Athlon X4 845 - GT 1030 sistem ne kadar eder?

Emircan Karaca

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Lisans Öğrencisi
Selamlar, üniversite tercihlerinin de açıklanmasıyla birlikte üniversite öğrenimim için bir laptop almayı planlıyorum ve bu yüzden halihazırda kullandığım masaüstü bilgisayarımı satacağım. Size sormak istediğim şu sizce bu sistem ne kadar eder? Size yardımcı olması açısından sistemin özelliklerini, yaşını ve satmayı planladığım tutarı aşağıya bırakıyorum.

Sistemin yaşı bu ay ile birlikte tam tamına 5 yıl.
Sistemi satmayı planladığım fiyat: Sadece kasa için 4500-5000 lira, monitörlerle birlikte 5000-6000 lira arasında bir fiyata satmayı düşünüyorum.
Sistemin özellikleri:

İşlemci: AMD Athlon X4 845 3.5 GHz Boost ile 3.8 GHz
Ekran Kartı: MSI Nvidia Geforce GT 1030 LP 2GB O.C
RAM: Corsair ValueSelect 8GB 1600 MHz CL11 DDR3
Anakart: MSI A68HM E-33 V2 O.C
SSD: Corsair Force LE 200 120GB
HDD 1: Samsung HD502IJ 500GB 7200 RPM SATA 3
HDD 2: WD Purple 1TB 5400 RPM SATA 3
PSU: SilverStone Strider Essential 500W 80+
Monitör 1: Casper 18.5" 1366x768 çözünürlüklü ama dönüştürücü ile 1920x1080 olabiliyor.
Monitör 2: HP V197 18.5" 1366x768 çözünürlüklü ama Nvidia özel çözünürlük ayarları ile 1920x1080 yapılabiliyor.

Sistemin bazı oyunlardaki performansı hakkında bilgi sahibi olmanız için video linki bırakıyorum. Videodaki sistem özellikleri ile benim sistemim neredeyse aynı.

Sistemin Oyun Performansı

Ekstra olarak yararlı olabileceğini düşündüğüm bir bilgiyi de eklemek istiyorum. HD Tune ile yapmış olduğum Bad Sector testlerinin sonuçları şu şekildeydi:

SSD için: Herhangi bir sorun bulunamadı.
HDD 1 için: Herhangi bir sorun bulunamadı.
HDD 2 için: Herhangi bir sorun bulunamadı.

Son olarak sizce bu özellikleri ve oyunlarda verdiği FPS değerleri ile bu sistemin değeri ne kadar olmalı? Şimdiden teşekkürler. Eğer alacağım dizüstü bilgisayarı da merak ediyorsanız:

HP Victus 16

Bu bilgisayarda 8 GB bellek olsa da ekstra olarak uyumlu bir 8 GB bellek daha alacağım. 16 GB versiyonu maalesef satılmıyor ya da ben bulamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yalnızca kasa için değerlendirme yapıyorum, kullanılan ek bileşenler kaliteli fakat sistemin güncelliği hakkında aynısını söyleyemeceğim. Aynı şekilde ikinci elden parça parça bu fiyata 1030/1050 i3 10. nesil sistem toplanabilir. Sisteminizin ederi bence 3300-3800 arası. Ama tabii bizim sistemimiz biraz farklı işliyor, alıcı monitörü ve hazır kasayı görünce içeriğine çok bakmıyor. Sizin söylediğiniz fiyat çok uçuk değil ama benim kanaatimce ederi maximum 4000 liradır.

Yalnızca kasa için değerlendirme yapıyorum, kullanılan ek bileşenler kaliteli fakat sistemin güncelliği hakkında aynısını söyleyemeceğim. Aynı şekilde ikinci elden parça parça bu fiyata 1030/1050 i3 10. nesil sistem toplanabilir. Sisteminizin ederi bence 3300-3800 arası. Ama tabii bizim sistemimiz biraz farklı işliyor, alıcı monitörü ve hazır kasayı görünce içeriğine çok bakmıyor. Sizin söylediğiniz fiyat çok uçuk değil ama benim kanaatimce ederi maximum 4000 liradır.
Peki monitör ile ne kadar olabilir? Verdiğiniz fiyat önerisi kabul edilebilir fakat kasa ve monitörün minimum 5 bin lira getirisi olmalı ki istediğim bilgisayarı alabileyim.

Monitörler hakkında pek bir fikrim yok, ikisi 1000-1200 TL eder herhalde.
Şuan Casper marka olan için konuşacak olursak Sahibinden.com gibi sitelerde aynı monitörü 300-800 lira arasında satanları gördüm hadi diyelim 350-400 lira olsun, diğer monitör için konuşacak olursak da şuan bazı ülkelerde halen satılıyor ve ortalama 70 dolar bazında bir satış fiyatı var 35-40 dolar diyebiliriz bu monitör için şu halde liraya çevirdiğimizde 625-715 lira oluyor. Yani evet dediğiniz doğru.

Selam, üniversite tercihlerinin de açıklanmasıyla birlikte üniversite öğrenimim için bir laptop almayı planlıyorum ve bu yüzden halihazırda kullandığım masaüstü bilgisayarımı satacağım. Size sormak istediğim şu sizce bu sistem ne kadar eder? Size yardımcı olması açısından sistemin özelliklerini, yaşını ve satmayı planladığım tutarı aşağıya bırakıyorum.

Sistemin yaşı bu ay ile birlikte tam tamına 5 yıl.
Sistemi satmayı planladığım fiyat: Sadece kasa için 4500-5000 lira, monitörlerle birlikte 5000-6000 lira arasında bir fiyata satmayı düşünüyorum.
Sistemin özellikleri:

İşlemci: AMD Athlon X4 845 3.5 GHz Boost ile 3.8 GHz.
Ekran kartı: MSI NVIDIA GeForce GT 1030 lp 2 GB O.C
RAM: Corsair valueselect 8 GB 1600 MHz CL11 DDR3.
Anakart: MSI A68HM E-33 V2 O.C
SSD: Corsair Force le 200 120GB.
HDD 1: Samsung HD502ıj 500GB 7200 RPM SATA 3
HDD 2: WD Purple 1TB 5400 RPM SATA 3
PSU: SilverStone strider essential 500W 80+
Monitör 1: Casper 18.5" 1366x768 çözünürlüklü ama dönüştürücü ile 1920x1080 olabiliyor.
Monitör 2: HP V197 18.5" 1366x768 çözünürlüklü ama NVIDIA özel çözünürlük ayarları ile 1920x1080 yapılabiliyor.

Sistemin bazı oyunlardaki performansı hakkında bilgi sahibi olmanız için video linki bırakıyorum. Videodaki sistem özellikleri ile benim sistemim neredeyse aynı.

Sistemin Oyun Performansı

Ekstra olarak yararlı olabileceğini düşündüğüm bir bilgiyi de eklemek istiyorum. HD Tune ile yapmış olduğum bad sector testlerinin sonuçları şu şekildeydi:

SSD için: Herhangi bir sorun bulunamadı.
HDD 1 için: Herhangi bir sorun bulunamadı.
HDD 2 için: Herhangi bir sorun bulunamadı.

Son olarak sizce bu özellikleri ve oyunlarda verdiği FPS değerleri ile bu sistemin değeri ne kadar olmalı? Şimdiden teşekkürler. Eğer alacağım dizüstü bilgisayarı da merak ediyorsanız:

HP Victus 16

Bu bilgisayarda 8 GB bellek olsa da ekstra olarak uyumlu bir 8 GB bellek daha alacağım. 16 GB versiyonu maalesef satılmıyor ya da ben bulamıyorum.

Hangi ilde yaşadığınıza göre de kaça sayabileceğiniz değişir. Mesela İstanbul'da ucuza giderken Tokat'ta daha pahalıya gidebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı