Asus X570 anakart PCI-e 4.0 BIOS ayarı

331494

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. 6900XT GPU'ya geçiş yaptım. Daha önce 2060S kullanıyordum ve PCI-e 3.0 destekli bir riser kablo ile dik bir şekilde takılıydı. 6900XT kartının PCI-e 4.0 desteklediğini biliyorum. Öncelikli sorum, 6900XT ekran kartını PCI-e 3.0 destekli bir riser kablo ile dik taksam sorun olur mu ve performans kaybım nasıl olur?

Şu an 6900XT yatay bir şekilde riser kablo olmadan direk anakarta takılı. Anakartım X570 olduğu için anakart üzerindeki ekran kartı slotları PCI-e 4.0 destekliyor. Herhangi bir BIOS ayarı yapmama gerek var mı? Bazı yerlerde yapmam gerektiğini gördüm ancak işin aslını doğru yerden öğrenmek istedim. ASUS TUF anakart kullanıyorum. Bu ayarı yapmam gerekirse nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
B550 anakart ve PCIE 3.0 Riser ile 6900 XT kullanıyorum ve bir sorun olmuyor ve bios'dan bir ayar yapmam gerekmiyor. Ancak çoğu anakartta ayar yapmak gerekiyor yoksa görüntü gelmiyor o anakarttan anakarta değişiyor.

Merhaba arkadaşlar. 6900XT GPU'ya geçiş yaptım. Daha önce 2060S kullanıyordum ve PCI-e 3.0 destekli bir riser kablo ile dik bir şekilde takılıydı. 6900XT kartının PCI-e 4.0 desteklediğini biliyorum. Öncelikli sorum, 6900XT ekran kartını PCI-e 3.0 destekli bir riser kablo ile dik taksam sorun olur mu ve performans kaybım nasıl olur?

Şu an 6900XT yatay bir şekilde riser kablo olmadan direk anakarta takılı. Anakartım X570 olduğu için anakart üzerindeki ekran kartı slotları PCI-e 4.0 destekliyor. Herhangi bir BIOS ayarı yapmama gerek var mı? Bazı yerlerde yapmam gerektiğini gördüm ancak işin aslını doğru yerden öğrenmek istedim. ASUS TUF anakart kullanıyorum. Bu ayarı yapmam gerekirse nasıl yapabilirim?

Riserin PCI Express sürümü standartına değiştirirmi hiçbir bilgim yok ama tahminimce olmaması gerekir. Ha eğer PCI'e X1 riser ise bu zaten tam performans veremez. Eğer X16 ise yine de performans farkı çok aşırı olmaz.

TUF serisi bu sorun çıkartan anakartlara dahil mi?
B550 TUF farklı bir tepki gösterir B450 TUF farklı bir tepki gösterir X570 TUF farklı bir tepki gösterir yani bunun TUF serisi ile ilgisi yok tamamen anakartın kendisi ile ilgisi var onu kendin denemen lazım.
Ayar gerektirmez o yüzden çok yazmaya gerek duymamıştım. Çünkü kart zaten istediği şekilde çalışır yanlışım yoksa ayarında yok. Sadece SSD için ayar olması lazım.
Eğer PCIE 4.0 anakarta PCIE 3.0 riser ile ekran kartı bağlarsan neredeyse her zaman ayar yapmak gerekiyor çünkü anakart otomatik olarak anlayamıyor orda riser olduğunu ve bilgisayarı PCIE 4.0 da açmaya çalışıyor ama riser 3.0 bu yüzden görüntü gelmiyor.

B550 TUF farklı bir tepki gösterir B450 TUF farklı bir tepki gösterir X570 TUF farklı bir tepki gösterir yani bunun TUF serisi ile ilgisi yok tamamen anakartın kendisi ile ilgisi var onu kendin denemen lazım.

Eğer PCI-e 4.0 anakarta PCI-e 3.0 riser ile ekran kartı bağlarsan neredeyse her zaman ayar yapmak gerekiyor çünkü anakart otomatik olarak anlayamıyor orada riser olduğunu ve bilgisayarı PCI-e 4.0 da açmaya çalışıyor ama riser 3.0 bu yüzden görüntü gelmiyor.

Bunu bilmiyordum söylediğin için teşekkür ederim. Bilmiyordum çünkü BIOS'ta gezerken PCI Express 4.0 3.0 seçeneğini görmedim hiç. Belki o yüzden de bilmiyor olabilirim. Sadece NVMe SSD için PCI ekspress sürümü seçme seçeneği vardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı