ATI HD3650 Oyun oynarken fps düşüyor

Hawke

Kilopat
Birkaç gündür bu sorunu yaşıyorum. Oyunlarda kamera açısını değiştirirken normalde 40 civarı olan fps 10'a kadar düşüyor. Mesela bir mmorpg'de öyle dururken gayet akıcı oluyor fakat kamerayı sağa sola döndürürken birkaç saniyelik bir donma oluyor ve ardından FPS çok düşüyor. FPS'tekrar normal seviyeye çıkması ise yine birkaç saniye alıyor. Denediğim bütün oyunlarda durum böyle. Ayarları en düşük seviyeye getirdim, vsync kapattım, pencere moduna almayı denedim değişen bir şey olmadı.

Kullandığım bilgisayarı soracak olursan biraz eski (10 yaşına girecek bu yıl :D).

Intel pentium 4 2.80 GHz
1.5 GB RAM
ATI HD3650 512 MB ekran kartı

Bu zamana kadar böyle bir sorunum yoktu. Yardımcı olursanız sevinirim :)
(Bilgisayar konusunda ise bu yaz yeni bir tane toplamayı düşünüyorum. Bütçeye karar verdikten sonra önerilerinizi alırım :D)

Öncelikle sistem çok kötü o sistem ile oyun zaten oynanamaz.

Oyunlarda atmosfer görününce detaylar görünür ve kart zorlanır. Etrafın gözükmediği şekilde havaya bakarsan veya duvara yakınlarşıp etrafın gözükmeyeceği şekilde duvara bakarsan FPS yükselir.

Fakat i sistemden performans bekleme.

Öncelikle sistem çok kötü o sistem ile oyun zaten oynanamaz.

Oyunlarda atmosfer görününce detaylar görünür ve kart zorlanır. Etrafın gözükmediği şekilde havaya bakarsan veya duvara yakınlarşıp etrafın gözükmeyeceği şekilde duvara bakarsan FPS yükselir.

Fakat i sistemden performans bekleme.

Havaya veya duvara bakarken değil, nereye bakarsam bakayım kamera açısı değişmedikçe gayet akıcı oluyor her şey. Problem kamera açılarında.

İşlemci ve ekran kartı fanlarını temizleyip termal macunu yenilemeniz gerek. Çözüm budur.

Teşekkürler bunu bir deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı