Atatürk'ün 2. Dünya Savaşı öngörüsü

efe1408

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
"Fuat Paşa, pek yakında dünya vaziyeti mütareke senelerinden daha çok ciddi olacak ve karışacaktır.
İkinci büyük bir harp karşısında kalacağız.

Dünyaya hakim olan milletleri idare edenlerin arasında ne yazık ki birinci derece devlet adamı çıkmıyor.
(Hitler'le Mussolini'yi kastederek) Avrupa'da birkaç maceraperest Almanya ile İtalya'nın başında cebren bulunuyorlar. Karşı karşıya geldikleri zayıf devlet adamlarının aczinden cüret alıyorlar.

Bunlar bugün dünyayı kana bulamaktan çekinmeyeceklerdir.
Eski dostumuz Rus Sovyet Hükümeti acizlerle maceraperestlerin yanlış hareketlerinden istifade etmesini bilecektir.
Bunun neticesinde dünyanın vaziyeti ve dengesi tamamen değişecektir.
İş bu devre esnasında doğru hareket etmesini bilmeyip en küçük bir hata yapmamız halinde başımıza mütareke senelerinden daha çok felaketler gelmesi mümkündür."

Bu sözlerinin sonunda yorulmuş olan Atatürk şu düşünceleri ilave etti:
"Bu ikinci umumi harp, beni yataktan kımıldanmayacak bir halde yakalayacak
Olursa memleketin hali ne olacaktır? Ben devlet işlerine mutlaka müdahale edecek bir
Vaziyete gelmeliyim. Bizde hiçbir şeyin yataktan idare edilemeyeceğini bilirsiniz. Mutlaka işin başına geçmem lazımdır."
-Mustafa Kemal Atatürk yıl 1938
Atatürk'ün Bütün Eserleri Cilt 30 Syf 278 (Atatürk'ün Bütün Eserleri kitabı bayağı iyi herkese tavsiye ediyorum.)

Son düzenleme:
Ne kadar çok eleştirilse bile ismet inönü dünya savaşı zamanı gerçekten doğru politikalar izlemiştir. 2.dünya savaşından yaralanmadan çıkabildik sayesinde. Şimdi gelip ismet adaları almadı filan yazmayın. Boş boş muhabbet yapmayın.

Ne kadar çok eleştirilse bile ismet inönü dünya savaşı zamanı gerçekten doğru politikalar izlemiştir. 2.dünya savaşından yaralanmadan çıkabildik sayesinde. Şimdi gelip ismet adaları almadı filan yazmayın. Boş boş muhabbet yapmayın.
İsmet İnönü o siyaseti yapmasa neler olurdu bilinmez.

Bu konu açıldığı zaman hep aynı şeyi söylüyorum:

İsmet inönü, başarılı bir asker, vasat bir devlet adamı. 2.dünya savaşı onun başarısı evet. Ama bir tarafta yaptığı hatalarda küçümsenemez.

Bu konu açıldığı zaman hep aynı şeyi söylüyorum:

İsmet inönü, başarılı bir asker, vasat bir devlet adamı. 2.dünya savaşı onun başarısı evet. Ama bir tarafta yaptığı hatalarda küçümsenemez.

O konuda haklısınız. Ben sadece 2.dünya savaşı için söylemiştim. İsmet inönü tarih boyunca yaptığı gerçekten çok fazla hata var. Asker kalmalıydı bence.

20 yıl daha yaşasa Türkiye'nin şu an nasıl bir yerde olacağını tahmin etmek bile mükemmel bir şey. Tartışmasız 20. yy en iyi lideri.

Büyük Önderin geçilmez denilen Maginot hattı ile ilgili öngürüleri de vardı.
1696969410793.png

Yeni konular

Geri
Yukarı