ASUS Zephyrus G14 boşta 65 derece oluyor

rcp.erdg

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar 3 gün önce ASUS Zephyrus G14 aldım ve Windows 11 kurulumu yaptıktan sonra sadece Windows Update ile driver ve sadece ASUS yazılımlarını kurdum.

1646162716539.png

Hiçbir şey yüklü değil iken açık değil iken bile 60-65 derecelerde geziniyor ve ani dalgalanmalar var bir anda 48e kadar düşüp 68e kadar çıkabiliyor.
Six sieage 6 ilk olarak test ettiğimde(Turbo veya performans modu gibi yüksek ayarlarda deniyorum) 85 derece civarlarında seyir ediyor ve 10-15 dakika sonra uyku ya da hazırda bekle moduna geçerek muhtemelen kendini kapatıyor.
@Recep Baltaş ve @phenex sanırım sizlerde bu cihaz vardı sizin başınıza geldi mi?
Ekbilgi: Cihazı 2 monitör ile kapağı kapalı olarak kullanıyorum. Acaba kapak kapalı olduğundan hava akışımı sağlanmıyor diye açık şekilde denedim durum aynı.

nerede ise tüm güç modlarını denedim. hem windows tarafında hemem asus uygulaması üzerinden
1646165568544.png

yaklaşık 20 dakikadır insurgency sandstorm oynadım kapak kapalı, yüksek full hd ayarlarda ve bilgisayara dokunulamayacak kadar sıcak ve kendiliğinden kapandı

Son düzenleme:
Boştaki bahsettiğin sıcaklıklar dalgalanma konusunda kötü olsa da anormal bir durum yok. Bu işlemci, laptop yük halinde 95 derecelere kadar çıkabilen bir cihaz. İşlemci güç ayarlarını değiştirdin mi Windows güç ayarlarından ?
Senden cevap gelene kadar önerilerimi ve uyguladıklarımı yazayım. Bu problemi ilk başta bende yaşadım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki cihaz ufak olduğu için ısınıyor. Bahsedeceklerimi muhakkak yap, ısıda düşüş oluyor.
İlk olarak cihazın tüm güncelleştirmelerini yap. Asus'un kendi sitesine gir ve model adını yazarak ilgili driverları indir. İndirme Merkezi | Resmi Desteği | ASUS Türkiye
BIOS sürümün güncel mi bak. Onun dışında bilgisayara Windows marketten MyASUS programını indir. Burada cihazın pil şarj ayarlarını da yapabiliyorsun. Hep prizde kullanıyorsan %60'da sabit kalmasını sağlayarak elektrikte gibi kullanabiliyorsun mesela ben de şuan o ayar geçerli. Bu sayede pil ömrünü uzatabiliyorsun. Üç tane pil program seçeneği var. İnceleyebilirsin. Ayrıca önemli olan şu ki MyASUS üzerinde güncellemeler yapabiliyorsun. Cihaza gelen güncellemeleri gösteriyor. Onları yükle ve güncel tut. Gördüğüm kadarı ile Armoury Crate zaten yüklü. Bilgisayar arama kısmına sistem yapılandırması yazıp hizmetler kısmına gelerek orada gereksiz işlemleri durdur. Ama bunu yaparken dikkat et, Microsoft uygulamalarına dokunma. O yüzden sol alt köşede yazan Tüm Microsoft hizmetlerini gizle yerine tıkla ve Microsoft dışında çalışan hizmetleri görüntüleyip aralarında işine yaramayanları duraklat. Yani arka planda çalışan gereksiz şeyleri kapat.
Isınma problemi için en önemli şeyi söylüyorum. İşlemci de Turbo özellik açık vaziyettedir. Yani aslında hız aşırtma için uğraştığını söyleyebilirim. Bu da şu demek oluyor ki yapabileceği maksimum performansa çıkmaya çalışıyor. Bu yüzden de daha çok ısınmasıyla karşılaşıyoruz. Bunu Windows güç ayarları kısmından kapatmalısın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Video'da nasıl yapıldığını görebilirsin. Video yabancı, yazı olarak ben yine de yazayım.
Kayıt defteri düzenleyicisine geliyorsun ve tam olarak şu konuma gidiyorsun. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\be337238-0d82-4146-a960-4f3749d470c7 Burada "Attributes" yazan yere gelip sağ tıklayarak 1 yazan değeri 2 ile değiştiriyoruz ve onaylıyoruz. Sadece bunu yapacaksınız. 1 değerini 2 yapacağız. Kayıt defterinde başka hiçbir şeye dokunmayın. Görseli aşağıya ekliyorum.

resim.png

Bundan sonra ise güç planı seçeneklerine gideceğiz. Windows arama yerine "güç planı seçin" yazın ve direk çıkana tıklayın. Tam konum ( Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri. Daha sonra plan ayarlarını değiştirine tıklayın. (Not: İşlemci Turbo Boost kapatma ayarı seçili olan güç planına göre değişir. (Silent, Windows, Performans gibi modlar seçiyoruzya herbirinde kapatmak istiyorsan her moda geçip bu bahsettiğimi kapatmalısın.) Aşağıya görsel ekledim. Ben şuan Silent modda kullandığım için bu modda işlemci Turbo Boost Kapattım. Performans ya da başka bir modda kapatmak için de Armoury Crate üzerinden o modlara geçip onlarda da Turbo Boost ayarını kapatman gerekecek. Çünkü her modda sanırım Turbo Boost etkin bir şekilde.
1646220193735.png

Plan ayarlarını değiştiri seçtikten sonra gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıkla.
1646220464655.png

Gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıkladıktan sonra açılan pencerede "İşlemci güç yönetimi" yazan yere çift tıkla ve altta açılan "İşlemci performansını artırma modu" yazan yere çift tıkla. Burada pilde ve prize takılı ayarlarında muhtemelen Agresif seçeneği etkindir. Bu yüzden de işlemci olabildiğince performans artırır ve ısınır. Bu ayarları "Devre Dışı" yap, uygula ve tamam diyerek kapat.
1646220649727.png

Bu şekilde işlemci performansını artırma modunu kapatmış yani devre dışı bırakmış olursun. Ben şuan verimli etkin olarak kullanıyorum. Ne çok agresif ne de kapalı yani bir tık açık gibi bir durum sanırım. :) Kendin gözlemleyerek seçebilirsin. Araştırdığım kadarıyla genelde devre dışı ya da verimli etkin seçeneği terci ediliyor. Isıda belirgin bir düşüş hissedeceğini düşünüyorum.
Son olarak laptobun altına bir yükseltici soğutucu koymalısın. Ben bunu kullanıyorum. Daha da profesyonel bir arayışın olursa fanlı soğutucular alabilirsin. Benim işimi bu yükseltici görüyor. https://www.hepsiburada.com/addison...i-tutucu-p-HBCV000002O5DT?magaza=tekno4market
Katlanır ve kılıfına koyuluyor. Çantama koyuyorum. Her yere taşıyabilirsin.

Umarım yazıların faydası olur.

Son düzenleme:
öncelikle emeğiniz vaktiniz ve yazılınız için çok teşekkür ediyorum.
Aslında şu yapılandırma olayı çok saçma geliyor en nihayetinde bitmiş bir ürünün böyle ayarlar yapmamız hiç kullanıcı dostu değil ve bilgisayarın kapanma sorununu buldum.
Yabancı forumlarda araştırdım ve Kapak kapalı iken oyun oynadığımızda Cihazın kendi monitörüne zarar gelmemesi için bilgisayar uyku moduna geçiyor.
evet dediğiniz gibi bir stant üzerinde 2 monitör yanına olarak kullanmaya başladım.
oyun testlerinde kapanma olmadı.
oyun oynarken 82 dereceyi geçmiyor ultra full hd ayarlarda
boşta iken ise 55 civarında geziniyor.
sizce boşta iken 55 iyimidir yoksa belirttiğiniz ayarları yapayımmı ?
sizde hangi senaryoda fark etti? oyun oynarkenmi ya da boştamı ?
ve performansa ne kadar etkisi oldu acaba?
tekrardan vaktiniz ve yazınız için fazlası ile teşekkür ediyorum.

öncelikle emeğiniz vaktiniz ve yazılınız için çok teşekkür ediyorum.
Aslında şu yapılandırma olayı çok saçma geliyor en nihayetinde bitmiş bir ürünün böyle ayarlar yapmamız hiç kullanıcı dostu değil ve bilgisayarın kapanma sorununu buldum.
Yabancı forumlarda araştırdım ve Kapak kapalı iken oyun oynadığımızda Cihazın kendi monitörüne zarar gelmemesi için bilgisayar uyku moduna geçiyor.
evet dediğiniz gibi bir stant üzerinde 2 monitör yanına olarak kullanmaya başladım.
oyun testlerinde kapanma olmadı.
oyun oynarken 82 dereceyi geçmiyor ultra full hd ayarlarda
boşta iken ise 55 civarında geziniyor.
sizce boşta iken 55 iyimidir yoksa belirttiğiniz ayarları yapayımmı ?
sizde hangi senaryoda fark etti? oyun oynarkenmi ya da boştamı ?
ve performansa ne kadar etkisi oldu acaba?
tekrardan vaktiniz ve yazınız için fazlası ile teşekkür ediyorum.
Ben bilgisayarı oyun amaçlı kullanmıyorum. İş ve genel kullanım için tercih ettim. Fakat oyun denemesi de yaptım. Bahsettiğin sıcaklıkları alıyorum. Bende de boşta çok dalgalanma oluyordu. Boşta iken 55 civarı bence normal, benim de öyle. Ama ben sessiz modda kullanıyorum, fan pek yoğun çalışmıyor. Günlük kullanırken de Performans ya da Windows'a alsam biraz daha soğuk çalıştırabilirim sanırım.
Her senaryoda minimum 5 derece fark ettiğini söyleyebilirim. Ben de yabancı forumlarda araştırarak bu çözümleri buldum ve hemen hemen herkesin uyguladığı bir şey. Çünkü işlemci hız artırma çok ciddi FPS kazançları ya da harika performanslar sağlamıyor. Ben de feragat ederek her modda o ayarı kapattım. Daha doğrusu kapatmadım Verimli Etkin olarak kullanıyorum. Biraz aktif halde yani. Aslında genelde herkes devde dışı bırakmış. Devre dışı bıraksaydım belki daha çok etkisi olurdu sıcaklığa. Bu arada çift monitör kullanıyorum, ikisi de açık ama laptobu kapatmak istesem ekranı karartırdım sanırım. Çünkü cihaz çok küçük, doğal olarak ısınıyor ve havalandırması da monitöre bakıyor. O yüzden kapatmaman daha iyi olur bence. Windows + P tuş kombinasyonu ile sana göre olan ekran ayarını seç.
Ben de cihazı alalı henüz 1 ay olmadı. Şuanlık memnunum RAM'i 32 GB yaptım.

Öncelikle emeğiniz vaktiniz ve yazılınız için çok teşekkür ediyorum.
Yabancı forumlarda araştırdım ve kapak kapalı iken oyun oynadığımızda cihazın kendi monitörüne zarar gelmemesi için bilgisayar uyku moduna geçiyor.
Evet dediğiniz gibi bir stant üzerinde 2 monitör yanına olarak kullanmaya başladım.
Oyun testlerinde kapanma olmadı.
Oyun oynarken 82 dereceyi geçmiyor Ultra Full HD ayarlarda.
Boşta iken ise 55 civarında geziniyor.
Sizce boşta iken 55 iyi midir yoksa belirttiğiniz ayarları yapayim mi?
Sizde hangi senaryoda fark etti? Oyun oynarkenmi ya da boşta mı?
Ve performansa ne kadar etkisi oldu acaba?
Tekrardan vaktiniz ve yazınız için fazlası ile teşekkür ediyorum.

82 derece laptop için çok iyi boştaki sıcaklık kullanım şekline göre değişiyor.

Ne güzel güzel günlerde kullanın. Hangi RAM'i aldınız bu arada bende aktif iş için kullanıyorum. Deneme amaçlı oyun indirdim.
Ek olarak sanırım garanti dışı kalıyor kapak açılma durumunda

Ne güzel güzel günlerde kullanın. Hangi RAM'i aldınız bu arada bende aktif iş için kullanıyorum. Deneme amaçlı oyun indirdim.
Ek olarak sanırım garanti dışı kalıyor kapak açılma durumunda
Garanti dışı kalmıyor. RAM yükseltmeye izin var. ASUS yetkili temsilcilerden de bilgi aldım.

@phenex çok teşekkür ediyorum
aldığınız ram nedir acaba baktığımda pek seçenek yok gibi
ek olarak sanırım 1 adet slot var yani 16 çıkarıp 1 adet 32 takılabilir doğrumuyum?

Geri
Yukarı