Başarılı Kurulum ASUS Z170P/I5 6600K El Capitan

Sistem Özellikleri;
ASUS Z170P DDR4 ANAKART
INTEL CORE I5 6600K İŞLEMCİ
CORSAİR 8GB DDR4 2400MHZ RAM
INTEL HD 530 GPU
KINGSTON V300 120GB SSD

USB Belleği Hazırlama: Aşağıda verdiğim linkteki adımları takip ederek flash belleğinizi hazırlayabilirsiniz.

OS X El Capitan RAW 10.11.4 Güncel Kurulum İmajı

ANLATIM: Mac os işletim sistemini hiç bilmediğim için kendimi bu işletim sistemi üzerinde de ilerletmek istiyordum. Fakat sırf bu iş için de bir mac bilgisayar alamazdım. Sanal bilgisayar ile de hiç zevki olmuyordu bu işin. :) Ben de sistemime Mac Os X El Capitan'ı yüklemeyi düşündüm. Bu benim ilk deneyimim olduğundan daha kısa bir yöntemi varsa beni de bilgilendirin lütfen. Ben birazdan anlatacağım adımlar ile bilgisayarımı sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başardım...

NOT: MAC OS X'i kurduktan sonra internet bağlama kısmına gelince atlamayı seçin. Aksi taktirde Ethernet sürücüsü kurulu olmadığı için bilgisayarınız hata verip yeniden başlar...

NOT2: Bilgisayarınıza yazılımları kurmaya başlamadan önce alt taraftaki dock'tan Sistem Tercihlerini açın. Sistem Tercihleri açıldıktan sonra Güvenlik ve Gizlilik adlı ayarı açın ve değişiklik yapabilmek için sol alttaki kilit resmine tıklatın. Şifrenizi girdikten sonra Şuradan İndirilen Uygulamalara İzin Ver başlığı altından herhangi bir yeri seçip bu ekranı kapatın.

İŞLEMLER;
1-) MAC OS'u bilgisayarımıza kurduktan sonra ilk iş flash belleğinizin içerisindeki kurulum sonrası araçlar klasörünü masaüstüne atmak olsun. Daha sonra CLOVER BOOTLOADER ile bilgisayarınızın boot bölümünü ayarlayın.

2-) MultiBeast yazılımını bilgisayarınıza kurun ve Drivers kısmından network'e gelin. Sağ taraftan Realtek başlığı altında REALTEKRTL8111 v2.1.0d1 olan yazılımın sol tarafına tik koyup yukarıdan Build kısmına tıklayın ve sağ alttan Install tuşuna basın. Böylece Ethernet Sürücümüz kuruldu. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın.

3-) Bilgisayarınızı internete bağladıktan sonra linkteki dosyayı indirin ve bilgisayara kurun. Yeniden başlattığınızda Ses Sürücüsü de yüklenmiş olacaktır.

https://sourceforge.net/projects/voodoohda/files/VoodooHDA-2.8.8.pkg.zip/download

4-) Şimdi geldik Intel HD 530'u aktif etmeye. Öncelikle kurulum yaptığımız flash belleğimiz hala bilgisayarda takılı ise öncelikle onu çıkartalım. Daha sonra Clover Configurator adlı uygulamamızı açalım. Şimdi sol taraftan Mount EFI yazan butona tıklayalım. Eğer sistemde birden fazla disk varsa sağ alttan Check Partition adlı butona tıklayalım ve listeden El Captian'ı hangi diske kurduysak o diskin numarasını bulalım. Örneğin disk1, disk 2 gibi. Daha sonra sağ alttaki Mount EFI Partition adlı butona tıklayalım ve Mac OS X hangi diskte kuruluysa o diskin numarasını seçip OK tuşuna basalım. Şimdi Open PARTITION adlı buton etkinleşmiş olmalı. O butona tıklayıp EFI klasörünü açalım. O klasör içinden CLOVER adlı klasöre girelim ve altta linkini verdiğim dosyayı oraya atıp değiştirelim.

config.plist

SORUNLAR: Şu ana kadar gördüğüm tek sorun bilgisayar sorunsuz bir şekilde uyku moduna geçiyor fakat geri uyanmıyor.

Bir teşekkürü çok görmezsiniz artık :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı