Çözüldü Athlon X4 740 2 çekirdek olarak görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Chryps

Hectopat
Ekran kartı
AMD Radeon HD 6570
Anakart
MSI A68HM-E33 V1
İşlemci
AMD Athlon X4 740 Quad Core
İşlemcim 4 "Core", 4 "Thread" ama görev yöneticisinde 2 çekirdek, 4 mantıksal işlemci yazıyor. 4 çekirdek yazmaması normal midir? Değilse nasıl düzeltebilirim? MSConfig'den değil sorun. Diğer konulara baktım ama pek yardımcı olmadı.

Screenshot_1808.png
Screenshot_1807.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Normal çünkü AMD'de bazı işlemcilerin çekirdekleri fiziksel çekirdeğe sahiptir. Örneğin bende de FX 6350 işlemci var 6 çekirdek olarak geçer fakat Görev Yöneticisi veya CPU Z de 3 çekirdek olarak gösterebilir, bunun sebebi tek bir modülün 2 çekirdek olarak göstermesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden tamamen normal bende 6 çekirdek var fakat 3 olarak görünür. Sende 4 çekirdek var ama 2 olarak görünür. Bunu ilk fark ettiğimde bende sizin gibi araştırma yapmıştım fakat yabancı kaynaklardan öğrendiğim bilgiler bu şekilde ve tamamen doğru. Yani sorun yok 4 çekirdeği de kullanıyorsunuz.
Bazı AMD işlemcilerde bu durum var. Msconfig üzerinden de kontrol edin. Sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin. Olmazsa zaten Windows kaynaklı.

Merhaba.
  • Arama yerine, "çalıştır" yaz ve gir.(Windows+r de yapabilirsin)
  • "MSConfig" yazıp gir.
  • Ön yükleme kısmında gelişmiş seçenekler'e tıkla.
  • İşlemci sayısı yazan Tik'i kaldır.

Normal çünkü AMD'de bazı işlemcilerin çekirdekleri fiziksel çekirdeğe sahiptir. Örneğin bende de FX 6350 işlemci var 6 çekirdek olarak geçer fakat Görev Yöneticisi veya CPU Z de 3 çekirdek olarak gösterebilir, bunun sebebi tek bir modülün 2 çekirdek olarak göstermesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden tamamen normal bende 6 çekirdek var fakat 3 olarak görünür. Sende 4 çekirdek var ama 2 olarak görünür. Bunu ilk fark ettiğimde bende sizin gibi araştırma yapmıştım fakat yabancı kaynaklardan öğrendiğim bilgiler bu şekilde ve tamamen doğru. Yani sorun yok 4 çekirdeği de kullanıyorsunuz.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı