i5 6600K Overclock

Teknosa104

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar.
Arkadaşlar i5 6600K ile GTX 970 kullanıyordum ekran kartımı güncelledim. 1080 aldım oyunlarda drop vs yiyordum araştırdım darbogaz yaşıyormuşum. İşlemcime overclock yapmalıyım sanırım. Kac GHz'a yükseltmeliyim? Voltaj vs cok bilgim yok. Yorumlarınıza göre yapayacağım yardımlarınızı bekliyorum.
Sistemim:
GTX 1080
i5 6600K
Z270 MSI SLI Plus
G.Skill 16 GB RAM CL15 Dual
Akasa Venom A20 sıvı sogutma

Son düzenleyen: Moderatör:
Deneme yanılma yöntemiyle ilerlemeniz gerekiyor. MSI anakartlarda Overclock belirgin olarak BIOS menüsünün sol tarafında gözükür. Göreceğiniz çok fazla ayar sizi korkutmasın yapacağınız şey sadece dikkatli davranmak. CPU ratio'yu gördüğünüzde onun üzerine gelin ve numlock ile 45 yazıp, enter'layın. Az aşağısında Voltage Settings göreceksiniz. CPU core voltage'ın üzerine gelip 1.30 yazıp aynı şekilde enter'layın.

F10 ile kaydedip çıkın. Açılış esnasında 1-2 kere resetleyebilir, korkmayın. Açılma kısmında eğer verdiğimiz voltaj az gelirse size mavi ekran çıkacaktır. Mavi ekran çıkarsa, pc'yi resetleyip verdiğimiz 1.30 voltajı 1.35 yapıp tekrar deneyeceğiz. Bu her pc'de değişir o yüzden deneme yanılma yapmak zorundayız. Sorunsuz açıldıysa yine tedbiri elden bırakmadan işlemcimizin sıcaklıklarını kontrol edip, stres testine sokuyoruz.

Overclock'lu haliyle boşta 60-70 derecelerinde geziyorsa yükte mutlaka 90 görecektir. Bu da soğutucunuzun yetersiz olduğuna veya macun ile ilgili bir sorun olduğuna işaret edecektir. Bizim burda dikkat edeceğimiz nokta işlemci'yi en stabil halinde kullanmak. Boşta 30-50 yükte ise 70-80 aralığı idealdir. En azından overclock'lu bir işlemci için.

Tavsiye edebileceğim stres testi RealBench olucak. Ondan daha iyi Prime95 bulunuyor fakat fazladan voltaj verdiğimiz için Prime95 işlemcinin tüketeceği watt'dan çok daha fazla watt tüketerek inanılmaz sıcaklıklara ulaşıyor. Buna gerek yok. RealBench işlemcinin tüketeceği watt'da gerekli yükü işlemciye bindiriyor. 15-20 Dakikada, ısı durumları verdiğim değerleri geçmiyorsa, mavi ekranda almamışsanız gönül rahatlığıyla kullanımınıza devam edebilirsiniz.

PC'yi yüksek performans moduna alın, turbo boostu BIOS'tan kapatın. Sonra deneme yanılma yöntemi ile gideceksiniz.

Mesela ilk başta 4500 MHZ (45 çarpan) 1.35V verip test edin, örnek olarak söylüyorum. Test için Prime95'i tavsiye ederim, en az 15 dk çalışsın eğer bir sorun yoksa voltajı 1.33V yapın. Aynı şekilde devam edin mavi ekran alana kadar. Mavi ekranlardan korkmayın eğer mavi ekran alıyorsanız voltaj yetersiz geliyor demektir.

HWmonitör programında stres testi yaparken sıcaklıkları ve çekirdekleri izleyin. Sıcaklığın 90 dereceyi geçmemesine dikkat edin, geçerse testi durdurun.

4500 Mhz'de stabiliteyi yakaladıktan sonra üstüne de çıkabilirsiniz ama önce 4500 Mhz'yi halletmenizi tavsiye ederim.

Bu işlemler sonucunda %25 performans artışı kazanacaksınız.

1572395839844.png

1572395950917.png

@dogant @Handsomekont yorumlarınız icin teşekkürler.
4.5 Ghz 1.34V da Prime95 30 dakika testte max 88 dereceyi gördüm. Aida64 ve cinebench testlerinide yapdım yaklaşık 2 saatlik test sürecinde ortalama sıcaklıgım 65 derece oldu. Sorunsuz bir şekilde stabil hale getirdim. Oyunlarda denedim drop vs düzeldi simdi ekran kartı %100 kullanıyor
tekrardan teşekkürler

Deneme yanılma yöntemiyle ilerlemeniz gerekiyor. MSI anakartlarda Overclock belirgin olarak BIOS menüsünün sol tarafında gözükür. Göreceğiniz çok fazla ayar sizi korkutmasın yapacağınız şey sadece dikkatli davranmak. CPU Ratio'yu gördüğünüzde onun üzerine gelin ve NumLock ile 45 yazıp, enter'layın. Az aşağısında Voltage Settings göreceksiniz. CPU Core Voltage'ın üzerine gelip 1.30 yazıp aynı şekilde enter'layın.

F10 ile kaydedip çıkın. Açılış esnasında 1-2 kere resetleyebilir, korkmayın. Açılma kısmında eğer verdiğimiz voltaj az gelirse size mavi ekran çıkacaktır. Mavi ekran çıkarsa, PC'yi resetleyip verdiğimiz 1.30 voltajı 1.35 yapıp tekrar deneyeceğiz. Bu her PC'de değişir o yüzden deneme yanılma yapmak zorundayız. Sorunsuz açıldıysa yine tedbiri elden bırakmadan işlemcimizin sıcaklıklarını kontrol edip, stres testine sokuyoruz.

Overclock'lu haliyle boşta 60-70 derecelerinde geziyorsa yükte mutlaka 90 görecektir. Bu da soğutucunuzun yetersiz olduğuna veya macun ile ilgili bir sorun olduğuna işaret edecektir. Bizim burada dikkat edeceğimiz nokta işlemci'yi en stabil halinde kullanmak. Boşta 30-50 yükte ise 70-80 aralığı idealdir. En azından Overclock'lu bir işlemci için.

Tavsiye edebileceğim stres testi RealBench olacak. Ondan daha iyi Prime95 bulunuyor fakat fazladan voltaj verdiğimiz için Prime95 işlemcinin tüketeceği Watt'dan çok daha fazla watt tüketerek inanılmaz sıcaklıklara ulaşıyor. Buna gerek yok. RealBench işlemcinin tüketeceği Watt'da gerekli yükü işlemciye bindiriyor. 15-20 Dakikada, ısı durumları verdiğim değerleri geçmiyorsa, mavi ekranda almamışsanız gönül rahatlığıyla kullanımınıza devam edebilirsiniz.

Aynı işlemciyi kullanıyorum bu dediklerinizi sıvı soğutma değil de kule tipi soğutma ile deneyip kullanmamı tavsiye eder misiniz?

Geri
Yukarı