At eti yedim

Merhaba,

12-13 sene önce iş seyahati için Orta asya ülkelerine gittiğimde beni dağ başında bir restorana yemeğe götürdüler ve at eti sipariş edeceklerini, yemek isteyip istediğimi sordular. Ben de oradaki bulunan ve müslüman olduğunu söyleyen Kırgız ve Kazaklara sordum. Siz neden yiyorsunuz, bu haram değil mi?, diye sorduğumda; bana, at eti yemenin dinen hiç bir sakıncasının olmadığını; atın tek toynaklı olduğu için sadece kurban edilemeyeceğini bunun dışında tüketilebileneceğini söylediler.

Siz (Türkiye, Azerbaycan, Kuzey İran, Moldovya ve Türkmenistan'ın bir kesiminde bulunan Oğuz Türklerini kastederek), atlar ile çok savaş kazandınız ve atlar sizin için çok kutsal hayvanlar bunun için onu yemiyorsunuz. Ona kendi ailenizden biri gibi bakıyorsunuz dedi.

Sonrasında başbarmak (beş parmak) söyledik. Erişte üzerinde at eti geldi. Tadı gayet güzeldi. :)

Ülkemizde at eti, domuz eti vs satmak yasal. Herhangi bir engel yok. Yasak olan inek eti diye başka bir et satmak. Bu da aldatmaya girdiği için yasak.

Saygılarımla.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı