Asus X556UR dizüstü bilgisayarda performans sorunları

iftar1

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle laptopumun özelliklerinden bahsetmek istiyorum:
Asus X556UR
4GB DDR4 RAM (1x4)
İntel Core İ5 6200U 2.30 GHZ
Nvidia Geforce GT930MX 2GB
WİNDOWS 10

Bilgisayarımı yaklaşık 8-9 ay önce aldım. Aldığım zamanlarda oyun performansı iyiydi ama zaman geçtikçe bu kötüye gitmeye başladı. Sadece yavaşlamıyor, WHEA UNCORRECTABLE ERROR tarzında hatalar da vermeye başladı. Çözümü bulamadığım için 2 defa format attım ama o da bir işe yaramadı. Virüs taraması yaptım, bazı programlar ile hızlandırmayı denedim fakat başarılı olamadım.

Kış indirimlerinde arkadaşlarla GTA 5 aldık ama FPS droplarından ve haritanın geç yüklenmesinden oyunu oynayamıyorum. Nvidia Denetim Masası'ndan hangi ayarları yapmam gerektiğini bilmiyorum ve bilgisayarıma uygun bir ayar bulamadım internette. GeForce Experience'den önerilen ayarları yapsam da yapmasam da bir şey değişmiyor.

Şimdi sorum şu; ben bu bilgisayara 4 GB DDR4 RAM bellek, 250GB SSD alsam faydası olur mu? Ne yapmalıyım? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'nin oyuna harita ve yüklenme dışında faydası olmaz, fakat bilgisayarın harddisk darboğazı yaşıyor olabilir. Görev yöneticini aç, performans kısmında gelip RAM ve Disk'e girip ayrı ayrı fotoğraf at sistem boşta iken. RAM'in faydası olacaktır. Bilgisayarı şarja takıp oynamıyorsan şarja takman gerek. Çünkü batarya gerekli enerjiyi sağlayamıyor. O sebeple performans düşüşü yaşıyor olabilirsin. NVIDIA denetim masasından performans moduna al. Pil ve güç yönetiminden de yüksek performans moduna al. Son olarak oyunu yüksek performanslı NVIDIA grafik işlemcisi ile çalıştırmayı dene.

Bilgisayar boş iken görev yöneticisinden ekran görüntülerini aldım. Ayrıca Nvidia denetim masası'nda yaptığım ayarları da ekledim. Bu arada güç ayarlarını yüksek performans olarak ayarladım, oyunlarımı bilgisayar şarjdayken oynuyorum. Bu arada para bulabilirsem 1-2 ay içerisinde RAM almayı ve temizletmeyi düşünüyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
cpu kullanım.png
ram kullanım.png
disk kullanım.png
nvidia ayarlar 1.png
nvidia ayarlar 2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem boşta iken harddisk %100 ise SSD takviyesi şart. RAM takviyesi de şart gibi duruyor. Akşam kendi sistemimin durumunu atarım. Sistemde sorun var gibi. Bende de 4GB RAM ve 5400 RPM harddisk var, fakat darboğaz yok.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı