Çözüldü ASUS X55C 10 saat sarj etmek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

the ghost

Hectopat
Daha fazla  
ASUS X55C adlı bilgisayarıma retro marka pil aldım ilk geldiğinde 10 saat şarj ettikten sonra bilgisayar açıkken şarja taktım. Sonra bunu yapmamam gerektiğini öğrendim pilin performansı etki eder mi bu?(Pil muadil)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bir şey olmaz merak etmeyin. Li-ion piller artık o kadar hassas değil. Hatta benim bildiğim cihaz şarjdayken çalışma enerjisini direk şarj adaptöründen çekiyor. Ben 4 yıldır notebookumu şarjda kullanıyorum (Cihazı ise 7 yıldır kullanıyorum, bir ara batarya çıkartıp direk şarj adaptöründen veya şarjı bitince şarja takarak kullanıyordum fakat elektrik elektronik okuduktan sonra durumlar değişti), paso şarjda, gece şarjda, uykuda şarjda, oyunda şarjda ve bataryası zamanın verdiği eksilme hariç bir eksilme yaşamadı.
Bir şey olmaz merak etmeyin. Li-ion piller artık o kadar hassas değil. Hatta benim bildiğim cihaz şarjdayken çalışma enerjisini direk şarj adaptöründen çekiyor. Ben 4 yıldır notebookumu şarjda kullanıyorum (Cihazı ise 7 yıldır kullanıyorum, bir ara batarya çıkartıp direk şarj adaptöründen veya şarjı bitince şarja takarak kullanıyordum fakat elektrik elektronik okuduktan sonra durumlar değişti), paso şarjda, gece şarjda, uykuda şarjda, oyunda şarjda ve bataryası zamanın verdiği eksilme hariç bir eksilme yaşamadı.

Çözüm
Ni-Cd pillerde vardı o bilmem kaç saat şarj etmek lazım falan. Li-po veya Li-ion pillerde tam şarj ve tam deşarj olmaya özen gösterdikten sonra gerisi pek önemli değil. Ama hücrelerin ölmemesi için %3'e kadar falan düşmesini beklememek lazım. 15-20 gibi takılmalı diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı