Athlon X4 950 alınır mı?

En başından beri bu olayın farkındaydınız. X4 950'nin dahili GPU kullanmadığını biliyordunuz ve ekran kartınız olduğu için sizde önemsemediniz. Karşısına aldığınız işlemcinin onun emsali olmadığını da bir arkadaş söylemiş zaten. Ekran kartınıza güvenerek bu sistemi aldınız ve karttaki arıza nedeniyle şimdi işlemciyi kötülemek de doğru değil. Bütçeniz belliydi bir yerden kısıp bir yerden yükselttiniz. Şimdi intel de intel diye isyan etmeniz yersiz. Yine diyorum en başında dahili GPU olmadığını biliyordunuz. Çok dahili GPU isyanı ediyorsanız A10 alın.

Hangi ekran çözünürlüğünde darboğaz yaşıyorsunuz?
En başından beri bu olayın farkındaydınız. X4 950'nin dahili GPU kullanmadığını biliyordunuz ve ekran kartınız olduğu için sizde önemsemediniz. Karşısına aldığınız işlemcinin onun emsali olmadığını da bir arkadaş söylemiş zaten. Ekran kartınıza güvenerek bu sistemi aldınız ve karttaki arıza nedeniyle şimdi işlemciyi kötülemek de doğru değil. Bütçeniz belliydi bir yerden kısıp bir yerden yükselttiniz. Şimdi intel de intel diye isyan etmeniz yersiz. Yine diyorum en başında dahili GPU olmadığını biliyordunuz. Çok dahili GPU isyanı ediyorsanız A10 alın.
Her gün kontrol etmeme rağmen sizin mesajınızı gözümden kaçırmışım kusura bakmayın.

İlk olarak sizin dediğinize göre ben bir İntel manyağıyım ama AMD kullanıyorum. Sizce burada bir çelişki yok mu?
Daha önceki mesajlarımdan sadece dahili GPU hakkında söylediklerimi kırpmadan bir bütün olarak anlasaydınız belki şu an bu mesajı yazıyor olmayacaktım.

Benim aldığım gün olan 24 kasım fiyatlarına ve günümüz fiyatlarına baktığımızda gerçekten de haklısınız. X4 950 250 TL'lik bir işlemci ve o fiyata tek rakibi olan G4400'a oranla daha yüksek performans veriyor.

Fakat şöyle bir gerçek var ki herşeyi değiştirebilir. Bildiğiniz gibi işlemcilerin çalışabilmesi için ona uygun bir anakart gerekiyor.
Anakart fiyatlarına baktığımızda G4600 için H110 chipsetli bir anakart 230 TL civarındayken, X4 950 için A320 fiyatları 280-300 TL civarında.

X4 ve A320 alınacağını var sayarsak H110+G4600 ikilisine göre siteden siteye değişmekle beraber 50 TL civarında fiyat farkı var.

Ama X4 950'nin verdiği düşük performansı biraz daha toparlamak için B350 tercih edecek olursanız aradaki fiyat farkı da kapanmış oluyor.

Yani sizin dediğiniz gibi bir durum maalesef ki yok. X4 ucuz ama anakartı kendinden pahalı, G4600 pahalı (diğerine göre) ama anakartı da X4'den ucuz.

Şunu da belirtmek isterim. Önceki mesajlarımda da yazdığım gibi bir intel manyağı ve AMD düşmanı değilim.
Birisi en ucuzdan başlayıp alınabilecek işlemciler sırası yap diyecek olursa da şöyle birşey yapardım herhalde:

G4400<G4600<R3 1200<R3 1300X <R5 1400<R5 1500X <İ7 7700K<İ7 8700K ... R 1950X<İ9 7980XE

Amaç oyun oynamak olacaksa genellikle bu işlemciler mantıklı olabilir.

Mesela G serisi pentiumlar fiyat avantajından dolayı tercih edilebilir fakat İ3 ve İ5 işlemciler Ryzen 3 ve Ryzen 5 karşısında yüksek fiyat ve düşük performans vereceğinden mantıksız olur.

Ve eğer günümüz için konuşacak olursak sadece oyun oynayan, yayın açmayan veya kayıt programları kullanmayan, CPU madenciliği yapmayan kişilerin çok da fazla çekirdeğe ihtiyacı yoktur.
4-8 çekirdek işlerini çok rahat görecektir.

Bu yüzden de tıpkı İ3 ve İ5 in alınmayacağı gibi R7 de bana göre saçma olur. Oyunlar 8/16 çekirdek çalışan bir işlemciyi sonuna kadar kullanamayacağından burada önemli olan tek çekirdek performansıdır diyebiliriz.

Sadece oyun oynayacak ve basit işler yapacak kişiler için de R7 yerine İ7 bana göre daha uygun bir tercih olur. Tek çekirdekteki %25 civarı performans farkına bakacak olursak, 4 çekirdek kullanan bir oyundan Ryzen 7'ye göre daha iyi sonuçlar alınır.
(Sadece oyun oynayan ve yayın açıp kayıt yapmayan kişiler için geçerli)

Konu X4 950 ama nerelere geldi :)

Özetleyecek olursak hiçbir zaman hiçbir markaya karşı takıntılı olmamak gerekir. Burada açık ve net şekilde anlatmaya çalıştığım gibi, eğer şu durum varsa intel'in şu model,, şu varsa AMD'nin şu modeli gibi tercihlerde ve tavsiyelerde bulunmak en objektif yorumlar olacaktır.

Tabi buradan Ryzen 7 sadece oyun oynayan kişiler için saçma olur dedim diye hemen yeniden AMD düşmanı olarak anlayacak insanlara da not bırakmak istiyorum.
Eğer madencilik için veya çoklu görev gerektiren işlemler için kullanacaksanız ben de Ryzen 7 tavsiye edebilirim. Eğer hala yanlış anlıyorsanız lütfen Düzgün Okuyun.

Umarım anlatabilmişimdir. Saygısızlık ettiysem affola :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı