ATX 3.0, PCI-e 5.0 standartları nedir?

Kurisu Rin

Kilopat
Merhaba, internette bu tarz PSU'ların yeni standart olacağını görüyorum ancak bunların tam olarak ne olduklarıyla ilgili beni tatmin eden derli toplu bir yazı/video bulamadım. Konuyla ilgili birkaç sorum var:

1. ATX 3.0 PSU'ların diğer PSU'larla farkı nedir?
2. PCI-e 5.0 destekleyen PSU'ların diğer PSU'larla farkı nedir?

Bir de daha özel bir soru olacak ama:
3. AM5 platformunda 7900XTX'li bir sistem kuruyorum, dün 4633TL'ye "Hydro PTM Pro 1200W" satın aldım, iade etme olanağım var. İleride AM5'in yeni işlemcisiyle ve belki de yeni ekran kartıyla sistemi güncellerim diye düşünüyorum. Aldığım PSU bu iş için mantıklı mı, yoksa 2500TL civarına 850W PSU alıp ileride yukarıda belirttiğim yeni standartları destekleyen bir PSU ile sistemi güncellemek mi mantıklı? Ola ki aldığım PSU'yu iade etmedim, ileride gerekebilecek bağlantıları adaptörler ile yapabilir miyim, yoksa bu standartları destekleyen bir PSU'mu gerekecek? Yani aldığım PSU biraz ölü yatırım mı oluyor?

1. ATX 3.0 PSU'ların diğer PSU'larla farkı nedir?
Hazir cevaba kactim biraz, kabul ediyorum. :)

PCI-e 5.0 destekleyen PSU'ların diğer PSU'larla farkı nedir?
12+4 pinlik yeni bir ekran karti baglantisini desteklemeleri, ATX3.0 standardinda da yaziyor. Simdilik bu baglantiyi sadece RTX 4000 serisi kullaniyor.

Ola ki aldığım PSU'yu iade etmedim, ileride gerekebilecek bağlantıları adaptörler ile yapabilir miyim, yoksa bu standartları destekleyen bir PSU'mu gerekecek? Yani aldığım PSU biraz ölü yatırım mı oluyor?
RX 7000 serisinde 12+4 yok, bildigimiz 6+2'lerden devam. Bu zaten tum PSU'larin karsilayabilecegi bir sey.

Cevirici adaptorler benim onerim degil, PCIE5 ekran karti baglantili bir sistem icin erken zaman oldugunu dusunuyorum; malum henuz bu baglantiyi dogrudan destekleyen PSU'lar yayginlasmadi ve stokta yoklar.

Ha tabii 7900XTX'ten nasil bir upgrade yaparsiniz bilemem.

Cevirici adaptorler benim onerim degil, PCIE5 ekran karti baglantili bir sistem icin erken zaman oldugunu dusunuyorum; malum henuz bu baglantiyi dogrudan destekleyen PSU'lar yayginlasmadi ve stokta yoklar.

Olanlarda bile, çok düşük oranda olmasına rağmen RTX 4090 seviyesinde montaj hatası sebebiyle sorunlar yaşanabiliyor. Gerçi çözümü de basit ama yine de ilginç bir süreç.

Hazir cevaba kactim biraz, kabul ediyorum. :)
Hiç sıkıntı değil, hemen okumaya geçiyorum.
Ha tabii 7900XTX'ten nasil bir upgrade yaparsiniz bilemem.
Hocam herhalde 5 yıl sonra falan ekran kartını upgradelerim diye düşünüyorum. Geleceği görmek mümkün değil tabi ama bu ekran kartlarında 2 adet 12+4 pin girişi görür müyüz? Öyle olursa her türlü PSU'yu değiştirmem gerekecek.

Olanlarda bile, çok düşük oranda olmasına rağmen RTX 4090 seviyesinde montaj hatası sebebiyle sorunlar yaşanabiliyor. Gerçi çözümü de basit ama yine de ilginç bir süreç.
Benim ona hic inanasim gelmiyor ne yalan soyleyeyim, hani sadece montaj hatasi falan degildir bunun sebebi bana soracak olursaniz. 3x8 pini tek 12+4'e ayni kalinlikta kabloyla dusurmek pek akil isi gelmiyor. Dogrudan desteklilerde henuz sorun gormedim.

Hocam herhalde 5 yıl sonra falan ekran kartını upgradelerim diye düşünüyorum. Geleceği görmek mümkün değil tabi ama bu ekran kartlarında 2 adet 12+4 pin girişi görür müyüz? Öyle olursa her türlü PSU'yu değiştirmem gerekecek.
Tek 12+4'un kendisi 600W'a kadar guc veriyor, iki tanesi duz hesap 1200W kadar guc demek. Sanmam oyle bir sey cikacagini.

5 sene sonra ATX3.0 PSU'lar standartlasir zaten, elinizdeki PSU da bir bakima eskimis olur. Degistirmenizde sakinca olmaz boylece.

Dogrudan desteklilerde henuz sorun gormedim.

Reddit'te konu hakkındaki bir başlıkta toplanan problemler içinde 4 Kasım ve 5 Kasım'daki olaylar ATX 3.0 güç kaynağı ile gerçekleşmiş ama Nvidia'nın açiklamasından sonra herhangi bir yeni olay olmamasi da ilginç. Ayrıca yine aynı linkte sorun ile ilgili yapılmış açıklamalar ve testler de mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Dogrudan destekliler de 100% guvenilir degil yani.

Aklima TechPowerUp'ta, Toughpower GF3'un incelemesindeki su not geldi:
Besides the standard connectors, we also find a 600 W 12VHPWR connector. It should be set for 450W max power output, but nobody does that. All brands and OEMs set the 12VHPWR connectors for 600W regardless of the PSU's output. The worst thing that can happen is a system shut down if the GPU draws too much power.

Dogrudan destekliler de 100% guvenilir degil yani.

Aklima TechPowerUp'ta, Toughpower GF3'un incelemesindeki su not geldi:

ATX 3.0 mevzusu oturana kadar takipte kalmakta yarar var. Misal standarda göre 600W'lık 12VHPWR soketi için PSU 1100W ve üzeri güçte olmalı. 900-1099W aralığında 450W, 650-899W aralığında ise 300W taşıyabilen soket olmalı ama üreticiler pek de buna uymuyorlar.

Geri
Yukarı