ASUS Z170-P Intel i5 6600K Sistem Overclock Yapmak

sçmspn

Hectopat
Merhaba,

Vatan Bilgisayar'dan yeni sistem topladım. Ama Kocaeli mağazalarında montaj yapmıyorlarmış. Ortada kala kaldım öylece. Ben de hırs yaptım ve ilk kez montaj ile beraber overclock işlemi yapacağım. Fakat anakartım ''base RAM'' olarak 2133 MHz ve 3400 (O.C) desteklemektedir. Ben Vatan'ın teknik servisine güvenerek 2400 MHz RAM aldım.

Yaptığım kişisel araştırmalar sonucu işlemciye uygulanan hız aşırtması (ki ben 3.5'den 4'e çıkarmayı düşünüyorum) anakartımın RAM desteğini ne kadara ulaştırabilir? Yani 4 GHz'ye overclock yaparsam 2400 MHz RAM alabilir miyim? Çünkü bütün PC parçaları işlemci hızına göre senkronlu çalışmaktaymış.

Yeni aldığım sistem parçaları şu şekilde;
  • Intel Core i5 6600K Soket 1151 3.5 GHz
  • ASUS Z170-P Intel Z170 Soket 1151 DDR4
  • GSkill 8 GB (2x4GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 2400 MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'i 2400 MHz'de çalıştırmak için OC yapmanıza gerek yok. Hazır RAM OC profilini kullanabilirsiniz. XMP olarak geçer ismi, bunu aktifleştirdiğinizde otomatik olarak RAM kaç MHz ise (anakart desteklediği sürece, yani sizinkisi 3400'e kadar) o hızda çalışır. 3000 MHz RAM satın alsaydınız işlemciye OC yapmadan tek tık ile 3000 MHz RAM kullanacaktınız özetle.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı