Avrupa'nın en yoğun hava trafik kontrol merkezi Amsterdam

snrkaan

Kilopat
Makaleler
6
Amsterdam Havalimanı Avrupa'nın en yoğun havalimanlarından biri olmakla beraber ve yolcu sayısı bakımından ilk 3 sırada kendine yer buluyor. 2018 yılında ki verilere göre 70 milyon yolcuya 500 bini aşkın uçuş sayısıyla ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Bu videoda Amsterdam'da ki hava trafik kontrol kulesi ve radar merkezine yakından bakılıyor. Gayet faydalı ve eğlenceli bir video olmuş. Bu yüzden sizlerle paylaşmak istedim. Maalesef Türkçe alt yazı ekleme seçeneği olmadığı için çeviri yapamadım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uçakların irtifa, hız ve heading değerlerinin direk uçaktan ATC ekranlarına geldiğini bilmiyordum. Yani kokpitte oynadığımız değerler orada ki ekranlarda da değişiyormuş. Bu sayede readbackleri daha iyi kontrol edebiliyoruz falan diyorlar. Yeni bir şey öğrendim. 😅

Tabii tabii:) Uçağın havadaki her değişimi ATC panellerinde izlenebilir ve müdahale edilebilir. Hız, irtifa, heading, çağrı kodu her şey:) Atıyorum gereğinden fazla alçalırsa ekran uyarı verir ve ATC de pilotu uyarır alçalma diye mesela:) Her şey kontrol altındadır:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı