Avrupa'dan iPhone getirtmek

khlestov

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Hemşire
Arkadaşlar merhaba, Avrupa'da 2 farklı ülkede akrabalarım bulunmakta. (Hollanda, Almanya) malum bu kur seviyesinden sonra iPhone almak epey zorlaştı. iPhone 12 Pro Max almayı düşünüyorum. Getirtmek mümkün mü kargo ile gönderebilirler mi? IMEI diye bir şey gördüm, biraz araştırınca ne gibi zorlukları var? Daha önce getirten arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, şimdiden teşekkürler.

2000 TL kayıt bedeli var hemen hemen aynı fiyata denk geliyor. Eğer kutusundan çıkarırlarsa vergi ödemesin ama kutusundaysa vergi ödersin çünkü kutulu ürün sıfır sayılıyor.

Hocam kargo ile gönderirlerse eğer onlar öderse sorun yok ama siz öderseniz ciddi bir kargo parası ödersiniz. Onun dışında vergi gibi bir şeye tabii tutulacağınızı sanmam ama kaçınılmaz bir şekilde 1 sene sonra 1838 TL'ye IMEI kayıt harcını ödemek zorundasınız. Bu arada almayı düşünüyorsanız telefonunuzu yıl başından önce muhakak kaydetirin, aksi taktirde yeni yıl zamları ile fiyatı bayağı artacaktır.

Arkadaşlar merhaba, Avrupa'da 2 farklı ülkede akrabalarım bulunmakta. (Hollanda, Almanya) malum bu kur seviyesinden sonra iPhone almak epey zorlaştı. iPhone 12 Pro Max almayı düşünüyorum. Getirtmek mümkün mü kargo ile gönderebilirler mi? IMEI diye bir şey gördüm, biraz araştırınca ne gibi zorlukları var? Daha önce getirten arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Hediye olarak yollayabililer. Vergi çıkabilir. IMEI için pasaport kaydı gerekiyor. 2 bin TL civarı tutuyor.

Dostum şöyle ki yurtdışında aldığın cihazı e-Devlet üzerinden kayıt ettirmen gerekiyor. En son 1800TL gibi bir fiyat alıyorlardı. Gümrüğe takılırsa orada da işleme tabi tutup vergi yazarlar. Dolayısıyla cebinden her türlü para çıkar.

Sadece ₺1.800 - ₺2.000 demişsiniz ama herkes kafasına göre parasını verip kaydedemiyor son 6 ay ya da 12 ay yurtdışına çıkış yapması gerekiyor kayıt yaptırtan kişinin. Üstüne avrupa'da alınan cihazlarda 1 yıllık sınırlı garanti mevcut. 2 bin lira kayıt masrafı olmasa yurtdışından alınırdı da öyle abartılı farklar yok artık cihazlarda.

1602790454000.png

Apple'ın Almanya sitesine baktım, iPhone12 Pro Max - 128GB fiyatı €1.127,50 liraya çevirince ₺11.304,49 yapıyor. Eğer son 6 ay ya da 12 ay içinde yurtdışına çıkmışsanız kayıt yaptırabiliyorsunuz ya da çıkan biri kayıt yaptırabiliyor. Onu da eklersek ₺13.304,49 yapıyor. Kargo masrafı gümrük vergisi falan da olursa o ne kadar olur bilmiyorum ama toplamda düz hesap ₺13.500 diyelim. Bekleyin isterseniz Apple Türkiye fiyatları da açıklansın arada oluşan fiyat farkına göre istersiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı