Athlon X4 860K ısınma sorunu

Terry Leather

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Elimde AMD Athlon II X4 Kaveri 860K işlemci var. Speccy adlı programda işlemci ısısı 70-80 derece görünüyor. Acaba programda mı sıkıntı var dedim başka programlar indirdim hepsi aynı dereceyi gösteriyor. Bir de BIOS'tan bakayım dedim BIOS'ta da aynı. 70-80 derece hep. Hiçbir işlem açık olmadığı halde bu ısılarda seyrediyor. Acaba sebebi nedir ? Fanla ilgili bi sıkıntım yok. Termal macunu falan yeni.

Adsız.jpg

Bu program bende de işlemci sıcaklığını 70 derece gösteriyor. Başka bir program kullanın Core Temp ya da AIDA 64 gibi.

Hocam açıklamada belirttim başka programlar da kullandım bios bile aynı gösteriyor :D Ama yinede dediğiniz programı deneyeyim. O program test programı değilmiydi ?

Aynı işlemciyi kullanıyorum Speccy ile baktığımda 70 derece gözüken sıcaklık AIDA 64 ile baktığımda 20-30 arası oluyor. Stres testinde AIDA 64 48 derece gördü maksimum. Speccy 81 derece gösteriyordu.

Son düzenleme:
Hangi marka anakart kullanıyorsan (Asrock ise A-Tuning, Msi ise Command Center vb.) resmi sitesinden uygun uygulamayı indirip işlemci boştayken kaç derece olduğunu görebilirsin. İşlemci yükteyken ise en doğru ölçümü amd overdrive programıyla yapabilirsin. Yükteyken thermal margin değeri maksimum çalışma sıcaklığına olan uzaklığı gösterir. Thermal margin değeri;
+10: Kabul edilebilir
+20: İyi
+30: Çok iyi
şeklinde değerlendirilir.

Konuyla ilgili makale;

An Understanding of Temperature on AMD CPUs and APUs - CPUs

Anakartım Gigabyte f2a68hm-ds2.
Aynı işlemciyi kullanıyorum Speccy ile baktığımda 70 derece gözüken sıcaklık AIDA 64 ile baktığımda 20-30 arası oluyor. Stres testinde AIDA 64 48 derece gördü maksimum. Speccy 81 derece gösteriyordu.

Hocam Aida64 le baktım dediğiniz gibi 49 derece oluyor maximum. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı