ATI HD5730 sürücüsünü yüklerken mavi ekran hatası

emr_gs

Hectopat
Ekran kartı (ATI HD5730) driver güncellemelerimde tam yükleme biterken mavi ekran hatası almam. Daha önceleri hiç böle bişi başıma gelmemişti, son zamanlarda olmaya başladı. Format bile çektim ama sorunum hala devam ediyor.

Birkaç yerde driver kaldırılırken, bazı kalan bişenler olabileceği, bu yüzden sonraki yüklemelerdede çekışmadan dolayı mavi ekran hatası alabileceğini duydum. Bu durumla alakası var gibi sanki. ATI'ı kaldırıorum mesela, denetim masasında hala gözüküyor. En son sürümünü ya da başka bir sürümünü indirip yüklüyorum, tam yükleme bitecekken mavi ekran çıkıyor. Hep de farklı dosyalardan bahsediyor.

Sonra bilgisayarı başlatıyorum, çözünürlük düşmüş. Sanki hiç ekran kartı yüklenmemiş gibi oluyor. Tekrar yüklüyorum bu sefer yüklemeyi tamamlıyor ama sanki bi önceki sürümde gibi hala." Catalyst Control Center" da sürüm olarak hala 2011 den bahsediyor. Aygıt yöneticisinden de deniyorum, otomatik Windows'tan güncelliyorum. Ordan da tam başarıyla yüklendi diyo, ekran donuyo kalıyo. Kapatıp açıyorum sonra bi daha aygıt yöneticisinden güncelleştir diyorum, normalde güncelleştirmeye gerek yok der ama tekrar güncelleştirme yapıyor ve sonuç yine aynı. Sanki bi döngüde sıkışıp kalmış bilgisayar.

Bu olmadan önce facebook'ta kamerayla görüşebiliyodum. Şu an biriyle görüşme için bağlanırken donup kalıyo. Kameraya bir türlü geçmiyor. Ses var ama. Karşı taraf görüntümün sadece ilk bağlanırken bi anlığına geldiğini ve donup kaldığını söylüyor. Genel olarak bu son durumla alakası var mı bilmiyorum. Sanki ekran kartının işlevinde bir şeyler eksik gidiyor gibi...

Öncelikle Aygıt yöneticisine gir ve ekran kartının sürücüsünü kalıcı olarak sil. Ayrıca denetim masasından da CCC ve ATI ile ilgili ne var ne yok sil. Sonra bu programı yükle ve yine ATI/AMD ile ilegili ne çıkarsa sil:

Guru3D - Driver Sweeper (Setup) download from Guru3D.com

Sonrasında dizüstü bilgisayarının marka ve modelini söyle.

ASUS N61JQ

Denetim masasından kaldırırken ("AMD Catalyst Install Manager" - tüm bileşenleri kaldır dedim) yine mavi ekran hatası aldım. Sonra dediğin programı çalıştırdım ne varsa sildim. Tekrar denetim masasına girip AMD Catalyst Install Manager'ı kaldırmayı denedim. Exe bulunamıyor diye bi uyarı çıktı ama önemsiz heralde. Bunları yaparken interneti kestim tabi çünkü windows otomatik yükleyip duruyordu sürücüyü. Bundan sonra başka bi adım yok sanırsam şimdi son sürüm driverı indirip tekrar kurmayı denicem...

Hata almadan yüklendi. Sonunda şöyle bi uyarı çıktı. Yükleme tamamlandı (kurulum işlemi sırasında uyarılar alındı). Günlüğü görüntüledim herhangi bi hata ters bişey gözükmüyor.

Güncelleme: Teşekkürler Recep Baltaş. Sayende sorunu hallettim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi yeni gördüm. Aynı sorun bende de yıllardır var, aynı bilgisayar 4-5 kere servise gönderdim sorun yok diye geri geldi. Bende ayrıca kapağı aşağıya indirirken ya görüntü kayıyor yada mavi ekran hatası alıyorum. Ekran kartının bozulduğunu düşünüyorum ben. Garanti süreside doldu. Galiba ekran kartı anakarta birleşik o yüzden değiştiremicem galiba. Asus tercih ettiğim bir markaydı ama bu olaylar tercihimi değiştirmeme neden oldu. Sizin yaptığınız şeyi bir deniyim belki düzelir.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı