 3 destekliyormuş. RAM olarak da maksimum 12 GB. 8 GB alman fazlasıyla ihtiyaç bakımından yeterli olacaktır. Aklında bildiğin SSD ve RAM var ise direkt konu açmadan alabilirsin. Ama konu açarsan da yardımcı oluruz. Onun dışında dediğim gibi Windows 10 öneririm. Ama tercih senin.

Geri
Yukarı