AutoCAD ölçülendirme ayarları nasıl olmalı?

1- Ölçülendirme ayarlarına gir (D enter -> modify).
2- primary units sekmesine gel.
3- measurement scale alanında scale factor üzerinden değer verebilirsin.

Ama bana sorarsan 1/100 çiz. Sonra çıktı alırken 1/20 alırsın. Veya komple çizimi 5 kat büyütürsün. 1/20 çizim yapmanın mantığı yok yani. Çıktı alırken ayarlarsin.

1- ölçülendirme ayarlarına gir (D enter -> modify).

Ama bana sorarsan 1/100 çiz. Sonra çıktı alırken 1/20 alırsın. Veya komple çizimi 5 kat büyütürsün. 1/20 çizim yapmanın mantığı yok yani. Çıktı alırken ayarlarsin.

Bende çıktı alırken ayarlarım diye düşünüyordum ancak verilen ödevde 1/20 ölçekte çizilmesi istenmiş.
Bende çıktı alırken ayarlarım diye düşünüyordum ancak verilen ödevde 1/20 ölçekte çizilmesi istenmiş.

Verilen çizim üzerinde bulunan ölçüler 1/1 ölçüsüdür diye düşünüyorum ölçek arttığında veya azaldığında ölçüler sabit kalıyordu değil mi?
1- ölçülendirme ayarlarına gir (D enter -> modify).

1618406200341.png

Scale factor olarak 1/20 yazdığımda değer 0.05 olarak değişiyor.

Çizim 1/1 evet.
Ölçüler sabit kalır, o da evet. Eğer çizimi 1/20 yaptıysan,
1/20 için: Scale factor 0,2 yazman gerekecektir. Yani 5'e bölecek.

Normalde 100 cm olan duvarı, 1/20'de 500 çizersin. Ölçü verince o scale factor kendisi bölüp 100 yazacak.
Not: İstersen sen 1/1 ölçüde çiz. Hızlı çizersin hesap yapmadan. Sonra çizim bitince tüm çizimi seç, scale komutu ile 5 kat büyüt. Al sana 1/20 çizim :D

Çizim 1/1 evet.

Normalde 100 cm olan duvarı, 1/20'de 500 çizersin. Ölçü verince o scale factor kendisi bölüp 100 yazacak.
Not: İstersen sen 1/1 ölçüde çiz. Hızlı çizersin hesap yapmadan. Sonra çizim bitince tüm çizimi seç, scale komutu ile 5 kat büyüt. Al sana 1/20 çizim :D

1/10 için scale factor ne olmalıdır ve çizimde kaç kat büyütmeliyim nasıl hesaplandığını anlatır mısınız?

Çizim 1/1 evet.

Normalde 100 cm olan duvar 1:20'de nasıl 500 mm olabiliyor? Sanki 50 mm olacak gibi.

Autocadde birden fazla alan için birden fazla ölçülendirme yöntemleri mevcut. Örneğin ben makineciyim ve programda 4 farklı ölçülendirme profilim mevcut, ihtiyacıma göre geçiş yapıyorum.

Bildiğim kadarıyla genelde mimarlar 1:50, 1:100 kullanıyor. Ama 1:1 ayarlayıp sonradan küçültmek bana daha mantıklı geliyor.

Çizimleri 1/1 yap. Ölçüleri girerken, ayarlarında scale faktörünü ölçeklendirmene göre belirle. Çıktı alırken de aynısını yap. 1/20 çizim yapmak saçma olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı