Athlon 64 x2 4000+ Isınma Sorunu

ademcal

Kilopat
Daha fazla  
Anakart Asus m2a-mvp M2A-MVP - Overview, işlemci ise Athlon 64 X2 4000+ (DD), 1MB, rev. G,65W, SocketAM2. Anakartımın revizyonu G'dir.

Almayı düşündüğüm işlemci Athlon X2 5200+ Am2 940 Soket İşlemci̇ 021 - n11.com yalnız DO serisindenmiş.
1. DO, CZ, DD, DS gibi kısaltmaların açılımı nedir ?

2.İşlemcideki bu seri farklılığı sıkıntı olur mu ? Olursa ne tür sıkıntılar olur ?

İşlemci değiştirmemin sebebi sistem ısıdan dolayı 2-3 dakikada 100-110 C dereceyi görüp kapatıyor. Termal macunu yeniledim makinenin tozunu aldım. Hatta macundan olabilir diye Zalman Stage 2 bile denedim. Çözüm olmadı. Ödünç aldığım Sempron 2.9 Ghz işlemci ile 2-3 gün kullandığımda ısı sorunu yoktu. Ayrıca işlemci soğutucu fanını da denedim sorun yok.

3. İşlemci ısınma sorunu anakart ya da güç kaynağından mı?

Anakart ve güç kaynağı ihtimalini bilgisayarcı söyledi. Bana göre sıkıntı işlemciden ama değiştirmekte çözüm getirmezse sıkıntılı olan parça anakart diye düşünmeye başlıcam. BIOS güncel. Sistem lisanslı Windows 10 X64, 2 defa orjinal iso ile format attım.

Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olup cevaplarını esirgemezse sevinirim.

Eski nesil işlemciler zaten çok güç tüketir, verimsiz oldukları için de küçüksenemeyecek miktarda ısı salınımı yaparlar.
O miladi hava soğutma sistemin de bunca seneden sonra yetmemeye başlamış belli ki.

Hatan şu ki : Zaten eski nesil olan bir işlemciyi yine aynı serideki 2 üst model işlemci ile değiştiriyorsun. Üretim teknolojileri yine aynı olacak, yine ısınma sorunu olacak.

Bilgisayarın kapanmamasını hedefliyorsan montajı düzgün yaptığından emin ol, kasanda en azından 1 egzoz bir de içeri hava veren fan bulunsun.
En kötü ihtimalle iyi bir soğutucu alır takarsın problem yaşamazsın.

Eski nesil sistemlere yatırım yapmanı önermem, imkan varsa ileride yeni sistem topla. Alacağın soğutma sistemini yeni sisteme taşıyabilirsin ileride.

Hava girişi ve çıkşını sağlayacak fan var zaten. 8 yıldır da bu şekilde ısınma problemim olmamıştı. Zenbook serilerinden makine almayı düşünüyorum. Kıştan dolayı biraz maddi sıkıntım var işlemci değiştirmekteki amacım 5-6 ay daha mevcut masaüstü makine ile idare etmek. Dediğiniz gibi eski makine olduğu için sorunlu parçayı bulmak için de yine eski makinelerden ama bul bulabilirsen. :( Galiba şu aşamada riske girip 5200 almak.

Montajında sıkıntı yok. Yukarıda almayı düşündüğümü söylediğim işlemciyi 1 aydır kullanıyorum. Isınmadan dolayı herhangi bir şekilde kapanma sorunu yaşamadım. Sanırım sorunum işlemci kaynaklıydı. 1-2 ay daha kullanıp sorunun tam olarak çözüldüğünden emin olmak istiyorum.

1. DO, CZ, DD, DS gibi kısaltmaların açılımı nedir ? bu sorunun cevabını hala merak ediyorum. Belki de üretimin herhangi bir aşamasında verilen seri kısaltmasıdır.

Anakart-işlemci uyumluluğu ile ilgili. Şu raddede kısaltmaların aslında bir önemi de kalmadı. 1 aydır işlemci ile ilgili sorun yaşamadım umarım bundan sonra en azından 3-4 yıl daha kullanarak makineyi emekliye ayırmak. İlk masaüstü bilgisayarım. Yazılım ve donanım ile ilgili çok şey öğretti. :) Ayrıca da ilginiz için teşekkür ederim.

3-4 ay bahsettiğim işlemci ile kullandım ve de ısınma sorunu yaşamadım. :)

Helal olsun kardeşim nasıl sabrettin o işlemciyi bunca yıl kullanmaya bende 7-8 sene önce amd 6000+ vardı bana sabır çektiriyordu. İşlemciyi değiştirir değiştirmez o işlemciyi zevkine kırdığımı hatırlıyorum beni okadar ki sinir etmişti :)

Son düzenleme:
Tesbih yerine bilgisayar kullanıyordum diyelim. :) Xp, Vista, 7 , 10 derken 3 sistemide yükleyip Windows 10 ile sadece gündelik işlerde kullandım. Şimdi ise söz konusu işlemci ile makineyi parçalara ayırıp tek tek sattım.
Şimdi ise onun görevini Lenovo y50-70 i7 4720HQ GTX 960M 16 GB RAM olan makine yapıyor. Bakalım o ne kadar işletim sistemi eskittirecek. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı