Ayak baş parmağında tırnak batması

ahmetcn1

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart; asrock b550m hdv
işlemci; r5 5600
Ekran kartı; asus dual rx6600 8gb
Ram bellek; gskill flarex 2x8 3200mhz cl16
kasa+psu; msi forge mag 100A
Meslek
yapı denetim şefi
Tırnak batması mı değil mi tam bilmiyorum. İlk zamanlar (5-6 gün önce) felaket bir acı vardı, ılık su ve sirke ile ağrıyı ve acıyı tamamen kestim. Tırnağımı inceledim, acıyan kısımda tırnak gözükmüyor. Tırnağımın köşesini güzelce kesip temizledim fakat çok az denecek kadar kızarıklık ve şişlik var. Ne yapmam gerek. Bir arkadaşım da tırnak batmasından dolayı doktora gitmişti ve ameliyat olmuştu. Ben ameliyat olamam. Hem okul hem dershane hem de YKS öğrencisiyim 10 gün yatış veriyorlarmış.

Herkese ameliyat yapmıyorlar git göster bence. Burada alacağın öneriler sadece öneri olarak kalır.

Biliyorum. Yaşayan varsa tecrübelerini anlatabilir ya da ameliyatsız nasıl kurtulduğunu söyleyebilirse güzel olur.

Tırnak batması mı değil mi tam bilmiyorum. İlk zamanlar (5-6 gün önce) felaket bir acı vardı, ılık su ve sirke ile ağrıyı ve acıyı tamamen kestim. Tırnağımı inceledim, acıyan kısımda tırnak gözükmüyor. Tırnağımın köşesini güzelce kesip temizledim fakat çok az denecek kadar kızarıklık ve şişlik var. Ne yapmam gerek. Bir arkadaşım da tırnak batmasından dolayı doktora gitmişti ve ameliyat olmuştu. Ben ameliyat olamam. Hem okul hem dershane hem de YKS öğrencisiyim 10 gün yatış veriyorlarmış.
En az 14 gün 5-6 kere ondan dolayı ameliyat oldum. Devlette olursa ayak parmağına anestezi yapıyolar ve işleme ondan sonra geçiyolar.(Anestiyi yaptıktan sonra pek beklemiyorlar, acıyı hissetmemen için beklemeleri lazım.) Evde daha hızlı iyileşmesini istiyosan tendürdiyot kullan. Ayağını biryere vurmamaya çalış çünkü vurunca kanıyor ve ayakkabı giyiyorsan kanadığından çoraba yapışıyor. Evde çorabı çıkarırken yarayıda kaldırıyor ve döngüye giriyor sürekli. Kesin olarak sınavdan sonra ameliyat ol. Ameliyat konusunda genelde anesteziyi ayak parmağına yapıp 10-20 dakika bekliyolar ama dediğim gibi devlette beklemiyorlar.
Bazı özel hastanelerde narkozla uyutuyolar. Ama genelde uyutmazlar. Ameliyatsız podoloğa gidebilirsin. Çorlu da birtane var ama Antalyada oturuyorsun :(

Tırnağı doktorda kestirdiğini söylüyordu benim bi arkadaş. Bir de manikür pedikürle kestirdiklerini söyleyen vardı ama tabi senin durum kötü. İnternette doğal yöntemlerle tedavi var mı bilmiyorum varsa işini görebilir

Biliyorum. Yaşayan varsa tecrübelerini anlatabilir ya da ameliyatsız nasıl kurtulduğunu söyleyebilirse güzel olur.

Ben yaşadığımdan söylüyorum. Benimkinde doktora gittim ilk başta tırnağın battığı yerdeki iltihabı almak için iğne batırdılar acıdan bahsetmeme gerek yok bence. Sonrasında bekledik birkaç gün yine geçmedi bir işe yaramadı. Başka doktora gittik o da ameliyat olabilir ama olmak istemiyorsa ilaçla halletmeye çalışalım dedi ilaç verdi sürmem için onu sürdüm. İşe yaradı ama ben ilacın etki ettiğini kesinlikle düşünmüyorum çünkü ben geçtim o acıya rağmen tırnağın batan kısmını cımbız olur onun gibi şeylerle hep battığı yerden kurtardım. Bunun yanında tırnağın ete batabileceği kısımlardan tırnağımı kesmedim sonunda 1-2 haftaya düzeldi. Şimdi tırnaklarımı uzatıyorum ve azıcık azıcık alıyorum yeniden başıma bela olmasın diye. Ben böyle çözdüm özetle.

Tırnağım şu an bu şekilde. 2 gündür sirkeli suda bekletiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG20210915172424.jpg
    IMG20210915172424.jpg
    98 KB · Görüntüleme: 285
Çok derin kestiğim için bana da olmuştu. 1 hafta 10 gün falan acısını çektim ama tırnak uzamaya başlayınca düzeldi. Şimdi hiç derin kesmiyorum.

Kendiliğinden düzelmez genelde. Basit bir operasyonu var. Enfeksiyon oluşup dokuları çok bozmadan önce basit bir şekilde ameliyat olabilirsiniz. İyileşme süreci çok uzun değil. O süreçte yürümemeniz öneriliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı