Ayak kemiği kırılması sonrası iyileşme süresi nasıl hızlandırılır?

TaklayaGeldim

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, ben 12 Kasım Pazar günü ayağımda adını bilmediğim bir kemiği kırıp bir tanesini de çatlattım. Yaklaşık 12 gün önce doktor kontrolü ile ayağımdaki alçıyı çıkardık. Doktor, bana direnç bandı kullanarak egzersiz yapmam konusunda tavsiyelerde bulundu. Gösterdiği hareketleri düzenli olarak uyguluyorum. Ayağıma çok fazla yük vermeden basmamı ve yürümeye başlamamı önerdi. Bu süreçte doktorun yönergelerini takip ettim ve hala uygulamaya devam ediyorum. Ara sıra desteksiz bir şekilde yürüyebiliyorum, ancak desteksiz yürümeye çalıştığımda ayağım ağrımaya başlıyor ve daha fazla üstüne basamıyorum. Ailem, düzgün bir şekilde yürümemi hızlandırmak istedikleri için baskı yapıyorlar ve bu da beni olumsuz etkiliyor. Eğer benzer bir durumu yaşamış olan varsa, tavsiyelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
günlük en az 8 saat uyu. imkanın varsa 10 saat uyu. süt, yumurta, tavuk eti, sığır eti, lahana benzeri yeşillikler tüket. vitaminlerini ve mineralini tamamla. oksijen seviyene dikkat et. geçmiş olsun.

Ailemde bir an önce düzgün bir şekilde yürümemi istediği için üzerimde baskı kuruyorlar ve bu da beni olumsuz etkiliyor. Eğer önceden böyle bir durum yaşayan varsa tavsiyelerde bulunmasını istiyorum.
Sakın aceleye getirme. Acele edip hızlıca iyileşmeye çalışırsan ayağın ağrımadı diye aha iyileştim dersin. Normal yürüyeyim diye uğraşırken bir bakmışsın daha beter sakatlanırsın. Kırık yavaş iyileşen bir şey. Zamanla yavaş yavaş iyileşmesini bekle ve aileni de dinleme. Acele edilecek bir şey değil bu.

Öncelikle geçmiş olsun. Ben elimi kırmıştım 1 ay alçıda kaldı nerdeyse, kemik kaynadı ama sonraki bir kaç hafta hafif sızı şeklinde ağrım devam etti. Ama çatlak kırıktan daha sıkıntılı diyorlardı o yüzden yanlış yönlendirmek istemem. Doktorunuzun dediklerini yapmaya çalışın iyi beslenin ve düzenli uyuyun. Ayrıca zamanla ağrın geçecektir. Önce sağlığın ailenin ne dediğinin bir önemi yok.

Öncelikle geçmiş olsun. Ben elimi kırmıştım 1 ay alçıda kaldı nerdeyse, kemik kaynadı ama sonraki bir kaç hafta hafif sızı şeklinde ağrım devam etti. Ama çatlak kırıktan daha sıkıntılı diyorlardı o yüzden yanlış yönlendirmek istemem. Doktorunuzun dediklerini yapmaya çalışın iyi beslenin ve düzenli uyuyun. Ayrıca zamanla ağrın geçecektir. Önce sağlığın ailenin ne dediğinin bir önemi yok.
Sizede geçmiş olsun doktor sürecin toplam 2 ay sürebileceğini söylemişti 10 gün sonra kontrolüm var. Ayağımda ki çatlak 1 haftada iyileşmişti ama kırık 40 gün sürdü.

Sakın aceleye getirme. Acele edip hızlıca iyileşmeye çalışırsan ayağın ağrımadı diye aha iyileştim dersin. Normal yürüyeyim diye uğraşırken bir bakmışsın daha beter sakatlanırsın. Kırık yavaş iyileşen bir şey. Zamanla yavaş yavaş iyileşmesini bekle ve aileni de dinleme. Acele edilecek bir şey değil bu.
Tamamdır yorumunuz için teşekkür ederim. Dediklerinizi dikkat edicem.

günlük en az 8 saat uyu. imkanın varsa 10 saat uyu. süt, yumurta, tavuk eti, sığır eti, lahana benzeri yeşillikler tüket. vitaminlerini ve mineralini tamamla. oksijen seviyene dikkat et. geçmiş olsun.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Ztn genelde uykum oluyor ve şu sıralar fazla şekilde süt içesim geliyor.

Kaliteli ve 8 saat uyku al, yüksek miktarda amino asit ve protein al. Örneğin günde 300-400 gram tavuk göğsü ve 3-4 yumurta yediğin zaman sağlam protein ve amino asit alırsın.

Ayrı olarak da kemik iliği ye veya kolajen takviyesi al.

Kaliteli ve 8 saat uyku al, yüksek miktarda amino asit ve protein al. Örneğin günde 300-400 gram tavuk göğsü ve 3-4 yumurta yediğin zaman sağlam protein ve amino asit alırsın.

Ayrı olarak da kemik iliği ye veya kolajen takviyesi al.
Tavsiye için teşekkürler. Gün içinde protein ağırlıklı beslenmeye özen gösteriyorum zaten.

Tavsiye için teşekkürler. Gün içinde protein ağırlıklı beslenmeye özen gösteriyorum zaten.
Sadece protein yetmez, özellikle diğer ikisi; Yani amino asitlere ve kolajene de dikkat et. Kolajen kemik sağlığı için çok önemlidir. Amino asit ise yenilenme vs. bir çok hayati görevi görmektedir. Protein ise kaslarını ve kemiklerinin yenilenmesini sağlar. Geçmiş olsun bu arada.

Sadece protein yetmez, özellikle diğer ikisi; Yani amino asitlere ve kolajene de dikkat et. Kolajen kemik sağlığı için çok önemlidir. Amino asit ise yenilenme vs. bir çok hayati görevi görmektedir. Protein ise kaslarını ve kemiklerinin yenilenmesini sağlar. Geçmiş olsun bu arada.
Beslenme konusunda herhangi birisinden tavsiye almamıştım sadece protein almak vardı aklımda tavsiye için teşekkür ederim. Sağolun

Beslenme konusunda herhangi birisinden tavsiye almamıştım sadece protein almak vardı aklımda tavsiye için teşekkür ederim. Sağolun
Eğer bütçeniz yok ise bu yazıma göz atabilirsiniz. Fakat amino asit oranları pek yüksek olmaz bitkisel ürünlerin.

Yeni konular

Geri
Yukarı