ASUS Z170 Pro Gaming XMP RAM Sorunu

Frisby714

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar anakartım ASUS z170 pro gaming kullanıyorum RAM'ler 16 GB 8x2 corsair vengeance 3000 MHz islemci i7 6700k işlemci soğutucum vesaire her şey mevcut BIOS'tan XMP modu açınca PC reset atıyor ekrana görüntü gelmiyor. Daha sonrasinda PC kapatip aciyorum overclock failed yaziyor mecbur xmp devre disi birakiyorum bu yüzden RAM'ler 2133 MHz'de calisiyor bu arada BIOS'u da son sürümüne güncelledim. Bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim neden böyle oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, arkadaşta da aynısı oluyor onda Asus'un en üst seviye anakartı var ancak 2800Mhz bellekleri bile 2800'de çalıştıramadı. Ben de bu yüzden 2400Mhz aldım ve 2400'de çalıştırıyorum. Aklımda kaldığına göre o.c. yapmak gerekiyormuş. Profilden seçince olmuyor. Bu arada sendekinin aynısı anakart var bende de...

Selam, arkadaşta da aynısı oluyor onda Asus'un en üst seviye anakartı var ancak 2800Mhz bellekleri bile 2800'de çalıştıramadı. Ben de bu yüzden 2400Mhz aldım ve 2400'de çalıştırıyorum. Aklımda kaldığına göre o.c. yapmak gerekiyormuş. Profilden seçince olmuyor. Bu arada sendekinin aynısı anakart var bende de...

Konuyu hortlatmış gibi olucam ama bende de aynı durum oluşuyor. Anakartım Msi Z170A Gaming M7 ve 8x2 16gb Crossair Venegance ramlerle aynen bu durumu yaşıyorum. Acaba sorun ne? @Recep Baltaş

Bilmedikleri konulara cevap yazamıyorlar malesef. Bende kaç konu açtım cevap yazanı bırak oralı bile olmadılar. Sosyalde konu açın her türlü yardımcı oluruz deniyor ama gerçekte yardım eden yok malesef.

Selam arkadaşlar anakartım ASUS z170 pro gaming kullanıyorum RAM'ler 16 GB 8x2 corsair vengeance 3000 MHz islemci i7 6700k işlemci soğutucum vesaire her şey mevcut BIOS'tan XMP modu açınca PC reset atıyor ekrana görüntü gelmiyor. Daha sonrasinda PC kapatip aciyorum overclock failed yaziyor mecbur xmp devre disi birakiyorum bu yüzden RAM'ler 2133 MHz'de calisiyor bu arada BIOS'u da son sürümüne güncelledim. Bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim neden böyle oluyor?

Peki şuanda aynı durumu yaşıyor musunuz?

Beyler sorunu çözdüm genel itibariyle sorunun 2 tane sebebi var ilk olarak kullandığımız ramleri anakartın destekleyip desteklemediği bunun anakartın sitesinden bakabilirsiniz eğer mevcut bios sürümünde desteklemiyor ise güncellenen bios sürümlerinde destek gelebiliyor onu takip edip bios güncellemeniz gerek bendeki sorunun kaynağı ise şuydu ben pc yi toplattım toplayan adam ramleri yanlış slotlara takmış bende 16 GB 8x2 ram vardı bunlar 2 tane olduğu için nereye takılması gerektiği anakartın kitapçığında yazıyor bunlar ters takmış bunun üzerine ben xmp hatası almışım kasayı açtım doğru yerlere taktım şu an herşey normal.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı