Rehber ASUS ZenFone 5 (ZE620KL) Bootloader Kapatma

Herkese merhaba, bu yazım da ASUS ZenFone 5 (ZE620KL) model telefon için Bootloader'ı tekrar nasıl kapatılacağını ve bu yöntemi bulana kadar ki yaşadıklarımı anlatacağım. İsteyen direk işlemin uygulanma kısmına geçebilir.

3 ay önce telefonuma root yapmak ve Custom ROM ile Android 11'e geçirmek için ASUS'un resmi sitesindeki Bootloader açma uygulamasını kullandım ve cihazıma istediğim işlemleri yaptım. Ama kullandığım ROM'lar ASUS'un stok ROM'u kadar tatmin etmedi ve orijinal haline geri çevirmek istedim ancak her şey eskisi gibi olmadı. İlk fark ettiğim şey Bootloader açık olduğu için stok ROM kullanmama rağmen Google Play cihazı sertifikalı görmedi ve bazı uygulamalara erişimim kalktı (Netflix gibi). Bende bunun üzerine biraz araştırdım ve bulabildiğim tek ve kesin çözüm bootloadır ı tekrar kitlemekti ancak ASUS'un verdiği araç tek yönlü bir biletti ve cihazı geri kilitleyemezsiniz diye bir uyarı şartı ile cihazın kilidini açmıştı. Bunu hatırlamam üzerine yerli yabancı birçok forumda bunu hakkında bilgi aradım ve uzun bir süre pek bir şey bulamadım. O kadar fazla yöntem denedim ki artık pes edecektim ama sonunda aşağıda linkini bırakacağım yabancı forumda bir yöntem buldum ve onu da denedim, şansıma çalıştı ve bu yöntemi ve benim yaptıklarımı Türkçe olarak burada paylaşmak istedim, benim gibi sorun yaşayan birileri varsa yardımcı olsun diye.

Orijinal Kaynak: [ZE620KL] How To Go Back To Stock Firmware

• Öncelikle olası bir sorun da hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum bütün sorumluktuk sizdedir, ben şahsen denedim ve başarılı oldum ama hiçbir garanti veremem.

Not: Telefonunuzu yedekleyin çünkü sıfırlamak gerekecek.

*Gerekenler ve hazırlık*​

• ASUS USB sürücüsü (ASUS_Android_USB_drivers_for_Windows.zip)
  • Dosyayı masaüstüne çıkartın ve içindeki (ASUS_Android_USB_drivers_for_Windows\Windows_XP_VISTA_7_8_8.1\Android) şu klasöre girin ve "android_winusb" adlı dosyaya sağ tıklayıp yükle deyin.

İşlemler:

1. Asus'un sitesi üzerinden telefona uygun olan Android 9 stok sürümü kurun. (Eğer zaten öyle ise tekrar kurmaya gerek yok)
  2. Telefonu bilgisayara USB kablosu ile bağlayın, telefonu kapatın, Ses Açma (+) ve Güç tuşuna basılı tutun. Cihaz FastBoot moduna girecek. (Ekranın üst kısmında mavi yazı ile bunu belirtiyor olacak)
  3. Şimdi "C:\platform-Tools" klasörüne girip boş bir yere "Shift" tuşuna basılı tutarken sağ tıklayın ve "PowerShell penceresini burada açın" sekmesine basın.
  4. Açılan komut penceresine ilk olarak şu komutu girin "FastBoot device" bu komuttan sonra cihazının bağlı olduğunu belirten bir takım yazı gelmesi lazım,Eğer < waiting for device > yazıyorsa telefonu görmemiş demektir.
  5. Asıl kısma geldim sırası ile şu kodları girin, ilk olarak "fastboot OEM reset-dev_info"komutunu girin, işlemin onaylandığını gördükten sonra "fastboot OEM Force-reset" komutunu girin ve onunda onaylandığını görünce bir sonraki adıma geçin.
  6. Bu işlemde hızlı olun! Güç tuşuna basılı tutarak Fastboot ekranını kapatın (telefon kendini baştan açmaya çalışacak) hemen "Güç tuşu ve Ses Kısma (-)" tuşuna basarak Recovery Mod'a giriş yapın, bu ekranda ses tuşlarını kullanarak "wipe dat"a ve "factory reset" işlemlerini yapın.

Bu kadar, ben bu işlemlerin ardından telefonu orijinal haline geri çevirmeyi başardım ve şu an sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

*** Ek Not: Sıfırlama sonrası cihaz eski ekran şifresini girin derse ve doğru girdiğiniz halde kabul etmez ise bir SD karta orijinal ROM'u kopyalayın ve Recovery Mod üzerinden onun ile tekrar sıfırlayın cihazı.

Eğer konuyu yanlış başlık altında açtıysam moderatörler yardımcı olabilir mi forumda konu yazmada amatörümde. Teşekkürler.

ASUS Zenfone kullanıcıları olarak içerik bulmakta zorlanıyoruz. Güzel paylaşım olmuş.
Ama kullandığım ROM'lar ASUS'un stok ROM'u kadar tatmin etmedi ve orijinal haline geri çevirmek istedim ancak her şey eskisi gibi olmadı
Hocam telefonumda bir sorun oldu ve orijinal ROM'u kurmam lazım. Cihaz açılmıyor. Nasıl orijinal ROM'u yüklerim? Güvenilir bir rehber varsa link de alabilirim.

Son düzenleme:
ASUS ZenFone kullanıcıları olarak içerik bulmakta zorlanıyoruz. Güzel paylaşım olmuş.

Hocam telefonumda bir sorun oldu ve orijinal ROM'u kurmam lazım. Cihaz açılmıyor. Nasıl orijinal ROM'u yüklerim? Güvenilir bir rehber varsa link de alabilirim.

Öncelikle merhaba, işlemler gayet basit telefona orijinal ROM kurmanın iki yolu var.
  • İlk olarak "ZenFone 5 - Destek" bu link üzerinden en son yayımlanan ROM dosyasını bilgisayarına indir ya da aşağıdaki link üzerinden direkt indirebilirsin.
Telefonu güncellemek veya versiyon düşürmek için kullanılacak yöntem.
  • İlk yöntem için telefonun ana ekrana kadar açılıyor ve SD kartı görüyor olması lazım. İndirdiğin ROM dosyasını bir SD kartın içine direk bir şekilde kopyala ve telefona tak, telefon kısa sürede ROM dosyasını görüp ekrana bildirim şeklinde uyarı çıkartıp güncelleme var demesi lazım ve onay verdiğinde kurmaya başlamalı. Eğer olmuyorsa veya telefonun yazılımı çöktüyse alttaki yöntemi kullan.
Telefonun yazılımı bozulduysa ya da "boot loop, brick" olduysa kullanılacak yöntem.
(bütün verileriniz gidecek ve telefonunuz sıfırlanacak)
  • İndirmiş olduğun ROM dosyasını bir SD kartın içine direk olarak kopyala, telefon kapalıyken tak ve telefonun ilk olarak "ses kısma (-)" tuşuna basılı tutarken "güç (Power)" tuşuna basılı tutmaya başla, telefon bir kere titredikten sonra "güç (Power)" tuşuna basmayı bırak ama "ses kısma (-)" tuşuna basılı tutmaya devam et. Ekrana "Android recovery" yazan bir menü gelecek, ses tuşlarını kullanarak "Apply Update from microSD Card" kısmına gir ve orada kopyalamış olduğun ROM dosyasının göründüğünden emin ol. Sonra geri çık ve "Wipe cache partition" kısmına gel güç düğmesine basarak onayla, işlemler bittikten sonra "Apply Update from microsd Card" yazan yere gel ve güç tuşuna basarak SD kartın içine gir oradan kopyalamış olduğun ROM dosyasının üzerine gelip güç tuşu ile onayla, cihaz ROM doğruysa işlemlere başlayıp orijinal yazılımı kuracak ve kendini yeniden başlatacak.
Not:
Sürüm "v16.0615.2006.131" yazan ROM en son gelen güvenlik güncellemesi dahil olan ROM.
Buradan direkt indirebilirsin.

Sürüm "v17.0615.2005.25" yazan ROM Android 10 beta versiyonuna ait ROM.

Sürüm "Android 10 downgrade to p" yazan 2020/04/06 tarihli ROM Android 10b versiyonundan tekrar Android 9 versiyonuna dönmek için olan ROM 1. adımda anlattığım yol ile kuruluyor.

Öncelikle merhaba, işlemler gayet basit telefona orijinal ROM kurmanın iki yolu var.

Çok teşekkür ederim kardeşim ama telefon açılmıyor. Ses kısma tuşuna basılı tutup açmaya çalıştığımda da o ekrana bile gelemiyorum.
( Sanırım boot ekranı deniyor ona "Android Recovery" yazan kısmı göremiyorum.)

Tek görebildiğim ekran "FastBoot" ekranı. Onu da ses açma tuşuna basılı tutup açmaya çalıştığımda girebiliyorum ve herhangi bir sıfırlama seçeneği görünmüyor.

Bilgisayara USB ile bağlayarak ROM yüklemenin yolu var mıdır?

Çok teşekkür ederim kardeşim ama telefon açılmıyor. Ses kısma tuşuna basılı tutup açmaya çalıştığımda da o ekrana bile gelemiyorum.
( Sanırım boot ekranı deniyor ona "Android recovery" yazan kısmı göremiyorum.)

Tek görebildiğim ekran "fastboot" ekranı. Onu da ses açma tuşuna basılı tutup açmaya çalıştığımda girebiliyorum ve herhangi bir sıfırlama seçeneği görünmüyor.

Dediğin gibi USB ile "fastboot" üzerinden yapılıyor ama çok önceden yapmıştım ve tam olarak hatırlamıyorum, istersen yabancı forumları biraz araştır elbet biri anlatmıştır.

( Sanırım boot ekranı deniyor ona "Android Recovery" yazan kısmı göremiyorum.)

Tek görebildiğim ekran "FastBoot" ekranı. Onu da ses açma tuşuna basılı tutup açmaya çalıştığımda girebiliyorum ve herhangi bir sıfırlama seçeneği görünmüyor.

bilgisayardan usb ile yüklemek için konunun başında belirtildiği gibi platform tools klasöründe shift ile sağ tık yap ve cmd veya powershell farketmez aç. cmd açık kalsın şimdi telefonda bir şey yapıcaz.
normalde fastboot a girerse adb ile direkt yükleme yapabilirsin hemen görür bilgisayar. ama fastboot a giremiyorsan sadece recovery'e(ses ve güç tuşları ile kontrol ettiğimiz menü) girebiliyorsan o menünün ortasında install from adb gibi bir seçenek var tam hatırlamıyorum. microsd olmayan seçenek. onu seçtiğin zaman cihaz adb'den flashlanacak dosyayı bekliyor olacak. cihazı önce bilgisayara bağlayıp sonra o seçeneği seçtiğinizi farzediyorum. cihazda install from adb diye bir şey yazacak.
şimdi bir kontrol edelim. terminale "adb devices" yazınca cihazınızın seri numarası listede görünmeli. görünmüyorsa driverları yükleyin. hala görmüyorsa sorun başka bir şeydir.
telefonu bilgisayar görüyorsa devam edelim.
zip dosyasını platform-tools klasörüne atmış olman lazım. daha sonra terminale "adb sideload YÜKLEYECEĞİN_DOSYANIN_ADI" yaz. örnek adb sideload UL-ASUS.zip
şimdi firmware yüklenmeye başlıyor. usb kablosuna dikkat et bu aşamada bağlantı koparsa cihaz brick olur çöp yani.

benim cihazda bootloop vardı bi firmware atıyım dedim 7 saattir uğraşıyorum. bu sitedeki çözümde de yükleyemedim de yukarıdaki yöntemle yükledim belki faydası olur diye yazıyorum sende bu telefon kalmamış bile olabilir ama olsun belki faydalanan olur :)

SON OLARAK CİHAZ SÜRÜCÜLERİNİ YÜKLEYEMEYENLER İÇİN:
Dosyayı masaüstüne çıkartın ve içindeki (ASUS_Android_USB_drivers_for_Windows\Windows_XP_VISTA_7_8_8.1\Android) şu klasöre girin ve shift tuşuyla birlikte sağ tık yapıp powershell veya cmd yi açın. komut satırına PnPUtil -i -a android_winusb.inf yazıp entera basın

Geri
Yukarı